Onko Laguna -97 lämmityslaitteen säätimien valaistuksen korjaaminen paha homma? Eli kolme säädintä muttei valoa, lähteekö säätönupit vetämällä pois ja pitääkö purkaa paljonkin että pääsen lamppuun / lamppuihin käsiksi? Siinähän on käsittääkseni erillinen paneeli jossa säätimet ovat. Otanko stereot irti vai saanko lamput muuten vaihdettua?
Antakaa apua!!!
juke357
41558
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei mikään miellyttävä homma ole tuo vaihto - silti vaikeempiakin on tavattu!
Siellä ei ole kuin yks hehku, joka on säätöpaneelin ja keskimmäisten ilmasuulakkeiden välissä, eli lämmönsäätöpaneelin päällä. Stereot pitää ottaa pois, samoin se stereosyvennyksen "suojakansi-hässäkkä". Säätöpaneelin alapuolelta löytyy pari 7 mm ruuvinkantaa (muistaakseni 7 mm), jotka pitää poistaa. Tähän sitten tarvittiin pitempi hylsy, jos en aivan höpöjä muista. Tämän jälkeen lämmönsäätöpaneelia pystyy liikuttelemaan ja hehku on vaihdettavissa.
Tämä voi kuullostaa yksinkertaiselta, mutta ainakin meikäläisen isoille ja kömpelöille käsille näperrettävää riitti. Näppäräsormisella homma niinkin onnistuu helposti. Toivottavasti neuvoistani oli apua. Ja jos jotain oleellista ohjeistani unohtu, niin täydentäkää ihmeessä.
Älä missään nimessä ryhdy irrottamaan niitä nuppeja,sillä ne eivät ole irrotettavaa mallia vaan hajoavat.On tullut monelle yllätyksenä tuo kun niitä ei olekaan saatavana varaosana.
Kiitos neuvoista. Sain lampun vaihdettua, hieman ahdastahan se oli mut mitään ei hajonnut. Ja onneksi en yrittänyt vetää säätimiä irti...Mut nyt toimii ja näkyy.
Mun autosta on yritetty ilmeisesti edellisen omistajan toimesta vaihtaa tuota hehkua. Kojetaulussa näkyy meisselin jälkiä ku on mitä ilmeisimmin koitettu kammeta lämmönsäätöpaneelia irti. Rumat jäljethän siitä on jäänyt, mutta onneks ei kovin häiritsevät. Hehku oli kuitenkin jäänyt vaihtamatta.