Hääkarkit!

Millasia hääkarkkeja ootte valinnu? Mietin että pitäskö olla sellasia jonka voi syödä esim. marianne tai muu irtokarkki vai onko parempi karamelli/karamellejä joka jossain tyllipussissa tai rasiassa jota ei ole tarkotus syödä. Vaan jättää koristeeksi ja ottaa muistoksi.

Kumpi ois parempi?
66027
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mielestäni on mukavampaa jos se karkki on syötävä. Enpä usko että kovinkaan moni sitä karkkipussukkaa säästäisi pölyttymässä. No ehkäpä appivanhemmat saattaisi sen säästää muistoksi, mut enpä muista vieraista uskoisi.

Äänestä

Parempi olla jotain syötävää - muuten on häissä puol tusinaa tenavaa joku puupalikka kurkussa...

Äänestä
  • Miten niin puupalikka suussa? Mun mielestä hääkarkki taas on juttu joka jää juuri muistoksi koska se on rasiassa yms. Jos se on kääritty johonkin kauniiseen tylliin tai paperiin ni se idea särkyy jos joku rupee repimään sitä saadakseen karkin. Höh sanon minä.

    Joo saa ehkä suun makeaksi, vähäksi aikaa! Paha mielihän siitä vaa tulee yhdestä karkista kun juuri on päässyt karkin makuun eikä ookkaan enempää. =/

    Äänestä

  • just me kirjoitti:

    Miten niin puupalikka suussa? Mun mielestä hääkarkki taas on juttu joka jää juuri muistoksi koska se on rasiassa yms. Jos se on kääritty johonkin kauniiseen tylliin tai paperiin ni se idea särkyy jos joku rupee repimään sitä saadakseen karkin. Höh sanon minä.

    Joo saa ehkä suun makeaksi, vähäksi aikaa! Paha mielihän siitä vaa tulee yhdestä karkista kun juuri on päässyt karkin makuun eikä ookkaan enempää. =/

    ...mutta silti sen voi paketoida kauniisti. Harvempi niitä kuitenkaan säästää tai eillä pitää kotona.

    Meillä oli muuten hää"karkkina" minikokoiset likööripullot (lapsille mehua) juomat itse tehtynä, jossa oli meidän nimet ja päivämäärä ja vieraan nimi, koska toimivat myös paikkakorttina. Vieraíden mielestä oli hauska idea.

    Äänestä

Tietenkin karkki, joka on hyvää ja maistuu myös itselle. Meillä on tikkarit, kääritty tylliin ei niin tavallinen hääkarkki ;)

Äänestä
  • tikkarit just mun mielestä kaikkein yleisin hääkarkki,ainakin itse olen näihin törmännyt joka häissä viimeisen 10 vuoden aikana....boooriiing!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pulla kirjoitti:

Millasia hääkarkkeja ootte valinnu? Mietin että pitäskö olla sellasia jonka voi syödä esim. marianne tai muu irtokarkki vai onko parempi karamelli/karamellejä joka jossain tyllipussissa tai rasiassa jota ei ole tarkotus syödä. Vaan jättää koristeeksi ja ottaa muistoksi.

Kumpi ois parempi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu