Haukkukaa tähän ketjuun koiria mielenne mukaan. Sana koira tuntuu olevan punainen vaate kokkolalaisille, joten antaa palaa. Saapa taas kunnon naurut, ku revitte persettänne asian kanssa. :)
koirat
vuf
181590
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ei ole minulle! Koirat ovat parempia,siistempiä,kuuliaisimpia,hellenpiä,iloisempia,ystävällisempiä,rehellisempiä,aktiivisempia,innostuneempia,kuin useimmat ihmiset.Siksi koirat tuovat ainakin minulle aitoa iloa ja energiaa elämään.Jokainen saa olla mitä mieltä tykkää.Se on heidän mielipiteensä,ei hetkauta minua.
löytyyhän sentään koiraihmisiäkin. :) mua pistää vaan niin suututtamaan tämä koko palsta, kun jauhetaan ja jauhetaan asiasta josta ei tiedä mitään. Ja tämän ei oo tarkotus olla mikään provo, en vaan pysty ymmärtämään tuota koiravihaa.
Ei se ole koiran syy.
Että itsekkäät, omahyväiset, epäsosiaaliset, eläimistä piittaamattomat ihmiset ottavat lemmikkejä.
90% kotikoirista on rääkkäyksen partaalla eläviä, päivät yksin, ei virikkeitä, pikakusi/pakalenkit, ei liikuntaa, tylsistymistä.
TÄMÄ ON RÄÄKKÄYSTÄ.
Itse pidän koirista, mutta pidän myös kaikista muista eläimistä. Silti ei tulisi mieleenkään ottaa esim hirveä tai apinaa lemmikiksi, sillä se olisi silkkaa rääkkiä eikä eläimen paikka ole ihmisen tylsää elämää piristämässä ekä viihdyttämässä.
Kukaan ei ota koiraa siksi että haluaa antaa sille hyvän elämän vaan siksi että oma elämä on perseellään/tylsää ja koira on kivaa viihdykettä ja seuraa.
KIITOS
nonni, johan sieltä rupes tulee tätä tekstiä mitä muulloinki saa. hyvähyvä, antakaa tulla vaan lisää. :)
koirat ovat ihania lemmikkejä!ne piristävät ketä tahansa koiria rakastavia ihmisiä.minua on piristänyt ja rakastan niitä kuin omia lapsia ne ovat minulle kuin lapsia=)
Vai hirvi,apina lemmikkinä.Kuulut juuri niihin ihmisiin joille ei koskaan saisi antaa lemmikieläimiä.Toivottavasti sinulle riittää ,kun käyt katsomassa poroa Toivoskan eläinpuistossa,onhan siellä kanojakin,kanat sanovat kot kot.Tarkkaile joskus muurahaisia,saatat oppia niiltä jotakin.
kielsikö äitisi koskemasta eläimiin.
Et taida taas tietää mistään mitään... onko sulla todisteita tosta 90%?? Sen ymmärrän jos sanot et juoppojen koirat kärsii! Kyllä mun sesse saa liikuntaa ja seuraa ihan riittävästi ja on meillä ihmisillä muutaki elämää et ei sitä koiraa sen takia hommata!
Tuntuu että kaikki koiran omistajat on työttömiä.
Kun heidän koirat ei koskaan ole kotona yksin, aamu 7.30:stä ilta 16.30:neen.
Kenen ne kaikki koirat jotka viettää päivätyksin ilman virikkeitä kotona?
Minä en revi asian kanssa persettä vaan ryhdyn toimeen: viimeisin naapurini joutui lopettamaan räkyttävän lemmikkinsä. Joutui nimittäin valitsemaan häädön tai levottoman lemmikkinsä väliltä. Kaikki koiranomistajat eivät näköjään ole sittenkään kadottaneet järjenvaloa :)
piikin sille naapurilles! Ei ukolla/akalla tullu mieleen antaa koiraa johonki toiseen kotiin piikin sijasta? Tappaako sun vanhemmat sut jos sä piät meteliä ja pitäs valita häätö tai sinä? MIETIPPÄ SITÄ!!!!
Jotka vertaa koiraa ihmiseen.
Matkustitko äitisi ja isäsi autossa takaluukussa?
Söitkö lattialla rosterikiposta?
Olitko remmissä ulkona?
Mikä teillä toisilla on vinksahtanut kun vertaatte ihmistä ja eläintä?
Aivan oikein. Eläintä ja ihmistä ei saa verrata toisiinsa. Ihminen pohjattomassa ahneudessaan ei koskaan yllä vilpittömyydessä ja luonnollisuudessa eläimen tasolle. Ei koskaan. Ihminen tulee aina olemaan eläintä alempi olento joka loppujen lopuksi tyhmyyttään tuhoa oman elinympäristönsä ja siinä sivussa myös viattomien eläinten.
Oletteko koskaan ajatelleet miksi Aasian tsunamissa ei kuollut eläimiä? Siksi kun ne tiesivät lähteä karkuun. Niillä on viisautta jota ihminen ei koskaan saavuta.
Parasta mitä luomakunalle voisi koitua olisi että ihmiset häviäisivät kokonaan pois ahnehtimasta planeettaa tuhon omaksi.
Oletk oihan terve.
Jaa ettei eläimiä kuollut? (Urban Legend)
Minä itse näin kymmenittäin hukkuneita koiria, vuohia jne.
Ja tuo kun puhutaan luonnon (eläimet osa sitä) puolesta, se on vain ihmisten itsekästä ajattelua, itseään siinä ajatellaan eikä luontoa.
Ihminen ei tuhoa luontoa, ihminen vain tuhoaa omat elinmahdollisuutensa ja näin ihmisrodun itsensä. Luuletko oikeasti että luonto tuhoutuu?
Luonnolle 10000 vuotta tai 100000 vuotta on lyhyt aika, jonka aikana se on uudistunut täysin, selviääkö ihminen tuota aikaa oneri asia.
Luonto pärjää aina.
..ihan iisisti. Jos sua koiran haukkuminen noin kauheasti ottaa kupoliin,että alat asettaa naapureille ehtoja , sun kannattaisi miettiä jotain mielialalääkitystä. Se monesti terapian yhteydessä antaa hiukan helpotusta. :-)
Jos naapurissa räksyttää pihalla rakki 24/7.
Ei sellaseen voi olla muuta mieltä ku että "hiljentäs ny joku tuon piskin, vaikka lopullisesti".
Ei se ole mielialasta tai lääkityksestä kiinni.
Tuskin sinäkään tykkäät jos naapuri huutaa pihalla koko ajan.
"Parasta mitä luomakunalle voisi koitua olisi että ihmiset häviäisivät kokonaan pois ahnehtimasta planeettaa tuhon omaksi. "
Aloita vaikka itsesi kohdalta, niin kyllä se siitä sitten lähtee vähitellen.
Miksi koiria pitäisi haukkua..ne ovat ihmisen parhaita ja loppupelissä ainoita uskollisia ystäviä. Jos Kokkolassa esiintyy koiravihaa täytyy siellä asua pikkusieluisia henkilöitä jotka eivät näihin jaloihin eläimiin ole onnistuneet saamaan positiivista yhteyttä. Ja siitähän ei KOIRIA voi haukkua !! ;-)