tietoa

tiina.t

hei.
kaksi tyttöä olisi lähdössä dubliniin kesän kieppeillä. opiskelijoita ollaan, joten budjetti voi olla vähän pienempi. olisiko jotain vinkkejä yöpaikoista mielellään lähellä keskustaa, lennoista joita saisi vähän edullisemmin..hyviä kapakoita ja kaikenlaista mahdollista infoa paikasta.
kiitos etukäteen.

8

1328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Sinne myös!

        Ei vielä lentolippuja? Ystävät kalliit: Finnair kauppasi tammikuun ajan Hki-Dublin väliä hintaan 129 euroa! Jos edes jotenkuten halvat haluatte saada, nyt on jo kiire!! Kipin-kapin Finskin sivuille. Kevättarjousten varaan voi aina yrittää laskea, mutta silloin ottaa melkoisen riskin.

        Dublinin hintataso on kova. Keskusta ei omaa huonetta saa paljonkaan alle satasen, dormit voivat olla pelastuksenne. Ja niitäkin myydään jo!

        Hinnat ovat muutenkin kovat. Temple Barin alueella oluttuopponen taitaa olla jo alkaen 5 euroa, joten budjettimatkailijan kannattanee hakeutua suosituimpien turistialueiden ulkopuolelle, jos olusia halajaa. Ja paukuissa hintaero Suomeen on vielä kovempi! Edulliset nouto Fish&ships -paikat voivat pelastaa nälältä.


      • kun finnairilla
        Sinne myös! kirjoitti:

        Ei vielä lentolippuja? Ystävät kalliit: Finnair kauppasi tammikuun ajan Hki-Dublin väliä hintaan 129 euroa! Jos edes jotenkuten halvat haluatte saada, nyt on jo kiire!! Kipin-kapin Finskin sivuille. Kevättarjousten varaan voi aina yrittää laskea, mutta silloin ottaa melkoisen riskin.

        Dublinin hintataso on kova. Keskusta ei omaa huonetta saa paljonkaan alle satasen, dormit voivat olla pelastuksenne. Ja niitäkin myydään jo!

        Hinnat ovat muutenkin kovat. Temple Barin alueella oluttuopponen taitaa olla jo alkaen 5 euroa, joten budjettimatkailijan kannattanee hakeutua suosituimpien turistialueiden ulkopuolelle, jos olusia halajaa. Ja paukuissa hintaero Suomeen on vielä kovempi! Edulliset nouto Fish&ships -paikat voivat pelastaa nälältä.

        Finnairilta saa suorat lennot, mutta jos haluu halvemmalla niin kannattaa tutkia esim.vaihtoehtoa SAS/Blue1. Silloin konetta joutuu vaihtaan joko Kööpenhaminassa, Tukholmassa tai Oslossa. Hyvä lähde lentohintojen selvittämiseen on esim. www.ebookers.fi

        Niin, aika kallistahan täällä Irlannissa on, hotellimajoitus tähtitieteellisissä hinnoissa, mutta hostelleita on kyllä tarjolla monen tasoisia ja hintaisia, ja jos vähän parempaa haluu niin tietty B&B:t, jotka on yleensä kivoja, mutta aika kalliita nekin...Joskus myös paikalliset yliopistot majottaa kesäsin turisteja asuntoloihinsa.


      • tiina t

        anteeksi jos kysyin, mutta ajattelin jos jollain olisi hyviä kokemuksia esïm. yöpaikasta. lennot sai halvalla blue1. kiitos kun vaivauduit.


    • helbix

      lennot kantsii varata ryanairilta, vaihto Lontoossa. Toinen harkitsemisen arvoinen vaihtoehto on Tallinnan kautta, sieltäkin pääsee halvalla ilman vaihtolentoja.

      Halpa majoitus on tuurista kiinni, joten ahkerasti vain surffaamaan netistä. Joskus etsivä löytää...

    • kutkut

      Itse yövyimme mieheni kanssa ko. hostellissa vuosi sitten. Paikka on siisti, kirkon ylläpitämä ja lähellä keskustaa. Sinne pääsee näppärästi vaikka ratikalla. Kokeilin mitä hintaa he antavat esim. kesälle 2006. Alla kopio hintalistasta. Hinta euroissa on 1yö/hlö.

      Citi hostel, Dublin:
      Room Type Price
      (EUR)
      Twin Private 25.00
      Twin Private Ensuite 25.00
      4 Bed Female Dorm Ensuite 21.00
      4 Bed Male Dorm Ensuite 21.00
      4 Bed Mixed Dorm 16.00
      4 Bed Mixed Dorm Ensuite 21.00
      6 Bed Mixed Dorm 14.00
      8 Bed Mixed Dorm 14.00

      Tässä vielä linkki ko. hostellin varaussivulle:

      http://www.hostels.com/en/hosteldetails.php/HostelNumber.8271

      • Alyssa

        Jos kyseessa on sama citi hostelli lower Gardiner Streetilla, niin en todellakaan suosittele paikkaa. Kaukana siistista, jos meinaa peseytyakin matkan aikana tai muuten kayttaa saniteetti tiloja. Paikka on muutenkin kaaoksen vallassa, eika turvallisuuskaan ole parasta luokkaa.


    • osku

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6478
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      6024
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2953
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2404
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2075
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1784
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1208
    Aihe