lääkkeet

jolle

onko kreikassa lääkkeet resepti vapaita??

8

7270

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Merja

      Siis joita Suomessa saa vain reseptillä? No ei tietenkään.

      • Anonyymi

        Vieläkä vuonna 2023 Kreikasta, Espanjasta, Kanarialta, Virosta jne. saa helposti lääkkeitä, jotka ovat Suomessa reseptillä?


    • pirkko

      Muutama vuosi sitten ollessamme Kreetalla ostimme apteekista rasvaa, joka olisi Suomessa ollut reseptilääke. En tiedä tämän hetken tilannetta.

    • ovat

      itse ostin morfiinia viime reissulla,ei siellä reseptiä kyselty.Pitää olla joku raja typerien kyselyssäkin.

    • Vastaus sulle

      Kyllä saat Kreikasta ostaa lähes mitä vain lääkkeitä(paitsi uni/psyykelääkkeitä, opiaatteja) reseptittä. Itse ainakin shoppailen Kreikasta e-pilsuja, ovat reilusti yli puolet halvempia kuin Suomessa.. Samoin voiteet, esim kortisonit ym.

      • ???

        ..asiallisuutta; myös vahvempia särkylääkkeitä saa Kreikasta ilman reseptiä. Kannattaa olla kuitenkin tarkkana jos joutuu kreikkalaiseen lääkäriin, sillä reseptillä saatu lääke voi olla niin voimakas että Suomessa sitä annettaisiin vain valvotusti sairaalahoidossa.


      • Mikki
        ??? kirjoitti:

        ..asiallisuutta; myös vahvempia särkylääkkeitä saa Kreikasta ilman reseptiä. Kannattaa olla kuitenkin tarkkana jos joutuu kreikkalaiseen lääkäriin, sillä reseptillä saatu lääke voi olla niin voimakas että Suomessa sitä annettaisiin vain valvotusti sairaalahoidossa.

        Eräs Kreikassa asuva suomalainen tuttavani, jolla oli pieni lapsi, kauhisteli aikoinaan sitä, että Kreikassa lääkäri määrää esim. pikkulapsillekin vain parin päivän antobioottikuurin, mutta lääkkeet ovat niin vahvoja, että Suomessa kymmeneksi päiväksi saatu kuuri vastaa sitä.
        Eli Kreikassa vahvat lääkkeet ja lyhyempi kuuri.
        Suomessa heikommat lääkkeet ja pitkä kuuri.


    • zeynep1

      mm. pillerit ja verenpainelaakkeet on reseptivapaita ja verrattaen halvempia kuin suomessa.
      suomalainen apteekkilainsaadato ei pade kreikassa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      250
      4526
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      124
      2961
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2722
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1543
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      17
      1437
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      52
      1285
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1067
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1055
    Aihe