verottomien tulojen ulosotto

Sellaista kyselisin että kun minulta viedään palkasta 1/3 osa niin voiko ulosotto viedä verottomista päivärahoista samalla tavalla jos vaihdan työpaikkaan jossa maksetaan päivärahaa...?
42843
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kulujen korvaukset, kuten esim. päivärahat, kilometrikorvaukset, työkalukorvaukset jne eivät kuulu ulosoton piiriin, eikä niitä siis lasketa mukaan pidätystä suoritettaessa.

Äänestä
  • selvä...kiitoksia vastauksesta...

    Äänestä

  • Kyllä kilsakorvaukset voidaan mitata vaikka kokonaisuudessaan.

    Äänestä

  • toinen ulosottohenkilö kirjoitti:

    Kyllä kilsakorvaukset voidaan mitata vaikka kokonaisuudessaan.

    matkakorvauksiin vouti ei saa koskea !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pelle kirjoitti:

Sellaista kyselisin että kun minulta viedään palkasta 1/3 osa niin voiko ulosotto viedä verottomista päivärahoista samalla tavalla jos vaihdan työpaikkaan jossa maksetaan päivärahaa...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu