Mulla ois tossa vanha kone, jonka prosessori ( intel celeron 1,7ghz willamette 128) on alikellotettu (:O ) voisiko joku ystävällisesti neuvoa ihan yksityiskohtaisesti miten nostan kellotaajuutta. emo on msi 845 PE max2)
Mitä arvoa muutan, mistä ja miten. ?
Kiitos etukäteen
Mitä arvoa muutan, mistä ja miten. ?
Kiitos etukäteen
Vastaukset 7
Vanhimmat
Celeronit ovat huonoja kellottumaan. hanki mieluummin lisää muistia jos haluat koneestasi nopeamman, prossutehot eivät nykyään ole enää niin oleellisia kuin takavuosina.
Biosista voit yrittää nostaa kellotaajuutta väylän nopeutta ja kerrointa lisäämällä, kunnes kone muuttuu epävakaaksi.
Minä taas olen kuullut (en muista mistä) että Celeronit kellottuisivat hyvin- 2 giganenkin 2.4 gigaseks ilman ongelmia.
Northwood kellottuu, Willamette ei.
Ei kellotu. Halpisprossu heikommilla ominaisuuksilla verrattuna kunnon Inteliin.
se heppu jolta tän koneen sain, väitti että tää on alikellotettu n. 1,4ghz lämpöongelmien takia.
Prossun lefti jaksoi juuri ja juuri pyöriä hirveellä metelillä, joten lämpö-ongelma oli ilmeisesti siinä.
Vaihdoin coolerin ja nyt prossun lämmöt kuormassakin alle 40 joten haluaisin nostaa taajuuden ainakin siihen nimellisarvoon ja miksei vois kokeilla ylikin. Ei tää kone elämänkysymys oo, vaan tällä vois leikkii.
Joten yhä: niitä neuvoja...
Mene biossiin ja nosta väylää.
http://www.pcstats.com/articleimages/112002/msi845pemax2_bios2.jpg
(Kuva siis emolevysi BIOS:sta)
"CPU ratio selection" ja "CPU FSB clock" ovat tärkeimmät kellotaajuuteen vaikuttavat asetukset. Nämä kertomalla saadaan tehollinen taajuus. Veikkaisin, että alikellottaminen on tapahtunut pelkästään pienentämällä FSB clock:a (väylätaajuutta).