Tuttuni osti 80 luvun talon jossa ns valesokkelirakenne. Tarkastin talon ja rakenteet jossa yhteydessä tutustuin rakenteeseen yleisimmin. Tässä talossa on lekaharkko perustus ilman kellaria. Perustus noin 1 m syvä. Ympärillä isot (110mm) salaojat oikealla korkeudella ja täysin toimivat, tarkastuskaivot ym ovat olemassa. Sadevedet katolta erilliseen putkistoon. Kallistukset reunoilla ihan ok.
Tässä talossa ei havaittavissa mitään ongelmaa, avasimme matalammilta kohdin seinät sisäpuolelta, tarkastimme alajuoksut ja puu oli aivan tervettä.
Eli uskon että tämäkin toimii jos vaan ei pääse kosteudenkanssa tekemisiin.
Eli tarkistakaa että salaojat toimii, on salaojat, kaadot talosta poispäin, tarpeeksi sokkelikorkeutta.
Tässä talossa ei havaittavissa mitään ongelmaa, avasimme matalammilta kohdin seinät sisäpuolelta, tarkastimme alajuoksut ja puu oli aivan tervettä.
Eli uskon että tämäkin toimii jos vaan ei pääse kosteudenkanssa tekemisiin.
Eli tarkistakaa että salaojat toimii, on salaojat, kaadot talosta poispäin, tarpeeksi sokkelikorkeutta.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ja kallistukset talvisaikaan. Meidän talossa piti olla salaojitus (joka puuttui loppujen lopuksi kokonaan)ja sadevesi viemäröinti kunnossa. Seinää aukaistiin ja kuntotarkastajan mukaan alajuoksu kunnossa. Alajuoksu oli tarkastajan mukaan sen näköinen, ettei näytteiden ottoon ollut aihetta. Eli se, että puu on terveen näköistä ja kosteusmittarilla mitattuna kuivaa, ei tarkoita sitä että se on homeetonta/sädesienetöntä. Niin vain myöhemmin otetuista näytteistä löytyi sädesientä yms. ja homeloukussa ollaan
talossa oli tarkistuskaivot sekä salaojat niin syvällä 1 m että eivät jäätyneet. Ostoaika kyllä syksyllä. Joka kulmalla isot tarkistuskaivot.
Kosteusmittari näyttää tietysti nollaa ellei kosteutta ole. Silti voi olla hometta. Mutta kyllä home yleensä näkyy ja haisee jos on umpiossa.
Tämä talo nyt ainakin oli ihan ok ja kunnossa.
Aina hiukan itiöitä
"Tässä talossa ei havaittavissa mitään ongelmaa, avasimme matalammilta kohdin seinät sisäpuolelta, tarkastimme alajuoksut ja puu oli aivan tervettä."
Oliko niin, että avasitte sisäverhoukset? Puritte sisäverhouslevyt?
En ymmärtänyt.
Kaikki alkaa olla säikkyjä nykyään. Tuttuni oli jo ostanut talon ja halusi varmistua. Siitä kohtaa missä sokkeli matalin niin sanoin että jos haluat varmistua niin... purimme sisäpuolelta gyprocin, höyrynsulkumuovin, villat ja tarkastimme alajuoksut, pystypalkit...aika homma mutta kaveri sai rauhan:-)
Kaikki ihan kunnossa ja puu aivan tervettä.
Aika hankalaa tehdä taloa ostettaessa, myönnetään.
sokkelikorkeus?