miten asennan siis sisäisen dvd-rom aseman?
miten ne piuhat tulee ja onko sama mihin kohtaan niihin kovalevystä tuleviin piuhojen liittimiin se liitetään...
Kun käynnistää koneen niin tunnistaako kone sen itsestään?
neuvokaa, kun en ymmärrä.. :)
toivottavasti ymmärsitte miun selitykset...
miten ne piuhat tulee ja onko sama mihin kohtaan niihin kovalevystä tuleviin piuhojen liittimiin se liitetään...
Kun käynnistää koneen niin tunnistaako kone sen itsestään?
neuvokaa, kun en ymmärrä.. :)
toivottavasti ymmärsitte miun selitykset...
Vastaukset 3
Vanhimmat
Asenna se toiseen emolevyn väylistä. Mieluummin eri väylään kuin CD-ROM. Muista jumpperointi, todennäköisesti slaveksi. Väylässä saa olla vain kaksi laitetta. Sähköä laite tietenkin tarvitsee. Minun koneeni tunnisti Sonyn aseman itse, eikä se tarvinnut ajureitakaan.
Jos et näillä ohjeilla pärjää, jätä asennus jonkun osaavamman hommaksi.
Sun emolevystä tulee varmaan kaksi lattakaapelia joista toinen menee kovalevylle ja toinen cd asemalle jos semmoinen on ennestään, sitten vaan isket uudet aseman cd aseman paikalle.
Emolevyssäsi on 2 IDE-ohjaii´nta joista ainakin toisessa sulla on jo jotain (kovalevy). Laita asema siihen toiseen ohjaimeen. DVD-aseman voi kyllä laittaa samaan kaapelin tavallisen cd-aseman kanssa, koska harvemmin sitä luetaan molemmista yhtä aikaa. Laita kuitenkin eri kaapeliin kun missä se kovalevy on. Todennäköisesti luku DVD:ltä kovalevylle on tällöin nopeampaa. Jos vehje on yksinään kaapelissa niin laita vehkeen takaa jumpperi Master asentoon, jos vehkeitä on 2 per litteäkaapeli niin toinen Master ja toinen Slave. Ihan sama kumpi on ensin kaapelissa.
Sitten kone päälle ja menet BIOSsiin ja katot että bios löytää kaikki asemat.
Windows2000 ja XP ainakin löytää aseman ihan itse, jos ei löydä niin DVDn mukana tulleelta rompulta ajat jonkun setupin.