Voi kun niin jänskittää!
Mitäs kaikkea nyt sitten tulisikaan muistaa?
Mitäs kaikkea nyt sitten tulisikaan muistaa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
http://www.kennelliitto.fi/FI/Hankinta/
Niinpä tulee tännekkin perjantaina pieni pentu,jännä päivä:)
Kyllä sillon jännitti muakin,mutta hyvin on nämä 2viikkoa mennyt...tänään on eka rokotus..(pentu oli jo 10vko) mulle tullessaan! Mutta onnea teille uuden ystävän saapumisesta.
Toissa perjantaina meillekin tuli pentu, 7,5 viikkoisena. Hyvin on mennyt! Leikkii, syö, nukkuu, ulkoilee,...nukkuu jo yötkin läpeensä omassa petissä ja on oppinut vaikka mitä. Päivät ovat saaneet oman rytminsä ja kaikki ovat tyytyväisiä - pentukin vaikuttaa onnelliselta ja kotiutuneelta. Sosiaalistaminen on alkanut - rivitalon pihalla riittää lasten innostunutta seuraa joka päivä, kun ollaan tehty lenkki (talon ympäri - postilaatikolle...) Ja jokunen koirakin siinä kulkee. Viikonloppuna lähdetään katselemaan paikkoja muuallekin. Vaan se huolettaa kun rokotukset saa vasta monen viikon päästä (nyt poika on 9 viikkoinen). Eikö se ole ristiriitaista kun kuitenkin joka ikisessä oppaassa sanotaan että pentu täytyisi sosiaalistaa ja viedä eri paikkoihin erityisesti viikoilla 8-12. No, vien sitten sylissä vaikka.
Ja töissäkin olen jopa pystynyt käymään, lue:käväisemään hätäisesti aamupäivällä ja iltapäivällä - työaika on hieman lipsahtanut pakon edessä lyhyeksi eli raaskin lähteä aamulla n. klo 9 ja kotiin takaisin lounastunnille klo 11 - töihin taas n. 12.30 ja kotiïn klo15...). Koko perhe on rekrytoitu pentuseuraksi, aikatauluja on rukattu, niin että pennun ei tarvitsisi juurikaan olla yksin. Tänään hän oli 2 tuntia yksin ja nukkui ihan rauhassa kun tulin kotiin.
Eli elämä sekaisin, mutta pikku hiljaa tasoittumassa. Ihana helmikuu ja ihana kevät tulossa pennun kasvua seuratessa!
Täytyy munkin onnitella näitä uuden pennun saajia!!
Se on kyllä ihana päivä kun saa pennun vihdoin kotia pitkän odotuksen jälkeen!!
Itse sain kokea tämän viime kesänä,kun menetin huhtikuussa edellisen rakkaan koirani ja uuden odotus tuntui ikuisuudelta,kun oli niin surkea ja itkuinen olotila!!
Mut nyt pentu on 10kk ja valloittanut mun sydämmen täysin,mut on siellä sydämmessä vielä paikka vanhallekin koiralle,jota on vieläkin valtava ikävä,suren ja itken vieläkin silloin kun siltä tuntuu!!
ONNEA VIELÄ KERRAN PENNUN JOHDOSTA!!!
SAAKO OLLA UTELIAS JA MINKÄ ROTUISIA PENTUJA????
ANTAKAA NIILLE PALJON RAKKAUTTA JA HUOLENPITOA!!!!!
KIRJOITELKAA KUULUMISIA!!!
tänään 8-viikkoinen tricolor pitäkarvainen uros collie.Ennestään on 11v.collie
Meille tulee sekarotunen. se täyttää 8vk maanantaina..