kolposkopia

pari viikkoa sitten papa IV luokka ja aika kolposkopiaan tänään...jännittää..ei niinkään sattuminen vaan tulos...
onneks lapset tehtynä ...
tuloksen odottaminen kaikkein raastavinta,kestänee pari viikkoa...
nyt menoks...
41005
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hei!
Oliko sulla kuinka pitkä aika edellisestä papa kokeesta??

itselläni oli luokka 3 viime kesänä ja nyt onneksi uusien koepalojen jälkeen sain puhtaat paperit.

Äänestä

mikä on kolposkopia????? kun luin et semmone pitää ottaa nyös epäselvis tauti tapauksis?? esim visvasyylä??

Äänestä
  • Mikäli irtosolukoe (Papa) on selvästi poikkeava (Luokka III-V) tai kun irtosolukoe on toistetusti ollut lievästi poikkeava (Luokka II), tehdään yleensä seuraavana tutkimuksena kolposkopia. Kolposkopia-tutkimuksessa tarkastellaan mikroskoopin avulla ulkosynnyttimiä, emätintä ja kohdunsuuta. Poikkeavista limakalvoalueista otetaan 2-3 koepalaa.

    Kolposkopialla varmistetaan papassa todetun solumuutoksen laatu ja paikka. Kolposkopiaa käytetään apuna kondyloomien ja solumuutosten hoidossa. Ulkosynnyttimien ja emättimen kondyloomia voidaan tuhota laserilla tai jäädyttämällä. Kohdunkaulan muutoksia voidaan poistaa ns. sähkösilmukkahoidolla (loop).

    Äänestä

Mulle tuli just postista viesti että:
Papa-luokka on III ja siinä näkyy epäily kohdunkaulan solumuutoksista. Asia pitää varmistaa tarkemmalla kohdun kaulan mikroskooppitutkimuksella ja koepaloilla. Niitä varten olen tehnyt sinusta lähetteen kuusankosken aluesairaalaan naistentautien poliklinikalle. Sieltä tulee kirjallinen kutsu.

Nyt on aikamoinen paniikki päällä? Tietääkö kukaan mitä tää tarkoittaa??

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sirpukka kirjoitti:

pari viikkoa sitten papa IV luokka ja aika kolposkopiaan tänään...jännittää..ei niinkään sattuminen vaan tulos...
onneks lapset tehtynä ...
tuloksen odottaminen kaikkein raastavinta,kestänee pari viikkoa...
nyt menoks...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu