Eli kyseessä Puustellin Fino-oviperhe, ne ovat todella kivan näköisiä mielestäni ja saimme niistä tarjouksen, mutta nyt mietityttää että onko tuo melamiini nykyään millaista? Kestääkö siitä tehdyt ovet keittiössä? Ei viitsisi ostaa sellaisia jos ne pitää vaihtaa heti parin vuoden kuluttua.
Ulkonäöllisesti ne sopisivat kaikkein parhaiten valitsemaamme tyyliin
Ulkonäöllisesti ne sopisivat kaikkein parhaiten valitsemaamme tyyliin
Vastaukset 17
Vanhimmat
Melamiini on aina melamiini, jos on paksut reunanauhat kuten Domuksella ja Villalla kestää paremmin. Samoin peruslevy pitää olla huonekalulevyä eikä kotimaista lastulevyä.
puustellin edustajan mukaan puustellin toiseksi kestävimmät ovet, lisäksi reunanauhoitus on tehty abs muovinauhalla, jolloin reunojen rispaantuminen/irtoaminen on pienoinen mahdottomuus. Itselläni on kyseisen sarjan ovet ja olen todella tyytyväinen valntaani
apukeittiöön juuri kyseiset ovet! Nätit ne ainakin ovat ja tukevan oloiset!
Ihmettelen melamiinioven mainetta kestämättömänä ovena.
Asuin opiskelija-asunnossa, joka oli rakennettu v -83. Siellä oli alkuperäiset kaapistot, melam.pintaiset ovet, mäntyps.
Itse ovien pinnoissa ei ollut juurikaan vikoja, reunalistojen reunat oli ehkä hieman tummuneet, mutta kaikinpuolin ne olivat ihan siistit.
Sitten se pointti: Ajatelkaa, 23 vuotta OPISKELIJOIDEN asunnossa, ja täysin kunnossa!
hanki laminaattiovet.kestää vielä kun poiasta tulee isä.
ja varsin näyttävän näköisiä ovia on monella tuttavallani khh:ssa. Siellä ainakin kestäneet hyvin. Itsellenikin tuli juuri kyseiset ovet. Ei pelota kestävyys ollenkaan.
Vastaus:EI OLE.
Kyseisen menetelmä on teknisesti toiseksi heikoin ja halvin tapa valmistaa kalusteiden ovia.
(Heikoin on sama mutta melamiini(=paperi)kanttauksin.)
Noin(siis ABS-kantatut)valmistetaan jo keskivertotoimittajan kalusteiden rungot.
Joillekkin se riittää ja voi kestää kuten "lastunen" kertoikin.Tosin voisiko kyseenalaistaa tehdäänkö opiskelijaboxeissa gourmet-ruokia päivittäin....?
Samantyyppisiä kuoseja(=värejä) löytyy myös korkeapainelaminaatti,tekninen viilu,perinteinen viilu vaihtoehdoista.
Piilolistoitetussa ovessa ei oikeasti ole irtoavia reunanauhoja.
millä firmalla tällaisia on ja miten ne on tehty?
Tuohon en voi valitettavasti vastata.
Kauppias HKI kertoo kuitenkin jotain...tervetuloa...
Kerron miten ne tehdään. Oven aihio sahataan ja sitten nauhoitetaan, abs, viilu, massiivipuu, laminaatti... Ihan sama. Sen jälkeen se kalibroidaan leveänauhahiomakomeella ja sen jälkeen viilutetaan tai pinnoitettaan vaikkapa laminaatilla (uusi mainostermi on korkeapainelaminaatti eli iki-levy). Listat ovat nyt piilossa.
Miksi näitä sitten ei ole massatuotanto-ovissa? Ovia on helppo leikata "valmiista" suurena levynä prässätystä aihiosta ja listoittaa jälkikäteen. Se on kustannustehokasta. Yksittäisiä keittiöitä (mittatilaus) tehdessä asialla ei ole juurikaan taloudellista merkitystä.
Ostin Fino ovet Kalustetukusta, samat kuin Puustellissa. Tosi kauniit ja hyvännäköiset. Kalustetukussa olivat paljon edullisemmat!
Kannattaa kilpailuttaa Fino-ovet! Ei todellakaan oo mikään puustellin sikakallis "omamalli".Löytyy muiltakin toimittajilta.
Jep Fino-ovet ovat hahle-konserniin kuuluvan josadoorin valmistamia ovia ja itse ostin sellaiset kalustetukusta. Hyvät ovat olleet!
Miten lienee tuo kosteudensietokyky?
Meinasitko ammeeseen asentaa? Yhtä hyvin kestävät kosteutta kuin muutkin ovimateriaalit. Nykyiset reunalistoitukset tehdään PU-liimalla, joka takaa että sauma on vedenpitävä.
No ei tarvi kestää niin kauan,mukava välillä vaihtaa ovet uusiinkin,ehtiihän sitä jo kyllästyäkkin 25 vuodessa samoihin oviin!
Lastulevyähän ne on.
MDF on monta kertaa kestävämpää.