pariisia edullisesti

kopsu

1)
Mistä saa hankkia niitä paris visit metro tai bussikortteja?
ja mitä kaikkea ne pitää sisällään?
mitä pitää huomoida?

2)
Missä on todella edullisia ja hyvälaatuisia kirppareita?
(tarkka osoite)
Tai muita edullisia shoppailu paikkoja?

mitä "kannattaa" shoppailla?
ei kuitenkaan taidetta ;=)

7

1617

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kopsu

      löytyikin tuo merto/bussiasia jo toisesta viestiketjusta,

      mutta noihin shoppailupaikkoihin otetaan kovasti vinkkejä vastaan.

      myös sapuskapuoleen.

    • Pariisin markkinat

      saa ostaa Metroasemilta. Varmasti ne myyvät niitä myös lentokentän RER-juna-asemallakin. Jos haluat että se kortti sisältää kaikki eri vyöhykkeet niin se maksaa 23,60 euroa päivänkortti. Kolmenpäivän maksaa 42,65 euroa.
      Keskikaupungin liikenteeseen päivänlippu maksaa 8.34 euroa ja kolmenpäivän 18,24 euroa. Paris Visit kortteja saa myös viideksi päiväksi.

      Metroasemilla on aikamoisia sokkelokäytäviä mutta kyllä se lipppuluukku sieltä löytyy.

      Loppikset sijaitsevat Pariisin lähiöissä.
      Tiedän kaksi loppista: Marche aux Puces de Montreuil ja Marcheaux Puces de St-Ouen, mikä on valtavan suuri ja siellä on monen monia loppiksia noin kuuden hehtaarin alueella. Jotkut myyvät suoraan auton takaluukusta ja joillakin on myynti sisätiloissa. Myytävää on pitkin katuja ja pöytiä ja aina on tingittävä hinnoista. Ei kannata maksaa koskaan pyydettyä hintaa. Tinkiminen kuuluu asiaan.

      Marche aux Puces de Montreuil sijaitsee Porte de Montreouil metroaseman lähellä.
      Avoinna launataina, sunnuntaina ja maanantaina kello 8.00- 18.00.

      http://www.parispuces.com/

      http://www.st-ouen-tourisme.com/fr/marche_puce/marche_aux_puces.html#

      Marche aux Puces de St-Ouen sijaitsee Porte de Cliqnacourt metroaseman lähellä.
      Avoinna launatian, sunnuntaina, ja maanantaina kello 7.00- 18.00.
      Täältä löytyy mitä vaan, korkealaatuista antiikkia, porsliinia, lasia ja rihkamaa ja kaikkea siltä väliltä. Täällä on paljon afikkalaisia ja aasialaisia myymässä kaikenmaailman kamaa. Mausteista vatteisiin saakka.
      Lopuksi oikein hyvä Webb-sivu mistä löytää paljon infoa Pariisista.

      http://fr.parisinfo.com/

      • metrossa?

        Jos viettää Pariisin loman pääasiassa maan päällä maisemia katsellen, kannattaa ehkä harkita yksittäisten metrolippujen (tai 10 kpl lippu-"carnet":n ostamista, EUR 10,70) päivä- tai viikkolipun ostamisen sijaan. Ainakin minulle on tullut edullisemmaksi käyttää näitä irtolippuja.


      • metrossa? kirjoitti:

        Jos viettää Pariisin loman pääasiassa maan päällä maisemia katsellen, kannattaa ehkä harkita yksittäisten metrolippujen (tai 10 kpl lippu-"carnet":n ostamista, EUR 10,70) päivä- tai viikkolipun ostamisen sijaan. Ainakin minulle on tullut edullisemmaksi käyttää näitä irtolippuja.

        on minustakin helpoin tapa.


      • Helene
        metrossa? kirjoitti:

        Jos viettää Pariisin loman pääasiassa maan päällä maisemia katsellen, kannattaa ehkä harkita yksittäisten metrolippujen (tai 10 kpl lippu-"carnet":n ostamista, EUR 10,70) päivä- tai viikkolipun ostamisen sijaan. Ainakin minulle on tullut edullisemmaksi käyttää näitä irtolippuja.

        Jep, carnet:n osto on kannattavin esim viikonloppureissulle. Kun on hyvä kartta, kannattaa vain ajaa ensi jollekin metroasemalle ja sitten KÄVELLÄ ympäriinsä.


    • juuri pariisista palannut

      Tulin juuri pari viikkoa sitten pariisista(aivan ihana paikka,pakko päästä uudestaan)..meillä oli viikon voimassa oleva metrolippu jolla sai kulkea niin paljon metrolla kuin huvitti..erittäin kätevä.
      Latinalaiskortteleissa on aika halpaa shoppailla..Halvimmat löydöt voi tehdä ns.kirpputorista(mielettömän iso)joka on auki la-ma(jos en nyt ihan väärin muista). En nyt valitettavasti muista nimeä, mutta se sijaitsee lentokentän(siis sen lentokentän jonne Finnairin koneet laskeutuu)suunnalla ja matka-opas varmasti tietää mistä kirpputorista on kyse:) Pariisista löytyy myös Mango ja Zara jos haluaa vaatteita kohtuu hintaan. Myös ns.katukauppiailta saa ostettua mm.edullisia huiveja,kelloja ja muuta vastaavaa.
      Kenkiä kannattaa shoppailla, koska ne ovat paljon halvempia kuin suomessa(ellei sitten halua pradaa tai vastaavaa:p)ja viiniä tietenkin kun pariisista on kyse=)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      76
      1802
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1182
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      944
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      869
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    6. 77
      692
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      664
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      50
      593
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      63
      551
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      32
      546
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      538
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. 36
      504
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      408
    20. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      398
    Aihe