Olisiko vinkkejä mikä gps kannattaisi hankkia. Hintaraja lienee n.400 ja käyttö on lähinnä harrastelua silloin tällöin. Karttoja olisi hyvä saada vehkeeseen.En ole nyt pariin vuoteen seuraillut aihetta kun kuume meni ohi, joten en oikein tiedä missä nykyään mennään.
GPS-hankinnassa
8
2632
Vastaukset
- garmin vista c
siinä hyvä laite
Tässä on kopio Erätukun GPS-tiimin vastauksesta, kun pyysin ostamaani laitteeseen toimivaa asennusromppua. Asiakaspalvelu aivan p.....stä!!!
"Terve
Elikkä se tilanne johtuu siitä että kartassa on uudemmat kieli tiedostot
kuin
Garmini map source ohjelmassa, jonka he pakkaavat tehtaalla laite pakettiin.
Sen takia Garmin laittaa ne omille netti sivuilleen josta asiakkaat voivat
ne
käydä päivittämässä sieltä löytyy mm. suomenkielinen versio map source
ohjelmasta, jota ei myöskään ole cd-levyllä saatavilla. Ohjeet päivitykseen
ovat kartta lataus vihkon viimeisellä sivulla. Toki jos laita ei ole yli 15
päivää vanha on teillä mahdollisuus palauttaa se jos ette ole tyytyväinen
tuotteeseen.
Terv:Erätukku/GPS-tiimi"Ostamassani pakettissa GARMIN 60CS ja Topo-Suomi molemmat ovat käyttökelpoisia, eivät vain olleet yhteensopivia paketin mukana tulleella asennusohjelmalla. Tämä asia HIERTÄÄ ostajaa!
- gar
Itse ostin Erätukusta syksyllä-05,ei isompia ongelmia ollu ,en mistään edullisemmalla hinnalla löytänyt,mukaan sai myös kartat kannattaa huomioida kun hintoja vertailee.
- Onjo
Ite ostin n. vuosi sitten Garminin Vista C:n ja olen ollut erittäin tyytyväinen hankintaan. Kovassa käytössä on ollut ja kunhan vielä saat muutaman kartan hommattua siihen ni siitä se lähtee.
Tuttu osti "marjan poimintaan" Magellanin Explorist sarjan gps:n ja ite en ainakaan oppinu helpolla käyttämään sitä, huonot ohjeet ja muutenkin jotenkin huono käytettävä. Osta siis Garmin.- gps
Liikun paljon metsässä ja eksyn silloin tällöin. Mikähän gps olisi sopivin? Selkeä näyttöinen ja -käyttöinen? Millaiseen tarkkuuteen on mahdollista päästä paikantamisessa kohtuuhintaisella laitteella?
- Meridian color
gps kirjoitti:
Liikun paljon metsässä ja eksyn silloin tällöin. Mikähän gps olisi sopivin? Selkeä näyttöinen ja -käyttöinen? Millaiseen tarkkuuteen on mahdollista päästä paikantamisessa kohtuuhintaisella laitteella?
Itellä on ollut käytössä Magellan Meridian color
malli.Olen ollut tyytyväinen.
- pegee
omat kokemukset gps:stä monelta vuodelta ovat. garminit ovat hyviä helppo käyttöisyyden vuoksi.nykyään niin paljon mainostetut kartat ovat mielestäni pienissä laitteissa tarpeettomia,ei niistä saa mitään kokonaiskuvaa oikein mistään. parempi on oikea paperikartta yhdistettynä gps sekä kompassi kaiken varalta.Huom. pakkasella gps hyytyy melko pian!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1926576Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto1065483Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1243441Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2643399Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat862418Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku32135Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191826Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi471784Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val521751- 981386