Olen syönyt kohta 3 liuskaa yasmineja ja nyt on ilmennyt ongelma; minulla on ollut menkat/tiputtelua jo kohta 2 viikkoa! Välillä kyllä pari päivää poissa, mutta vessakäynneillä verta on tullut. Sen jälkeen se taas alkoi ja mahakivut ovat olleet kovat.
Olen pyrkinyt ottamaan pillerini samaan aikaan joka päivä. Nyt tänään taas ei tunnu tulevan mitään, mutta lulempa että iltaa kohden alkaa taas vuotaa. Vuoto on lähes aina rusehtavaa.
Missä vika?
(en ole pitänyt tosin liuskojen välillä väliviikkoja, koska gyne sanoi, että vaikkapa kolmet menkat vuodessa riittävät)
Olen pyrkinyt ottamaan pillerini samaan aikaan joka päivä. Nyt tänään taas ei tunnu tulevan mitään, mutta lulempa että iltaa kohden alkaa taas vuotaa. Vuoto on lähes aina rusehtavaa.
Missä vika?
(en ole pitänyt tosin liuskojen välillä väliviikkoja, koska gyne sanoi, että vaikkapa kolmet menkat vuodessa riittävät)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Olet ilmeisesti juuri aloittanut nuo pillerit? Tuo yhtäjaksoinen syöminenhän on sellainen joka helposti aiheuttaa välivuotoja ja epäsäännöllisyyksiä. Tämä yhdessä sen kanssa että olet juuri vasta aloittanut aiheuttavat luultavasti vuodot. Tämän takia en itse lähtisi syömään jatkuvasti useaa liuskaa peräkkäin, vain siirtäessä menkkoja. Mieluummin 13 kuukautista vuodessa kuin jatkuvaa epävarmuutta. :)
Ja siis voivathan nuo välivuodot hävitä käytön edetessä. Mutta välttämättä näin ei käy. Toivottavasti sinulla häviävät!
Kaikilla ei onnistu 3 laatan peräkkäin syöminen, vaan alkaa tulla tiputtelua, kun hormonit eivät enää pidä limakalvoa koossa. Syö jatkossa pillereitä jonkin aikaa niin, että pidät taukoviikot normaalisti (eli yhden laatan jälkeen). Kun olet tehnyt puolisen vuotta näin (kehosi on tottunut hormoneihin), niin ala syödä kaksi laattaa putkeen. Voit tietysti yrittää kolmeakin laattaa, mutta seurauksena voi olla taas tiputtelua.
Kannatan tätä neuvoa.