Silmätipoista

kartokaapas

En kyllä tiedä kuuluuko tämä juttu tänne palstalle, mutta en muutakaan vastaavaa löytänyt.
Eli kun mulla on aina aika punaiset ja verestävät silmät, ei nyt mitään hirveen, mutta kuitenkin verisuonet näkyvät aina jonkin verran. Onko tällaiseen silmän punoitukseen mitään silmätippoja??? Jos on, niin onko sitten niin että yksi sellainen purkki käytettän kuurina vai miten? Ja auttavatko nämä?? Joudunko sitten aina käyttämään tällaisia, vai helppaako tämä lopullisest edes vähän?? Herkät silmät muutenkin.

7

9483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oculus

      Silmien punoitus, johon ei liity rähmintää tms. tulehdusoireita, johtuu erilaisista ärsykkeistä kuten kuivasta sisäilmasta, tuulesta, auringonpaisteesta, tupakansavusta, valvomisesta, alkoholin käytöstä tai allergeeneista. Myös korjaamaton taittovirhe, piilokarsastus tai muutokset kyynelerityksessä voivat aiheuttaa sidekalvon verisuonten laajentumista.

      Hoidon tulisi kohdistua punoituksen aiheuttajaan, tai punoitusta aiheuttavia olosuhteita tulisi yrittää välttää. Tilapäiseen käyttöön löytyy verisuonia supistavia silmätippoja (esim. Oftan Starine), joita ei kuitenkaan tulisi käyttää jatkuvasti. Tipat eivät poista verestyksen aiheuttajaa, vaan ovat vain kosmeettinen apu punoitukseen.

      • silmälääkäri

        En suosittele verisuonia supistavia tippoja lainkaan enkä koskaan ole sellaisia potilailleni määrännyt tai suositellut. Ne kun vähentävät sidekalvon verenkiertoa ja vaikutuksen loputtua sidekalvo saattaa olla punaisempi kuin ennen tipan laittoa.

        Kuten Oculus jo sanoi, ovat nämä tipat vain kosmeettinen apu, mutta saattavat pahentaa alkuperäistä oiretta ja punoitusta.

        Mikäli punoitus johtuu silmän kuivuudesta tai kyynelfilmin koostumuksesta, voivat kostutustipat olla parempi apu. Niitä saa reseptittä apteekista ja niitä on monenlaisia ja käyttää niitä voi tarpeen mukaan.


    • Anonyymi

      Jos silmät ovat punaiset ja kuivat.myös silmäkivut ovat mahdollisia.kännattaa käydä silmälääkärissä,jotta mahdolliset sairaudet voitaisiin sulkea pois.esim,iriitti.

    • Anonyymi

      vanha ketju mutta aattelin kertoa että mulle ne aiheutti pahaa hiustenlähtöä.

      Ihmettelin kun yhtäkkiä tukka alkoi pudota 😅

      • Anonyymi

        Siis noi verisuonia supistavat tipat, vai kostutustipatko?


    • Anonyymi

      Nyt löyty sielunsisko, itse käyttänyt juurikin noita oftan starine tippoja moooonta vuotta ja ihmetellyt kun hiuksia on alkanut lähteen tukoittain päästä jo vuosia sitten… voiko tosiaankin johtua kyseistä tipoista?!

      • Anonyymi

        Kovaa kamaa!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      22
      6506
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      92
      5845
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      99
      3839
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      126
      3812
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      128
      1595
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1497
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1412
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1229
    9. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1203
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      27
      1187
    Aihe