Bauhaussin takuut

Olinpa kyseisessä kaupassa, kun joku kiikutti sinne hajonnutta kompuraa. myyjät sanoi että lähtee takuuhuoltoon joka voi kuluttajasuojalain mukaan kestää neljä viikkoa. eivät anna heti uutta, eikä lainakonetta tilalle. Ukko valitti että kun miehet seisoo työmaalla ilman konetta.

Mitä hel..tiä tollasella viiden vuoden takuulla tekee. viereisestä tarjoustalosta saa kompuroita halvemmalla, jos leviää, antavat heti uuden tilalle. jos malli loppu, saa rahat takaisin.
Ei näköjään hirveesti kannata kyseisestä bauhaussista takuun takia niitä koneita ostaa. Jää viellä hommat tekemättä.
72186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Niinpä päin vittua. ostin joskus mustasta pörssistä hifivahvistimen,pääsin kotiin löin piuhat kiinni ja ei toiminut.Eli takaisin myymälään ja kone korjattavaksi. Kesti viisi viikkoa kun sain vahvarin.
Yksilö oli liikkeen viimeinen joten siinä mielessä ymmärrän. Jos olisi ollut varastossa niin aika metelin olisin nostanut jos ei olisi vaihtanut.

Täälläpäin paikallinen honkkari loistava ostopaikka koska takuut pelaa hienosti,aina saa uuden tilalle jos vaan on,jos ei niin rahat takaisin.Lisäksi henkilökunta ei marise olemattomia.

Äänestä
  • Minulle kävi samoin K-Raudan jiiri/katkaisusahan kanssa. Toimi hyvin noin viikon, kunnes lakkasi kokonaan toimimasta. Vein takaisin kauppaan, jossa luvattiin hoitaa se huoltoon. Uutta ei kuulemma suoraan voitu antaa tilalle, koska "konetta on käytetty". Ei auttanut itkuni siitä, että remontti seisoo ilman konetta. "Tämä on meidän käytäntö", myyjä perusteli järkähtämättä.

    Onneksi tuli puheeksi, kauanko huolto voi kestää: ne olisivat lähettäneet sen Hgin Ruoholahdesta POSTIN (!) mukana Tattarisuolle, jossa niiden yhteistyöhuoltofirma toimii. Siinä olis mennyt päiviä jo pelkkään siirtoon. Sanoin sitten, että vien itse. Niin tein ja huoltofirma totesi päivässä, ettei kannata korjata, koska kone kärähtänyt. Sitten sain K-Raudasta uuden tilalle. Tämä kappale onkin sitten toiminut hyvin.

    Mielestäni kuitenkin pikkuisen liikaa jouduin itse tekemään koneen viallisuuden toteamiseksi ja takuun toteutumiseksi kohtuullisessa ajassa.

    Äänestä

Pienempi laite kylläkin, mutta myyjä löi suoraan kouraan uuden akkuporan joka oli vielä 2 akulla. Oman koneen toin puutteellisella varustuksella ja ilman kuittia liikkeeseen. Totesivat vaan, ettei kuittia tarvi kun kukaan muu ei myy sitä ko. merkkiä.

Omalta kohdalta siis plussat Bauhausille.

Jos ostat laatumerkin Dewalt etc. on tilanne sama eli se lähtee viikoiksi huoltoon. Kannattaa muistaa se.

Äänestä
  • Niin ne takuut nykyään tahtoo toimia, että odottaa saat vastaavaa korjattua tilalle huonossa lykyssä sen 4 viikkoa.

    Tuo paljolti johtuu siitä että hintoja pitää laskea ja katettakin pitäisi vielä jostain saada, eli laatu kärsii ja takuuongelmat lisääntyy. Jos jokaiselle annettaisiin aina hyllystä uusi tilalle, niin mihin ne takuuvaihdosta tulleet korjatut sitten laitetaan, vai ostaisitko sinä uuden hinnalla takuukorjatun tuotteen, miettikääpäs sitä!!! Jos et huolisi takuukorjattua uuden hinnalla niin myyjä joutuisi pudottamaan sen hintaa, eikä saisi muutakuin känsät käteen siitäkin kaupasta. Vaihtoehtona on myös hintojen nosto, joka taas karkoittaa asiakkaat. Vaikea juttu kauppiaan kannalta.

    Hyvään asiakaspalveluunhan toki kuuluu vaihtaa tuote viipymättä toimivaan tuotteeseen, vaikka hieman takkiin tulisikin. Harmi vain kun hyvät kokemukset kerrotaan vain yhdelle tutulle, mutta ne huonot kerrotaan ainakin kymmenelle.

    Mielestäni pitäisi kuluttajalle saada lailla turvattua edes niinsanottu DOA (Dead On Arrival, eli susi jo syntyessään) takuu muutamaksi viikoksi, koska suurin osa tuotteistahan hajoaa heti ensimmäisinä käyttöpäivinä (jos on hajotakseen). Näin ollen uuden saisi heti hyllystä tilalle jos sattuu hajoamaan.

    Mielestäni myös tuotteiden takuu/virhevastuuta pitäisi sysätä huomattavasti nykyistä enemmän maahantuojien ja ennenkaikkea tehtaiden harteille, nythän kaikki syy on aina viimekädessä jälleenmyyjässä, joka nykyisen kuluttajansuojalain puitteissa saa aina maksaa kaikki viulut, vaikka ei itse saisi tehtaalta tai maahantuojalta mitään korvausta. Esim. tehdas myöntää tuotteelle 1v takuu, jonka maahatuoja myöntää myös, joten kauppias tekee saman. Asiakas ostaa ko. tuotteen vuoden takuulla. Oletetaan että tuote hajoaa 11kk ja 3 viikon kuluttua, asiakas vie tuotteen kauppaan, mutta koska tuote on ollut vaikkapa kaupan hyllyllä 2 viikkoa, niin asiakkaan takuu on vielä voimassa, mutta jälleenmyyjän ei koska aika on menny viikolla umpeen, siis myyjä maksaa viulut. Tai tuote hajoaakin vasta kahden vuoden kuluttua, mutta kuluttajansuojaviranomaiset sanovat että tuotteen oletettu elinikä on ainakin kolme vuotta, niin taas myyjä maksaa, koska virhevastuulaki määrää niin (edellyttäen tietysti että tuotteessa on ollut valmistusvirhe). Ja nämä kaikki kuluttajansuojalaithan koskevat vain kuluttajan ja jälleenmyyjän välisiä kauppoja, eivät kahden yrityksen, joten myyjä ei voi kuin kiukutetta maahantuojalle.

    No kauppiaiden onneksi monikaan kuluttaja ei vieläkään edes tiedä mikä virhevastuulaki on, eikä näinollen osaa vaatia omia oikeuksiaan.

    Äänestä

Ei ne takuut sen ihmeempiä ole missään liikkeessä..

Äänestä
  • No kyllä musta ero on aika iso, jos yksin teet, ja ainut kone. Kun kone hajoaa:
    esim a tarjoustalosta / honkkarista yms. kaupasta saat heti uuden/rahat takaisin.

    esim. b Tai odotat 4 viikkoa että konetta kuskataan pitkin poikin ja tutkitaan, usein johtaa kumminkin kys. ajan jälkeen uuteen koneeseen.

    Kumpi on parempi?

    Äänestä

  • joopa joo kirjoitti:

    No kyllä musta ero on aika iso, jos yksin teet, ja ainut kone. Kun kone hajoaa:
    esim a tarjoustalosta / honkkarista yms. kaupasta saat heti uuden/rahat takaisin.

    esim. b Tai odotat 4 viikkoa että konetta kuskataan pitkin poikin ja tutkitaan, usein johtaa kumminkin kys. ajan jälkeen uuteen koneeseen.

    Kumpi on parempi?

    No jotain halpiskonetta ei varmaan laiteta edes korjattavaksi, vaan se menee suoraan roskiin.
    Jos puhutaan esimerkkinä vaikka paineilmanaulaimesta, niin honkkarin 19,90 naulainta ei taatusti korjata, mutta bauhaussin tms. 299,90 naulain korjataan.

    Ethän saa - ja tuskin vaatisitkaan - vaikkapa uutta, telkkaria, pesukonetta, autoa jne.., jos sellainen hajoaisi takuuaikana..?

    Oikeastaan minkään arvokkaamman tuotteen tilalle ei saa takuuaikana uutta, jos se on korjattavissa ja sen päättää yleensä maahantuoja.
    Jos kone / laite taas ei toimi heti uutuuttaan, niin silloin joka liikkeestä saa ja pitää myös osata vaatia uusi tilalle. Mutta se tarkoittaa käytännössä sitä, että laite on käyttämätön!

    Näitä takuuhommia voi nopeuttaa niin, että vie laitteen suoraan maahantuojan huoltoon. Pikkusen vaivaa se vaatii ja tietysti oikean asuinpaikkakunnan, mutta itse olen tehnyt näin pari kertaa.
    Kerran oli kyseessä autoradio ja toisen kerran akkuporakone. Homma nopeutui näin huomattavasti ja odotteluaika jäi autoradion kanssa pariin päivään ja porakone korjattiin saman tien.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


joopa joo kirjoitti:

Olinpa kyseisessä kaupassa, kun joku kiikutti sinne hajonnutta kompuraa. myyjät sanoi että lähtee takuuhuoltoon joka voi kuluttajasuojalain mukaan kestää neljä viikkoa. eivät anna heti uutta, eikä lainakonetta tilalle. Ukko valitti että kun miehet seisoo työmaalla ilman konetta.

Mitä hel..tiä tollasella viiden vuoden takuulla tekee. viereisestä tarjoustalosta saa kompuroita halvemmalla, jos leviää, antavat heti uuden tilalle. jos malli loppu, saa rahat takaisin.
Ei näköjään hirveesti kannata kyseisestä bauhaussista takuun takia niitä koneita ostaa. Jää viellä hommat tekemättä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu