pystyykö ubuntussa tekemään vaikkapa työpöydälle käynnistimet "ssh päälle" ja "ssh pois" jotenkin?
käytän tuota ssh:ta välillä jotta voisin kahden koneen välillä jakaa tiedostoja helposti sftp:llä.
kuitenkin tuon palvelimen tarpeeton päälläpito saattaa olla tietoturvariski, joten haluaisin sen sammuttaa kun se on tarpeeton.
eli onko jotain komentorivi-komentoa, jolla homma hoituisi?
käytän tuota ssh:ta välillä jotta voisin kahden koneen välillä jakaa tiedostoja helposti sftp:llä.
kuitenkin tuon palvelimen tarpeeton päälläpito saattaa olla tietoturvariski, joten haluaisin sen sammuttaa kun se on tarpeeton.
eli onko jotain komentorivi-komentoa, jolla homma hoituisi?
Vastaukset 7
Vanhimmat
päälle kytkemiseen/pois kytkemiseen ja siitä kuvake työpöydälle.
en tiedä millaisella skriptillä sen saisi päälle ja millaisella pois.
puolisen tuntia olen asiaa googlettanut, mutten oikein ole löytänyt. (=en tiedä mitä pitäisi hakea).
sudo /etc/init.d/ssh sart ja sudo /etc/init.d/ssh stop.
Ettei ssh-serveri käynnistyisi koneen käynnistyessä pitää muuttaa linkki /etc/rcX.d/S20ssh muotoon /etc/rcX.d/_S20 ssh. Tuo X eli ajotason numero katsotaan komennolla /sbin/runlevel.
Kiitos taas kerran Ossille toimivista ohjeista!
Periaatteessa se on jo tietoturvariski, että koneesi on verkossa kiinni.
ssh-palvelimen päälläoloa pitäisin kyllä hyvin vähäisenä riskinä. Ulkomaisilta palvelimilta tulee joskus loggausyrityksiä, joissa root-tunnuksella yritetään sisään jollain vakiosalasanoilla.
Itse hoidin asian niin, että laitoin sshd_configgiin PermitRootLogin no ja /etc/init.d/sshd restart
Nyt loggaan tekemälläni toisella tunnuksella sisään ja otan sitten rootit su-komennolla.
sitä on tullut niin monta vuotta käytettyä windowsia, että sitä pitää vieläkin kaikkia palveluja tietoturvariskinä.
mihinkäs tiikeri juovistaan pääsisi?
kieltämättä tämä menee välillä jo vainoharhaisuuden puolelle, mutta haluan olla täysin varma ettei koneestani tehdä etänä esim. roskapostipalvelinta.
toisaalta tuolle tiedostojen jaolle koneiden välillä on niin vähäinen tarve, että ajattelin laittaa ssh-palvelimen päälle vain silloin kun sitä tarvitsee. kerran kuussa tai harvemmin.
varsinkin kun se onnistuu tuolla Ossin antamalla ohjeella ihan helposti ilman turhaa vaivaa..
Käytän 2048 bitin salausavainta ssh-yhteydessä, sitä kun saa jonkin aikaa yrittää murtaa. iBookia on kiva käyttää "kaukosäätimenä" kotiverkon linux-koneille. Välttämättä en tarvitsisi salausavaintakaan koska käytän yhteyttä ainoastaan kotiverkon sisällä...