Lukiossani on käytäntö, että kurssilta saa olla 3 tuntia pois ilman selvityksiä. Mahdolliset loput poissaolot tulee selvittää jos haluaa päästä kurssista läpi.
Mikä ihme siinä on, ettei täysi-ikäisen todistusta omasta sairaudestaan hyväksytä selvitykseksi, vaan se täytyy olla vanhempien allekirjoittama? Ja asun vielä yksin vuokra-asunnossa!
Tämä varsinkin itselläni vituttaa migreenini takia, jonka takia joudun olemaan paljon pois.
Mikä ihme siinä on, ettei täysi-ikäisen todistusta omasta sairaudestaan hyväksytä selvitykseksi, vaan se täytyy olla vanhempien allekirjoittama? Ja asun vielä yksin vuokra-asunnossa!
Tämä varsinkin itselläni vituttaa migreenini takia, jonka takia joudun olemaan paljon pois.
Vastaukset 12
Vanhimmat
No 3 tuntia on paljon. Meillä ei saa olla yhtään selittämätöntä poissaoloa, eikä lain mukaan saisi olla teilläkään, että siinä mielessä olet onnellisessa asemassa. Se on vain niin, että aikuinenkin joutuu tuomaan työpaikalleen lääkärin todistuksen ja vääntymään aamulla lääkäriin, vaikka olisi silmät irronneet päästä. Onhan tuo touhu vähän lapsellista, mutta reilua ei olisi ainakaan se, että se 7 tuntia kurssilta poissa ollut saisi saman arvosanan kuin se, joka olisi joka kerta siellä ollut. Tietystikään sairaana ei voi olla poissa, mutta lukiossa näkee paljon asiattomia poissaoloja. Meillä pitää olla 6 tunnin poissaolon jälkeen jo pätevä lääkärintodistus; joissain kouluissa taas saa olla poissa 6 tuntia kokonaan ilman mitään selvityksiä.
sairaana ei voi olla koulussa...
Minun lukiossani saa olla poissa kolmanneksen tunneista, jos mielii kurssin suorittaa ilman lisätehtäviä. Yhdellekin ruotsin kurssille osallistuin vain kahden oppitunnin ajan, mutta isolla kasalla lisätehtäviä sain kurssin läpi. Kumma juttu, miten käytännöt vaihtelevat.
selvästi, että poissaoloon tulee saada lupa, ja ainakin Opetushallituksen julkaisemassa oppaassa sanotaan, että poissaolot on aina selvitettävä. Joissain lukioissa vain ollaan laiskoja ja annetaan oppilaiden olla poissa ilman mitään selvityksiä. Sellaisilta lukioilta pitäisi ottaa valtionavut heti pois!
Tiedän lukioita, joista voi olla kymmenenkin kertaa pois ilman selvitystä. Meillä saa olla poissaoloja 3, ja niistä joka ikisestä täytyy olla selvitys. Ilman lääkärintodistusta neljäs poissaolo johtaa kurssin keskeytykseen, ja aina sekään ei auta jos on jo lintsannut 3 kertaa eikä niistä ole päteviä selvityksiä. Se, että vanhempien pitäisi allekirjoittaa täysi-ikäisen poissaolot, on sen sijaan jo naurettavaa, ihmettelenpä voiko noin tehdä..? Eihän työpaikallekaan vaadita äidin todistusta siitä, että parikymppinen on kipeä, lääkärintodistus on eri asia.
Vaan se SALLITAAN, jotta sen opiskelijaparan ei tarvitse vääntäytyä lääkäriin ihan joka nuhankuumeen takia. Mutta jos opiskelija ei halua käyttää tätä erikoisoikeutta tuoda lappua vanhemmilta, niin SAAHAN hän mennä sinne lääkäriin/terkarille ihan vapaasti hankkimaan todistuksen.
Näin meillä ainakin. Ja ihan hyvin toimii. Lusmut ei kukkoile.
Jaa vanhempien allekirjoitus käy poissaolosyyksi siinä missä lekurintodistus? Vähän hassulta kuulostaa, mutta jos tuo todella toimii, niin mikäs siinä. Täällä se ei toimisi, kun poissaoloihin (jokaiseen) tarttee joka tapauksessa sen nimmarin, lintsasi eli ei.
Käyppä se vanhempien lappu 300 kilometrin päästä, vielä sentään tulee lääkäriin/terkkarille meno halvemmaksi :)
Mene iltalukioon! Siellä ei vahdita poissaoloja, ei ainakaan siellä, jossa itse lukioni 2 viimeistä vuotta suoritin. Syy lukiotyypin vaihtoon oli yksiselitteinen: poissaolojen naurettava seuraaminen. Myönnän kyllä, että opiskelemassani päivälukiossa oltiin erityisen tarkkoja poissaolojen seurannassa, onhan heillä siihen (jopa) velvollisuuskin, mutta ärsyyntymispiste täyttyi siinä vaiheessa, kun kahden minuutin myöhästymisistäkin alettiin pitämään kirjaa.
Iltalukiossa, jos sattui tulemaan 20 min myöhässä, ketään ei kiinnostanut. Jos lähdin puolessa välissä tuntia pois, ketään ei kiinnostanut. Totta puhuen vaikka olisin ollut yli puolet pois, ketään ei olisi kiinnostanut vielä sittenkään. Siellä opiskelu on täysin omalla kontolla, mutta kuitenkin ohjatusti. Opiskelijoiden taso on alhaisempi, mutta opetuksen ei, sillä ensinnäkin useimmat opettajat opettivat myös päivälukioissa. Ainoastaan kurssitarjotin on suppeampi päivälukioihin verrattuna, mutta ei ratkaisevasti.
En suosittele aikuis-/iltalukioa kaikille tietenkään, mutta juuri aloitusviestin kaltaiselle ko. oppilaitos voisi olla paras vaihtoehto. Itse ainakin viihdyin. Opiskelutoverit olivat paitsi ikähaitariltaan monimuotoisempia, myös luonteeltaan jotenkin avoimempia. Ai niin, ja mahdollisuus tarvittaessa suorittaa opinnot etälukion, jolloin paikan päällä täytyy käydä muutaman kerran plus kokeessa. Näistäkin asioista voi vielä joustaa neuvottelemalla opettajien kanssa, joten opiskelijoilla todellakin on liikkumavaraa.
Meillä ei lukiossa ole määrätty mitään tiettyä sallittua poissaolojen määrää, koska opettajat ajattelee sen kannustavan lintsaamiseen, jos vaikka tunneilta 'saa' olla pois kolmelta jne..se sitten riippuu ihan opettajasta, että alkaako ne kyselemään poissaololappuja vai ei ja kuinka monen poissaolon jälkeen annetaan lisätehtäviä. toisaalta mä oon Resussa, missä oppilaat on tavallisesti jo valmiiksi senlaisia ylisuoriutujia, että ei meistä niin tarkkaan kyllä ees tarttekaan huolehtia...
Jotkut opettajista kanssa ei ees merkkaa poissaoloja lainkaan tai sitten ne unohtaa sen homman kokonaan....yksin maikka ei yhdella soveltavalla kurssilla muistanu kattoa poissaoloja kun pari kertaa, joten kaikki osallistuneet saikin siitä helpon suoritusmerkinnän. multa on vaan kerran kolmen lukiovuoden aikana alkanu opettaja kyselemään poissaolojen perään ja vaatimaan vanhempien allekirjottamaa poissaololappua, mikä oli kyllä kieltämättä aika naurettavaa ja tosi ärsyttävää..
Meidänkin koulussa opiskelu on ollut kyllä tosi vapaata. Ketään ei tosiaan kiinnosta, jos tunnille tulee 20 minuuttia myöhässä. Tosin jos se on säännöllistä, saattaa opettaja asiasta huomauttaa. Muutenkin poissaolojen seuraaminen on opettajasta riippuen enemmän tai vähemmän tarkkaa. Jos selvittämättömiä poissaoloja alkaa olla yli kymmenen, alkaa kyllä lisätehtäviä ropista. Soveltavissa kursseissa ollaan tietenkin tarkempia, kun ei ole koetta, mutta muuten kaikki on itse vastuussa opiskelustaan ja tuloksista.
vastoin lakia ja koulusi sekä sen opettajat tulisi saattaa edesvastuuseen virkavirheestään.