Silmänpohjakuvaus + karsastuksesta

TeiniTietämätön

Mitä silmänpohjakuvauksessa tapahtuu? Mitä sillä voidaan tutkia? Pitäisi mennä sairaalaan kuvauksiin ja nyt rupesi pelottamaan..

Onko se normaalia kun toinen silmä karsastaa, niin käyttää vain toista silmää? Huomaako muut ihmiset karsastuksen? Lasien kanssa karsastus pysyy mielestäni kurissa mutta jos olen esim. väsynyt niin silmäkin väsyy eikä aina pysy suorassa..
En pysty katsomaan muita silmiin, kun en tiedä miten pitäisi katsoa, koska käytän vain toista silmää..

On alkanut nyt häiritsemään tuo karsastus ja rupesi tuo kuvaus pelottamaan.. Toivottavasti saisin jonkunlaiset vastaukset, jos vaikka olo helpottuisi..

2

776

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • silmälääkäri

      Silmänpohjan valokuvausta varten yleensä annetaan ensin mustuaista laajentavaa silmätippaa. Mustuaisen laajennuttua tarpeeksi (yleensä 15-30 minuuttia, nuorilla laajenee usein nopeammin kuin vanhuksilla) otetaan valokuva.

      Kyseessä on kamera, jolla yksinkertaisesti kuvataan silmänpohja.

      Silmänpohjan valokuvausta voidaan harrastaa esim. diabeetikoilla seulontatarkoituksiin (etsitään ne diabeetikot kuvien perusteella, joilla on silmänpohjassa mahdollisesti hoitoa vaativia diabetekseen liittyviä muutoksia, esim. verenvuotoja, uudissuonitusta tai muita muutoksia). Myös silmänpainetautia sairastavilta saatetaan ottaa valokuvat - tällöin kiinnostuksen kohteena on näköhermon pää (hermosäievaurion edetessä näköhermon pään keskuskuoppa suurenee hermosäikeiden hävitessä).

      Kuvaukseen voidaan myös liittää väriaineinjektio verisuoneen (käsivarteen). Tätä voidaan käyttää verenkiertohäiriöiden, silmänpohjan rappeuman ja muiden sairauksien diagnostiikkaan. Idea perustuu siihen, että väriaine ei tihku terveistä verisuonista, mutta eri sairauksissa väriaine vuotaa suonien seinämien läpi (esim. diabeettiset muutokset, retinopathia centralis serosa, kostea ikärappeuma) tai verenkierto silmässä on hidastunut (laskimo- tai valtimotukos).

    • silmälääkäri

      Osalla karsastajista karsastus voi olla vuorottelevaa. Tällöin silmät ovat "yhtä vahvoilla" eli katsova silmä vaihtuu välillä itsestään.
      Osa taas suosii yhtä silmää ja aina sama silmä karsastaa.

      Karsastus voi olla myös ajoittaista, jolloin esim. väsyneenä karsastus tulee esille ja muulloin silmät saa "pinnistettyä" suoraan.

      Silmälasit oikaisevat osalla potilaista silmät (etenkin jos taittovirhe on reilusti plussan puolella), sillä akkommodaatio (tarkentaminen lähelle katsoessa) aiheuttaa myös konvergenssia (= silmien sisäänpäin kääntyminen) ja kaukonäköinen joutuu akkommodoimaan koko ajan nähdäkseen tarkasti jo kauas katsoessaan - jos konvergenssi-impulssi on tarpeeksi vahva, voi jompikumpi silmä "lipsahtaa" karsastamaan sisäänpäin. Silmälasit voivat tämän ylimääräisen akkommodaation tarpeen poistaessaan heikentää konvergenssi-impulssia ja siten oikaista silmät. Kaikilla karsastajilla kuitenkaan lasitkaan eivät silmiä oikaise.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6935
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      40
      1231
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1032
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      891
    5. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      61
      827
    6. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      47
      824
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      794
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      781
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      746
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      723
    Aihe