joo.
tuli tuossa ostettua boxi; joku halpa samsung. Ja nyt en edes osaa sitä asentaa niin, että voisin nauhoittaa VHS:lle sen kautta tulevaa ohjelmaa... ... TÄH??!!
Ja sen nauhurin ohjeita ei enää ole... VAI onkohan tuo jo liian vanhakin nauhuri... On siinä scart-liitäntä.
t.nainen (jonka mieskään ei onnistu)
tuli tuossa ostettua boxi; joku halpa samsung. Ja nyt en edes osaa sitä asentaa niin, että voisin nauhoittaa VHS:lle sen kautta tulevaa ohjelmaa... ... TÄH??!!
Ja sen nauhurin ohjeita ei enää ole... VAI onkohan tuo jo liian vanhakin nauhuri... On siinä scart-liitäntä.
t.nainen (jonka mieskään ei onnistu)
Vastaukset 12
Vanhimmat
Montako scarttia:
1) Boksissa?
2) Videossa?
3) Televisiossa?
1) 2
2) 1 tai 2 (en nyt näe)
3) 2
Antennijohdot:
Seinä-->Boksi-->Video-->TV
Scartit:
Video-->Boksi
Boksi-->TV
Jos homma ei toimi hyvin, vaihda boksiin menevät
scartit toisin päin (eli eri liittimiin).
http://www.digitv.fi/sivu.asp?path=1;2998;3077;3079
joo. noin ne kai on.
tarttee vaihdella sit niitä scartteja.
koitetaan tänään, kunhan päästään kotiin.
Tein juuri niin kuin neuvoit ja noudatin digitv saatuja ohjeita mutta jostain syystä mun tallentava DVD ei löydä digikanavia, normaalit analogiset kylläkin mut ei esim. yle24, mtv3 yms. Antennijohtoja 3 ja scart myös 3, ja oon vaihdellu ne kaikin mahdollisin päin. Boxi on top field ja tallentava philips.
dvd ei löydä niitä digikanavia koska siinä on analoginen viritin. jos tahdot tallentaa digikanavaa , sen kanavan tulee olla valittuna boksissa ja boksi päällä.
sitä AV-kanavaa johon boxista tuleva scartti on kytketty (AV1 tai AV2).
Laita täysinkytketty scart:
Boksi-->Tallentava DVD EXT2 liitokseen
Tallentavasta DVD:stä pistä SAT record päälle.
Siten DVD alkaa nauhoittamaan boksia aina,
kun boksi on päällä.
Ajasta sitten vain boksi, niin tallennin
tallentaa aina kun boksi käynnistyy.
ps. Onko se HDD/DVD?
Jos tuo HDD tarkoittaa Hard disk niin ei ole, pelkästään dvd levylle voi tallentaa. Pitää vielä yrittää tota sun neuvoa,kytkeä boxi noin. se on ongelma että kun kytken boxin kautta ajastimen niin ainoastaan tallentamisen alkaessa boxi vaihtaa sen kanavan mistä pitäisi tallentaa mutta dvd-soitin ei ymmärrä tätä, eikä näin ollen ala tallentamaan. Boxin ohjeiden mukaan muuta ajastusta ei tarvitsisi kuin boxin oman mutta ei tapahdu mitään.
Pitää sitten löytää tuo scart-liittimen sisääntulo,joka on AV tai jotakin muuta.voi mennä päälle kun painaa kanavaa 0,tai selaa kanavia alaspäin nuolinäppäimillä.Nauhurin ohjeita voi löytyä netistä,ja löytyykin.
mulla on se ongelma että kun painan kanavaa 0 VHS nauhurissa nii se pysyy siinä pari sekuntia ja menee sitten takaisin analogisiin kanaviin 1-5 ja sen kahden sekunnin aikanakaa ei näy mitää kuvaa.
Eli analogisia kanavia voin nauhoittaa mutta en digilähetyksiä:(
Antenni: Seinä->Boksi->VHS->TV
Scart: boksi->vhs ja boksi->tv
Olis kiva tietää miten ton AV kanavan saa päälle mun vanhas nauhurissa, manuaali on kadonnu ja netistäkää en löydä käyttöohjetta.
merkki. Voisi vähän helpottaa, jos vaikka jollain on samanlainen.