Kannattaako lopettaa pillerit?

Hei!
3-4 vuotta sitten aloitin Diane Novat, silloin lähinnä epäsäännöllisiin kuukautisiin. Lisäplussa oli ihon parantuminen, ja vuoden päästä aloittamisesta ehkäisynkin takia...

Viime syksynä sitten siirryin Diane Novista kovien päänsärkyjen, lääkkeen vahvuuden (kuulema), mielialanvaihteluiden ja pillerien "vaikeuden" takia helppoihin ehkäsylaastareihin. Mielialassa en ole huomannut muutosta parempaan, päinvastoin. Helppoa tämä tosin on, muistaa vain kerran viikossa vaihtaa laastarin.

Tuntuu, että ongelma nyt pahenee koko ajan. Itkeskelen KOKO ajan. Ennen en edes Titanicissa itkenyt :D Nyt kun telkkarissa tulee kaunis musiikkivideo pillahdan itkuun, tai jos ajattelinkin jotain dramaattista asiaa. Ja mies on kärsimässä kun kiukuttelen koko ajan. Pahinta on, etten edes itse tiedä syytä näihin.

Mietinkin jos lopettaisin hormonien tankkaamisen elimistööni ainakin hetkeksi. Se kortsujen kanssa touhuuminen ei vaan kovin houkuttelisi. Ja ERITYISESTI: Iho-ongelmat, epäsäännölliset kuukautiset, ja mitä vielä?

Kaipaankin nyt kommentteja puolesta ja vastaan, mitä teen? Kannattaako "pääongelman" takia lopettaa ja kärsiä sitten muut ongelmat?
1283
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Itse olin samaisessa tilanteessa 2 vuotta sitten, kylläkin eri merkillä, mutta kuitenkin. Minulle ainakin oli selvää, että sillä ei ole mitään merkitystä saanko uudelleen finnejä tai onko kiertoni tasainen, vaan sillä, että oireeni olivat niin selvä merkki hormonien ylilatauksesta, että se ei voinut olla enää hyväksi. Ja lohdutukseksi: Aluksi jonkin verran ihoni meni huonommaksi ja kuukautiseni tulivat vain joka toinen kuukausi, mutta reilun vuoden päästä, kun hormonitasapainoni oli reilassa, kiertoni tasoittui eikä niitä finnejäkään ole sen enempää. Aikaa se siis ottaa, mikä jo kertoo siitä miten "vakavasta" asiasta on kyse. Itse ihmettelin moneen kertaan, että miksi söin "myrkkyjä" niin pitkään, että elimistöni oli noin sekaisin. Tällä hetkellä voin erittäin hyvin, olen iloinen ja onnellinen ja kyllä siitä kondomistakin tulee rutiini ihan niin kuin laastaristasikin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MinäpäSe kirjoitti:

Hei!
3-4 vuotta sitten aloitin Diane Novat, silloin lähinnä epäsäännöllisiin kuukautisiin. Lisäplussa oli ihon parantuminen, ja vuoden päästä aloittamisesta ehkäisynkin takia...

Viime syksynä sitten siirryin Diane Novista kovien päänsärkyjen, lääkkeen vahvuuden (kuulema), mielialanvaihteluiden ja pillerien "vaikeuden" takia helppoihin ehkäsylaastareihin. Mielialassa en ole huomannut muutosta parempaan, päinvastoin. Helppoa tämä tosin on, muistaa vain kerran viikossa vaihtaa laastarin.

Tuntuu, että ongelma nyt pahenee koko ajan. Itkeskelen KOKO ajan. Ennen en edes Titanicissa itkenyt :D Nyt kun telkkarissa tulee kaunis musiikkivideo pillahdan itkuun, tai jos ajattelinkin jotain dramaattista asiaa. Ja mies on kärsimässä kun kiukuttelen koko ajan. Pahinta on, etten edes itse tiedä syytä näihin.

Mietinkin jos lopettaisin hormonien tankkaamisen elimistööni ainakin hetkeksi. Se kortsujen kanssa touhuuminen ei vaan kovin houkuttelisi. Ja ERITYISESTI: Iho-ongelmat, epäsäännölliset kuukautiset, ja mitä vielä?

Kaipaankin nyt kommentteja puolesta ja vastaan, mitä teen? Kannattaako "pääongelman" takia lopettaa ja kärsiä sitten muut ongelmat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu