Onko tuo kuitenkin 4:3-lähetykseen tarkoitettu ? Tuolla kuvasuhteella kuva on leveämpi kuin 4:3 mutta minusta kuva ei ole kuitenkaan ylileveäksi venynyt kuten 16:9:ssä kun katsotaan "normaalikokoista" kuvaa.
14:3 kuvasuhde ?
9
1082
Vastaukset
- ??????
Tuliko johonkin kohti näppäilyvirhe? Tuo 14:3 kuulostaa aikamoiselta kuvasuhteelta...
Yleisimmät kuvasuhteet ovat
4:3, perinteinen
16:9, laajakuva
2.35:1, "välimalli" jossa jää palkit laajakuvatelevisioonkin, tavalliseen tod. isot
1.78/1.77:1, laajakuva- säätäjä
näppäilyvirhe tuli, siis kuvasuhde on 14:9.
- ??????
säätäjä kirjoitti:
näppäilyvirhe tuli, siis kuvasuhde on 14:9.
Tuokin on niitä hieman erikoisempia kuvasuhteita, eli se on "lähes" laajakuva. Sellainenkin suhde on olemassa kuin 15:9. En tiedä minkä takia noita laajakuviakin pitää olla niin monenlaisia.
Laajakuvatelevision kuvasuhde on yleensä 16:9, mutta varsinkin joissain halvemmissa lcd laajakuvissa suhde on 15:9.
Mutta alkuperäinen kysymys taisi olla, että onko tuo tarkoitettu normaaliin 4:3 telkkariin. Siihen sanoisin, että paremmalta näyttää laajakuvatelevisiossa, eli eiköhän se ole laajakuvalle tarkoitettu. - jeryjeyrejyt
säätäjä kirjoitti:
näppäilyvirhe tuli, siis kuvasuhde on 14:9.
Tuo 14:9-kuvasuhde on tarkoitettu 14:9-muodossa olevien ohjelmien katsomiseen, aivan kuten 16:9-suhteella katsotaan 16:9-ohjelmia ja zoom-asetuksella katsotaan letterboksia. Jokaiselle on siis tarkoituksensa.
Eri asia sitten on, missä tuon kuvasuhteen ohjelmia lähetetään. Ainakin BBCworldilla näyttäisi tulevan tällaista "kapeampaa laajakuvaa", onkohan kyseessä sitten joku engelsmannien erikoisuus... - Okaro
jeryjeyrejyt kirjoitti:
Tuo 14:9-kuvasuhde on tarkoitettu 14:9-muodossa olevien ohjelmien katsomiseen, aivan kuten 16:9-suhteella katsotaan 16:9-ohjelmia ja zoom-asetuksella katsotaan letterboksia. Jokaiselle on siis tarkoituksensa.
Eri asia sitten on, missä tuon kuvasuhteen ohjelmia lähetetään. Ainakin BBCworldilla näyttäisi tulevan tällaista "kapeampaa laajakuvaa", onkohan kyseessä sitten joku engelsmannien erikoisuus...14:9 moodi on zoomausmoodi. Sitä voi käyttää letteboxatuihin ohjelmiin esimerkiksi tekstityksen takia tai kun ohjelma on letterboxattu 14:9 moodiin.
Kyse kai on Panasonicista. Siinä merkinnät ovat sekavia, koska moodeista 14:9, 16:9, Zoom1. 16:9 "ei kuulu joukkoon", kun se on anamorfinen ja muut zoomeja.
Varsinaisia kuvasuhteita on vain 4:3 ja 16:9. - 2.35:1
Okaro kirjoitti:
14:9 moodi on zoomausmoodi. Sitä voi käyttää letteboxatuihin ohjelmiin esimerkiksi tekstityksen takia tai kun ohjelma on letterboxattu 14:9 moodiin.
Kyse kai on Panasonicista. Siinä merkinnät ovat sekavia, koska moodeista 14:9, 16:9, Zoom1. 16:9 "ei kuulu joukkoon", kun se on anamorfinen ja muut zoomeja.
Varsinaisia kuvasuhteita on vain 4:3 ja 16:9.ole "oikea" kuvasuhde?
- tööttyyt
2.35:1 kirjoitti:
ole "oikea" kuvasuhde?
Onhan sekin kuvasuhde, mutta tuon kuvasuhteen telkkareita ei vain ole olemassa. Elokuvia tuolla kuvasuhteella kyllä tehdään.
- tosiaankin
jeryjeyrejyt kirjoitti:
Tuo 14:9-kuvasuhde on tarkoitettu 14:9-muodossa olevien ohjelmien katsomiseen, aivan kuten 16:9-suhteella katsotaan 16:9-ohjelmia ja zoom-asetuksella katsotaan letterboksia. Jokaiselle on siis tarkoituksensa.
Eri asia sitten on, missä tuon kuvasuhteen ohjelmia lähetetään. Ainakin BBCworldilla näyttäisi tulevan tällaista "kapeampaa laajakuvaa", onkohan kyseessä sitten joku engelsmannien erikoisuus...olla englantilaisten erikoisuus. Luin jostakin, että ottavat tähän 14:9 kuvasuhteen käyttöön, koska se on kompromissa aidon laajakuvan 16:9 ja tavallisen kuvasuhteen 4:3 eli 12:9 välistä.
- --------------------
Ei tuollaista kuvasuhsetta ole olemassakaan. Korkeintaan jonkun kotivideossa, mutta tuskin siinäkään.
Jos tuo kuvasuhde ajatellaan tv ruuduksi, niin se ruutu olisi 140cm leveä ja 30cm korkea. Vai onko se joku madallettu versio?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt505187Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.712964Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?2891480Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh721153Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok781126Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391114Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611085- 1291072
- 1711044
- 49924