Täällä ainakin "veskutin" on antanut aiemmissa keskusteluissa hyviä neuvoja saunan ilmanvaihdon suhteen. Nyt on itselläni pulma:
Talossa on painovoimainen ilmanvaihto. Saunassa tuloilma ulkoa lattianrajassa, poistoilma oven alta pesuhuoneeseen ja katonrajassa olevasta lautasventtiilistä putkea pitkin ties minne. Kiuas (Kastor AFS) on oviseinällä.
Pitäisikö tuloilma vetää putkella lattian tasossa kiukaan luokse ja taittaa putki siitä vielä ylös kiukaan yläpinnan yläpuolelle? Riittääkö kiukaan alle viety putki, vai tekeekö sillä muuta kuin kylmäpatjan?
Poistoilma pitäisi ilmeisesti johtaa pesuhuoneeseen, eli pitää se saunan venttiili kiinni saunomisen ajan?
Tällä hetkellä löylyt ihan ok, mutta ehkä hieman huono ilma, eli raikas ilma taitaa jäädä kylmentämään varpaita.
painovoimainen ilmanvaihto toimivaksi?
6
8940
Vastaukset
- Veskutin
Olen vieläkin sitä mieltä, että tuloilmaputkistoa kiukaan päälle alakautta ja viimeinen kääntyvä putki 45 asteen kulmassa löylyn sekaan.
Kastorin AFS kiukaan ohjeissa raikasilma imettäisiin kiukaan läpi ja varmaankin siellä ilmaa virtaakin. Mutta kun tuloilma on yleensä kylmempää ja painavampaa kuin saunassa oleva ilma on, niin sillä on taipumusta jäädä lattiatasoon ja tehdä samalla kylmä ilma patsas sinne.
Poistoilman poisto saunanoven alta pesuhuoneen poistoilmakanavaan. Saunan yläosassa oleva jälkituuletuksen venttiili saunottaessa kiinni ja avataan vasta saunomisen loputtua.- alkuperäinen kysyjä
Kuulostaa loogiselta, kiitos uskon vahvistuksesta.
Siitä tuloilmaputkesta vielä sen verran, että ilmeisesti siitä ei saunan ollessa kylmänä juurikaan virtaa kylmää ilmaa sisään? Kun se loppupää nousee ylös ja kylmällä ilmalla on taipumus pysyä alempana, niin ei siitä ainakaan pitäisi puhuria tulla, riippuen tietenkin talon ilmanvaihdosta ja erityisesti korvausilman saannista muuten. Ja onhan se ainakin muutaman asteen esilämmitetty siinä putkessa... ei muuten, mutta vaimoväki tykkää kyttyrää jos huusholliin tulee kylmää... ei tuohon viitsisi ruveta mitään rajoittavia mekanismejakaan laittamaan.
Olisiko aivan hullu ajatus porata putken alimpaan kohtaan pientä reikää, siltä varalta että löylyvesistä osa päätyisi putkeen? Vai kestääkö kierresaumaputki mahdollisen seisovan veden? - Mutta kukapa sitä kokeilema...
Jos tuloilmaputki nostetaan vasta saunan sisällä kiukaan yläpuolelle ei siellä mitään kiertoa synny. Kylmä ilma jää seisomaan putkeen. Minä uskon, että tulos tulee olemaan jopa nykyistä huonompi. Vaikea sitä on väärinrakennettua ilmastointia millään hätäapukonsteilla korjailla.
- edelleen sama
Mutta kukapa sitä kokeilema... kirjoitti:
Jos tuloilmaputki nostetaan vasta saunan sisällä kiukaan yläpuolelle ei siellä mitään kiertoa synny. Kylmä ilma jää seisomaan putkeen. Minä uskon, että tulos tulee olemaan jopa nykyistä huonompi. Vaikea sitä on väärinrakennettua ilmastointia millään hätäapukonsteilla korjailla.
Tuolla logiikalla sieltä nykyisestäkään tuloilmaputkesta ei pitäisi ihmeitä tulla, mutta tulee kuitenkin. Miksi? No kyllä se painovoimainenkin jotain tekee, eli lämpimän ilman poistuessa poistoputkea syntyy sisälle alipaine, joka aiheuttaa korvausilman virtaamista jostain sisälle - tässä tapauksessa korvausilma tulee helpoiten siitä tuloilmaputkesta.
- Ehkäpä.
edelleen sama kirjoitti:
Tuolla logiikalla sieltä nykyisestäkään tuloilmaputkesta ei pitäisi ihmeitä tulla, mutta tulee kuitenkin. Miksi? No kyllä se painovoimainenkin jotain tekee, eli lämpimän ilman poistuessa poistoputkea syntyy sisälle alipaine, joka aiheuttaa korvausilman virtaamista jostain sisälle - tässä tapauksessa korvausilma tulee helpoiten siitä tuloilmaputkesta.
On sitä samanlaista ilmastoinnin muutosta joku ehdottanut http://www.mainio.net/article.asp?path=1;1132;1133;5255;40982
- Veskutin
Ehkäpä. kirjoitti:
On sitä samanlaista ilmastoinnin muutosta joku ehdottanut http://www.mainio.net/article.asp?path=1;1132;1133;5255;40982
Saunomisen jälkeen sitten muutaman tunnin tai seuraavana aamuna raikkaanilmantuloputki tulee sulkea. Koneellisen ilmanpoiston avulla sieltä tulee kyllä kylmää ilmaa.
En suosittele lautasventtiiliä sulkuventtiiliksi kyseiselle putkelle vaan siinä voisi esim. käyttää vähän isompaa metallista putkea jossa on pohja. Saunomisen aikana sulkuputki pois ja lopetuksen jälkeen takaisin.
Putken alimpaan kohtaan voi porata pienen reiän, jos mahdollista vettä menee putken sisään.
Yli 20 vuoden kokemuksella voin sanoa, että kiertoa tulee saunan ilmanvaihtoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1938676
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264838- 504288
- 623857
- 513236
- 503040
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262716Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.512607- 432511
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv422345