Pahin vesistöjen saastuttaja

Eikö näistä viljelijöiksi itseään nimittävistä tuholaisista saada kunnon niskalenkkiä vieläkään? Eilen julkistettiin tuore tutkimus joka osoittaa maanviljelyn olevan ylivoimaisesti suurin vesistöjen saastuttaja.

Lannoitteet valuvat viljelyksiltä jokiin, järviin ja mereen. Suomalainen viljelijä käyttää erilaisia kasvinsuojeluaineita (myrkkyjä) erityisen runsaasti kuten myös kemiallisia lannoitteita. Koska nämä myrkyttäjät saadaan kuriin.
413763
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 41

Vanhimmat

Todellisuus on himpun verran erillainen mitä tilasto kertoo. Demareiden esityksessä verrattiin nykytulosta vain siihen mitä tavoiteltiin.

Kaikki sektorithan jäivät tavoitellusta reilusti, maatalous eniten. Mutta toistaiseksi ei ole julkistettu sitä miten paljon maatalous saavutti. Uskon että paljon enemmän saavutettiin suhteessa mitä muilla sektoreilla!

Odotankin milloin saamme tämän vastauksen julkisuuteen. Demareista riippuen ei koskaan.

Äänestä

Koko ympäristöhallinto on demareilla miehitetty, joten voiko siltä muuta odottaakkaan!
Mutta Suomenlahti se jatkaa saastumistaan demareista
välittämättä ja se ei taas tänne sisämaahan vaikuta hevon paskan vertaa.

Äänestä

sillä maatalous toimii suomen ympäristölainsäädännön mukaan.Onko sinullakin nimimerkki misun "naisenlogiikka".Etsippä jostain tilasto niin huomaat mm. sen että keskieurooppa käyttää myrkkyjä moninkertaisesti.Sanomasi tulee esiin kuten ennen naapurineljännes radio-ohjelmassa ,jossa kerrottiin miten itänaapurissa on kaikilla töitä ja muutenkin hyvä olla kunnes totuus paljastui.

Äänestä
  • Hesalaisten paskat kompostoidaan viherrakentamiseen käytettäväksi. Surutta pannaan fosforia puistoihin ja valtateiden varsille, keskimäärin 400 kertaisesti, mitä pellolle saa laittaa. Ja ota huomioon, että pellolla viljellään kasveja, mutta puutarhasta ei viedä mitään pois, eli fosfori huuhtoutuu mereen.
    Äly hoi, älä jätä.

    Äänestä

  • paremmin kirjoitti:

    Hesalaisten paskat kompostoidaan viherrakentamiseen käytettäväksi. Surutta pannaan fosforia puistoihin ja valtateiden varsille, keskimäärin 400 kertaisesti, mitä pellolle saa laittaa. Ja ota huomioon, että pellolla viljellään kasveja, mutta puutarhasta ei viedä mitään pois, eli fosfori huuhtoutuu mereen.
    Äly hoi, älä jätä.

    varsin vapaasti. Niiltä ei tule päästöjä.

    Äänestä

  • paremmin kirjoitti:

    Hesalaisten paskat kompostoidaan viherrakentamiseen käytettäväksi. Surutta pannaan fosforia puistoihin ja valtateiden varsille, keskimäärin 400 kertaisesti, mitä pellolle saa laittaa. Ja ota huomioon, että pellolla viljellään kasveja, mutta puutarhasta ei viedä mitään pois, eli fosfori huuhtoutuu mereen.
    Äly hoi, älä jätä.

    että loput lasketaan mereen mitä ei puhdistamot ehdi käsitellä. Hyvä esimerkki kesältä 2004 jolloin kaksi Helsingin uimarantaa piti sulkea parhaimpaan uitiaikaan sitä itseään kun jouduttiin laskemaan suoraan mereen.

    Mutta eipä saanut puhdistuslaitos mitään sanktiota.

    Äänestä

Olen kaupungista maalle muuttanut etätyöntekijä. Asun tyypillisessä suomalaisessa maseutukylässä jonne muutin vuonna -90.

Muuttamisen aikoihin alueen pohjavesissä todettiin liiallisia muistaakseni fosfori- ja nitraattipitoisuuksia. Vesi todettiin ihmisravinnoksi kelpaamattomaksi. Kaikkiin 12:sta talouteen vedettiin kunnan vesi. Läheisessä järvessä, johon mm tästä kylästä laskee iso oja/joki on sileväongelmia ja on muutenkin erittäin rehevöitynyt. Järveä on aloitettu puhdistamaan EU:n rahoilla, ei sottaajan kustannuksella kuten teollisuuden kyseessä ollessa on. Alueella ei koskaan ole ollut teollisuutta eikä mitään muutakaan ytitystoimintaa. Siis kaikki johtuu maataloudesta.

Ennen EU:ta lietteet valuivat lähes suoraan kyseiseen ojaan. Nyt EU:n ympäristötuen saamisen edellytyksenä käsittääkkseni on "lietekehikon" tai mikä lienee nimeltään. Niitä on ilmaantunut.

Tällaiseen ammattiin kuin maanviljelijä pitäisi olla ammatillinen pätevyyskoe ennenkuin pääsee ammattia harjoittamaan. Pelkästään perityt pellot ja kansakoulu ei ole riittävää harjoittamaan maanviljelystä. Kepulaiseen arvomaailmaan se tuntuu riittävän.

Äänestä
  • Harvinaisen selväjärkinen kirjoitus ja olen pilkulleen samaa mieltä.Meillä on myös mökkirannasta tullut varsinainen liejuletto ja kaloissa on loisia, iholle tulee syyhyä jne.
    Mitään muuta kun maataloutta ei ole ympärillä saastuttamassa.Mokkivedet menee suljettuun säiliöön jonka tyhjennä,mme jäteautolla, maanisäntä levittää lietepaskaa surutta rinnepelloille josta valuu vesiin.

    Äänestä

  • sun kannattaisi muuttaa takaisin kaupunkiin,Kaupunkilaisten jätöksethän ei kuormita laisinkaan luontoa eikä vesistöjä.Paska ei heillä haise eikä kusessa ole yhtään ureaa, puhdistamoista tulee pelkkää hunajata, liikenne on puhdasta, sieltä kertakaikkiaan ei tule saastetta. Olkaa maaseutuvastaiset kolmeviikkoa koskematta maajussein tuotteisiin, niin meillä jäljelle jääneillä on paljon parempi olla ja elellä kujilla ja aita vieruilla.

    Äänestä

  • Tuija Helppinen-kallo kirjoitti:

    Harvinaisen selväjärkinen kirjoitus ja olen pilkulleen samaa mieltä.Meillä on myös mökkirannasta tullut varsinainen liejuletto ja kaloissa on loisia, iholle tulee syyhyä jne.
    Mitään muuta kun maataloutta ei ole ympärillä saastuttamassa.Mokkivedet menee suljettuun säiliöön jonka tyhjennä,mme jäteautolla, maanisäntä levittää lietepaskaa surutta rinnepelloille josta valuu vesiin.

    ..millä tuollaiset mökkiläiset saa karkoitettua pois luonnon rauhaa häiritsemästä.

    Äänestä

  • että nykypäivänä ei onnistu tuo viljelijän ammatin aloittaminen ilman koulutusta.

    Viljelijöidenkin mielestä lietelannan talvilevityksen kielto ja suojakaistat vesistöjen varsille on yksi parhaita EU:n saavutuksia. Vahinko on jo tosin päässyt tapahtumaan mutta ei nykyään kenenkään tarkoitus ole pilata luontoa ja vesistöjä. Vesistöjen suojelun eteen tehdään nykyään paljon töitä ja luonto huomioidaan päivittäisessä toiminnassa. Niin maatiloilla kuin muuallakin toiminnassa.

    Tällä seudulla yksi suuri vesistöjen kuormittaja on turvesuot joilta on joskus "karannut" humusvedet alueen jokeen ja sitä kautta järviin samoin suuret metsäojitukset joskus 70-80 luvulla suuria määriä humusta vesistöihin päässyt.
    Mutta onneksi nykypäivänä pidetään paremmin huolta ettei vesistöihin pääse sinne kuulumatonta.

    Jo tapahtuneille asioillehan emme voi enää mitään. Parempi katsoa eteen päin ja pitää paremmin huolta vesistöistä, tarkkaila omia toimiamme ja tehdä tarvittavia parannuksia puutteita havaittaessa.

    Vesistöjen puhdistus ei onnistu muutamassa vuodessa todennäköisesti se vie vuosikymmeniä tai jopa useita sukupolvia.

    Äänestä

  • Tuija Helppinen-kallo kirjoitti:

    Harvinaisen selväjärkinen kirjoitus ja olen pilkulleen samaa mieltä.Meillä on myös mökkirannasta tullut varsinainen liejuletto ja kaloissa on loisia, iholle tulee syyhyä jne.
    Mitään muuta kun maataloutta ei ole ympärillä saastuttamassa.Mokkivedet menee suljettuun säiliöön jonka tyhjennä,mme jäteautolla, maanisäntä levittää lietepaskaa surutta rinnepelloille josta valuu vesiin.

    Pohjavesi alueella sijaitseva kirkasvetinen lähdeperäinen järvi, Puhdas hiekkapohja vielä noin 10 vuotta sitten. Järveen ei laske jokia tai puroja, maataloutta ei ole ollenkaan lähitienoilla. Rannoille on rakennettu nyt 10 vuoden aikana mökkejä kaunis järvi eihän siinä mitä, mutta nyt on alkanut rannat kaislottua ja pohja mennyt inhottavan limaiseksi. Aikamoinen kuormitus vesistölle tulee loma-asumisestakin.

    Äänestä

  • Eipä taida teollisuus maksaa mistään puhdistamisesta mitään vaikka niin väitätkin. Vain jos ylittävät lupaehtonsa niin ovat vastuussa. Samoin se menee maataloudellakin. Sinne samaan ojaan se taitaa sinunkin paskaputkesi mennä vielä jonkinaikaa, niin otaksun.

    Toinen virhe. Maanviljelijäksi pitää olla asianmukainen koulutus. Se vaaditaan nykyaikana. Ei se nyt mikään valtaisan vaativa juttu ole mutta ihan oikea kurssi kumminkin. Jokatapauksessa paljon enemmän muin mitä duunariksi pääsemiseen tarvitaan.

    Äänestä

  • Jäi edellisestä kirjoituksestani pois.

    Paikalliselle karjalle juotetaan alueen pohjavesiä. Miten suuret nitraatti- ja fosforipitoisuudet vaikuttavat ravinnon kierrossa; maito, liha????

    Äänestä

  • jatkoa edelliseen kirjoitti:

    Jäi edellisestä kirjoituksestani pois.

    Paikalliselle karjalle juotetaan alueen pohjavesiä. Miten suuret nitraatti- ja fosforipitoisuudet vaikuttavat ravinnon kierrossa; maito, liha????

    "Paikalliselle karjalle juotetaan alueen pohjavesiä. Miten suuret nitraatti- ja fosforipitoisuudet vaikuttavat ravinnon kierrossa; maito, liha????"

    Vastaus: Erittäin suuret.
    Jos näet vastaan tulevilla punaiset posket, niin voit olla täysin varma siitä, että on korkeat nitriittipitoisuudet nautittu.

    Äänestä

  • jatkoa edelliseen kirjoitti:

    Jäi edellisestä kirjoituksestani pois.

    Paikalliselle karjalle juotetaan alueen pohjavesiä. Miten suuret nitraatti- ja fosforipitoisuudet vaikuttavat ravinnon kierrossa; maito, liha????

    Mikäli eläimelle käytettävä vesi ei täytä talousvedelle asetettuja vaatimuksia, yksikään jalostaja ei voi ostaa ko. tilalta maitoa tai eläimiä.
    Vesitutkimus on pakollinen.

    Äänestä

  • Samaan havaintoon törmännyt Nivalassa, missä paikallinen Kepun kansanedustaja järjestelee puolustelu/vesitys tilaisuuksiaan asiasta Kepuvetoiselle Nivala-Lehdelle. Ilmeisesti on huono omatunto, vaan ei kuitenkaan niin huono, että tunnustaisi vallitsevan tilanteen, vaan juuri päin vastoin yrittää vesittää sitä kaikin keinoin. Paikallinen Kepu vetoinen ympäristöviranomais ketju ei puutu edes selviin ilmoitettuihin ympäristörikoksiin mitenkään, vaan tilanne jatkuu niin kuin se on aina ollut. Muutama esimerkki: Uuden navetan lietesäiliö rakennettiin jo alun alkaen liian pieneksi riittämään navettaan mahtuvalle karjamäärälle, mikä puute tiedostettiinkin, ja kompensoitiin säiliöön rakennetulla ylivuotoputkella suoraan jokeen, asia on tarkistettavissa koska hyvänsä! Saman pienen joen toisen sivuhaaran varrella, aivan peltotien tuntumassa joen ylittävän sillan molemmin puolin, on ollut jokirannassa noin 5 m päässä jyrkässä rinteessä kaksi avointa sontatunkiota sateen ja tulvavesien vapaasti liuottaa jokeen, ja kenen hyvänsä tietä käyttävän ohikulkijan todettavissa, kukaan kyläläinen ei pidä asiaa mitenkään vääränä!!! Tällaisia törkimys tapauksia maaseutu on vielä täynnä, ja johtuu yksinomaan isäntien ylimielisestä asenteesta, yhdessä Kepulaisen ympäristön valvontaketjun kanssa, jotka eivät näihin rikoksiin puutu ilmoituksista huolimatta, vaan tukevat ja pimittävät tilannetta kaikin keinoin!!! Varmaan pitäisi saada valtion tukea noittenkin rikoksien siivoamiseen???

    Samaan aikaan touhutaan jopa ulkohuussin kieltoa kesämökkiläisille haja-asutus alueilla, ja kustakkin kai pitäisi samaan pulloon, mistä sen nesteen on juonutkin Kepulaisten mielestä, vaikka itse ajavat 5000-10 000 l:an vetoisilla lietekärryillä lietettä joen rinnepeltoihin kesät talvet, ja joki on pelkkänä maatalouden virtsaviemärinä.

    Lietenavetat ja niinsanotun märän säilörehun teko pitäisi aivan ensitilassa kieltää, ja muuttaa virtsatiiviiksi kuivalantala laitoksiksi, sillä tämä kuraongelma olisi voitettu kerta pieraisulla!!!

    Äänestä

  • Haastaja kirjoitti:

    Mikäli eläimelle käytettävä vesi ei täytä talousvedelle asetettuja vaatimuksia, yksikään jalostaja ei voi ostaa ko. tilalta maitoa tai eläimiä.
    Vesitutkimus on pakollinen.

    Talven aikana navetassa..joo, mutta..mutta laidun aikana laitumella juovat joesta juuri sitä viemäri kusta, miksi paikalliset vesistöt ovat maatalouden päästöillä muuttuneet, tämä on faktaa.

    Äänestä

  • Faktaa seuraava kirjoitti:

    Samaan havaintoon törmännyt Nivalassa, missä paikallinen Kepun kansanedustaja järjestelee puolustelu/vesitys tilaisuuksiaan asiasta Kepuvetoiselle Nivala-Lehdelle. Ilmeisesti on huono omatunto, vaan ei kuitenkaan niin huono, että tunnustaisi vallitsevan tilanteen, vaan juuri päin vastoin yrittää vesittää sitä kaikin keinoin. Paikallinen Kepu vetoinen ympäristöviranomais ketju ei puutu edes selviin ilmoitettuihin ympäristörikoksiin mitenkään, vaan tilanne jatkuu niin kuin se on aina ollut. Muutama esimerkki: Uuden navetan lietesäiliö rakennettiin jo alun alkaen liian pieneksi riittämään navettaan mahtuvalle karjamäärälle, mikä puute tiedostettiinkin, ja kompensoitiin säiliöön rakennetulla ylivuotoputkella suoraan jokeen, asia on tarkistettavissa koska hyvänsä! Saman pienen joen toisen sivuhaaran varrella, aivan peltotien tuntumassa joen ylittävän sillan molemmin puolin, on ollut jokirannassa noin 5 m päässä jyrkässä rinteessä kaksi avointa sontatunkiota sateen ja tulvavesien vapaasti liuottaa jokeen, ja kenen hyvänsä tietä käyttävän ohikulkijan todettavissa, kukaan kyläläinen ei pidä asiaa mitenkään vääränä!!! Tällaisia törkimys tapauksia maaseutu on vielä täynnä, ja johtuu yksinomaan isäntien ylimielisestä asenteesta, yhdessä Kepulaisen ympäristön valvontaketjun kanssa, jotka eivät näihin rikoksiin puutu ilmoituksista huolimatta, vaan tukevat ja pimittävät tilannetta kaikin keinoin!!! Varmaan pitäisi saada valtion tukea noittenkin rikoksien siivoamiseen???

    Samaan aikaan touhutaan jopa ulkohuussin kieltoa kesämökkiläisille haja-asutus alueilla, ja kustakkin kai pitäisi samaan pulloon, mistä sen nesteen on juonutkin Kepulaisten mielestä, vaikka itse ajavat 5000-10 000 l:an vetoisilla lietekärryillä lietettä joen rinnepeltoihin kesät talvet, ja joki on pelkkänä maatalouden virtsaviemärinä.

    Lietenavetat ja niinsanotun märän säilörehun teko pitäisi aivan ensitilassa kieltää, ja muuttaa virtsatiiviiksi kuivalantala laitoksiksi, sillä tämä kuraongelma olisi voitettu kerta pieraisulla!!!

    Jos tilanne olisi tuollainen kuten kirjoitit, niin viljelijä istuisi jo kalterien takana.
    Siis täyttä potaskaa, sillä demarit ovat sen sorttisia ympäristövahteja, ettei yhtäkään kiveä jätetä kääntämättä jos viljelijä saadaa käpälälautaan.
    Etkä sinä tee siinä mitään poikkeusta.
    Mikäli viranomaiset ei ole asiaa moittineet, niin siinä ei ole ollut sitten perusteita.
    Pelkkä musta tuntuu ajattelu on muuta kuin todellisuutta, joten paina tämä mieleen.

    Äänestä

  • Faktaa seuraava kirjoitti:

    Samaan havaintoon törmännyt Nivalassa, missä paikallinen Kepun kansanedustaja järjestelee puolustelu/vesitys tilaisuuksiaan asiasta Kepuvetoiselle Nivala-Lehdelle. Ilmeisesti on huono omatunto, vaan ei kuitenkaan niin huono, että tunnustaisi vallitsevan tilanteen, vaan juuri päin vastoin yrittää vesittää sitä kaikin keinoin. Paikallinen Kepu vetoinen ympäristöviranomais ketju ei puutu edes selviin ilmoitettuihin ympäristörikoksiin mitenkään, vaan tilanne jatkuu niin kuin se on aina ollut. Muutama esimerkki: Uuden navetan lietesäiliö rakennettiin jo alun alkaen liian pieneksi riittämään navettaan mahtuvalle karjamäärälle, mikä puute tiedostettiinkin, ja kompensoitiin säiliöön rakennetulla ylivuotoputkella suoraan jokeen, asia on tarkistettavissa koska hyvänsä! Saman pienen joen toisen sivuhaaran varrella, aivan peltotien tuntumassa joen ylittävän sillan molemmin puolin, on ollut jokirannassa noin 5 m päässä jyrkässä rinteessä kaksi avointa sontatunkiota sateen ja tulvavesien vapaasti liuottaa jokeen, ja kenen hyvänsä tietä käyttävän ohikulkijan todettavissa, kukaan kyläläinen ei pidä asiaa mitenkään vääränä!!! Tällaisia törkimys tapauksia maaseutu on vielä täynnä, ja johtuu yksinomaan isäntien ylimielisestä asenteesta, yhdessä Kepulaisen ympäristön valvontaketjun kanssa, jotka eivät näihin rikoksiin puutu ilmoituksista huolimatta, vaan tukevat ja pimittävät tilannetta kaikin keinoin!!! Varmaan pitäisi saada valtion tukea noittenkin rikoksien siivoamiseen???

    Samaan aikaan touhutaan jopa ulkohuussin kieltoa kesämökkiläisille haja-asutus alueilla, ja kustakkin kai pitäisi samaan pulloon, mistä sen nesteen on juonutkin Kepulaisten mielestä, vaikka itse ajavat 5000-10 000 l:an vetoisilla lietekärryillä lietettä joen rinnepeltoihin kesät talvet, ja joki on pelkkänä maatalouden virtsaviemärinä.

    Lietenavetat ja niinsanotun märän säilörehun teko pitäisi aivan ensitilassa kieltää, ja muuttaa virtsatiiviiksi kuivalantala laitoksiksi, sillä tämä kuraongelma olisi voitettu kerta pieraisulla!!!

    Jokaiselta maanviljelyä työkseen tekevällä pitäisi olla riittävä koulutus ennenkuin sitä saa työkseen tehdä. Lisäksi ajoittain alalla ollessan pitäisi näyttää jollakin yhteiskunnan asettamalla mittarilla ammattitaito. Tiedän nuorten kouluttaneen itsensä, muttä suurin osa päälle iäkkäämmästä porukasta (suurin osa) on vain perinnnyt tilansa ja saa tehdä tilallaan mitä haluaa. ja tietysti -yhteiskunnan tuella. MIksi tällainen edesvastuuttomuus sallitaan?

    Jostain kumman syystä alan "ammattimaiseen" työskentelyyn on riittänyt vain se että kuuluu MTK:hon ja KEPU:un.

    Äänestä

  • sisko kirjoitti:

    Jokaiselta maanviljelyä työkseen tekevällä pitäisi olla riittävä koulutus ennenkuin sitä saa työkseen tehdä. Lisäksi ajoittain alalla ollessan pitäisi näyttää jollakin yhteiskunnan asettamalla mittarilla ammattitaito. Tiedän nuorten kouluttaneen itsensä, muttä suurin osa päälle iäkkäämmästä porukasta (suurin osa) on vain perinnnyt tilansa ja saa tehdä tilallaan mitä haluaa. ja tietysti -yhteiskunnan tuella. MIksi tällainen edesvastuuttomuus sallitaan?

    Jostain kumman syystä alan "ammattimaiseen" työskentelyyn on riittänyt vain se että kuuluu MTK:hon ja KEPU:un.

    oli aika löyhästi, ainoa tottuuden kanssa oleva seikka on se että nuoremmat isännät ovat olleet vanhoja isäntiä enemmän koulussa. Se on tosi seikka joka on yleistä muissakin ammateissa. Ennen mentiin kansakouolun jälkeen suoraan työelämään ja kuten tunnettua työ tekijäänsä opettaa.

    "perinnnyt tilansa & saa tehdä tilallaan mitä haluaa" taidat kertoa useinkin vitsejä?

    "Jostain kumman syystä alan "ammattimaiseen" työskentelyyn on riittänyt vain se että kuuluu MTK:hon ja KEPU:un."
    Taitaa olla yllätys jos sinulle sanotaan ettei tarvitse olla jäsenenä kummassakaan ja silti voi viljellä, mutta sinulla taitaa olla käytössä nuo omat faktat.

    Äänestä

  • suoraa valhetta esitetty kirjoitti:

    Jos tilanne olisi tuollainen kuten kirjoitit, niin viljelijä istuisi jo kalterien takana.
    Siis täyttä potaskaa, sillä demarit ovat sen sorttisia ympäristövahteja, ettei yhtäkään kiveä jätetä kääntämättä jos viljelijä saadaa käpälälautaan.
    Etkä sinä tee siinä mitään poikkeusta.
    Mikäli viranomaiset ei ole asiaa moittineet, niin siinä ei ole ollut sitten perusteita.
    Pelkkä musta tuntuu ajattelu on muuta kuin todellisuutta, joten paina tämä mieleen.

    Sinulla vaikuttaa olevan vaikeuksia luetun ymmärtämisen kanssa. Minä sensijaan olen nämä tapaukset omin silmin todennut niin että tiedän mistä puhun, sinä sen sijaan yrität vesittää faktaa, niin kuin täällä on tapana. Niin ikään olen asiasta jopa Oulun ympäristöpiiriin ollut yhteydessä, ja saanut heiltäkin saman vastauksen, ettei heidän tarvitse puuttua nimettömiin vihjeisiin mikäli eivät halua. Tämän periaatteen voisi muuttaa esim poliisille, ettei heidänkään tarvitsisi oma-aloitteisesti nähdä taikka kuulla mitään, eikä toimia mitenkään muutoin, kuin nimellä varustetun ilmiannon PAKOITTAMINA, niin kuin ympäristöpiiri minulle vastasi. Siis he vaativat vihjeen antajan kenkilötiedot ensin, ketä toimeksiannosta syyttää!! Toimeksiantajana ei heillä olekaan valtio, niin kuin esim poliisilla on, vaan se onkin se halveksittu pirullinen juoruakka sieltä maakunnasta, joka ne raukat PAKOITTAA hoitamaan virkaansa/toimimaan..On aikoihin eletty!!!

    Siinä asiassa olen kyllä kanssasi samaa mieltä, että jos siinä ympäristö hallinnon ketjussa maaseudulla olisikin joku vastuunsa tunteva Sossu virkamies välissä, ja hän sattuisi vihjeen vastaanottajaksi, asia hoituisi, ilman että naapurisopua tarvitsisi vaarantaa henkilötietojen julkituonnilla.

    Äänestä

  • Faktaa seuraava. kirjoitti:

    Sinulla vaikuttaa olevan vaikeuksia luetun ymmärtämisen kanssa. Minä sensijaan olen nämä tapaukset omin silmin todennut niin että tiedän mistä puhun, sinä sen sijaan yrität vesittää faktaa, niin kuin täällä on tapana. Niin ikään olen asiasta jopa Oulun ympäristöpiiriin ollut yhteydessä, ja saanut heiltäkin saman vastauksen, ettei heidän tarvitse puuttua nimettömiin vihjeisiin mikäli eivät halua. Tämän periaatteen voisi muuttaa esim poliisille, ettei heidänkään tarvitsisi oma-aloitteisesti nähdä taikka kuulla mitään, eikä toimia mitenkään muutoin, kuin nimellä varustetun ilmiannon PAKOITTAMINA, niin kuin ympäristöpiiri minulle vastasi. Siis he vaativat vihjeen antajan kenkilötiedot ensin, ketä toimeksiannosta syyttää!! Toimeksiantajana ei heillä olekaan valtio, niin kuin esim poliisilla on, vaan se onkin se halveksittu pirullinen juoruakka sieltä maakunnasta, joka ne raukat PAKOITTAA hoitamaan virkaansa/toimimaan..On aikoihin eletty!!!

    Siinä asiassa olen kyllä kanssasi samaa mieltä, että jos siinä ympäristö hallinnon ketjussa maaseudulla olisikin joku vastuunsa tunteva Sossu virkamies välissä, ja hän sattuisi vihjeen vastaanottajaksi, asia hoituisi, ilman että naapurisopua tarvitsisi vaarantaa henkilötietojen julkituonnilla.

    Kyllä ainakin täällä meidän kylällä voi tehdä anonyymisti perättömiä ilmoituksia karjatiloista!
    Itsekin olen tuollaisen vastuuttoman häirinnän kohteeksi joutunut.
    Onneksi ympäristönsuojelusihteeri hoiti hommaa tasapuolisesti, niin selvisin asiasta kohtuullisin vaurioin.

    Äänestä

  • Faktaa seuraava. kirjoitti:

    Sinulla vaikuttaa olevan vaikeuksia luetun ymmärtämisen kanssa. Minä sensijaan olen nämä tapaukset omin silmin todennut niin että tiedän mistä puhun, sinä sen sijaan yrität vesittää faktaa, niin kuin täällä on tapana. Niin ikään olen asiasta jopa Oulun ympäristöpiiriin ollut yhteydessä, ja saanut heiltäkin saman vastauksen, ettei heidän tarvitse puuttua nimettömiin vihjeisiin mikäli eivät halua. Tämän periaatteen voisi muuttaa esim poliisille, ettei heidänkään tarvitsisi oma-aloitteisesti nähdä taikka kuulla mitään, eikä toimia mitenkään muutoin, kuin nimellä varustetun ilmiannon PAKOITTAMINA, niin kuin ympäristöpiiri minulle vastasi. Siis he vaativat vihjeen antajan kenkilötiedot ensin, ketä toimeksiannosta syyttää!! Toimeksiantajana ei heillä olekaan valtio, niin kuin esim poliisilla on, vaan se onkin se halveksittu pirullinen juoruakka sieltä maakunnasta, joka ne raukat PAKOITTAA hoitamaan virkaansa/toimimaan..On aikoihin eletty!!!

    Siinä asiassa olen kyllä kanssasi samaa mieltä, että jos siinä ympäristö hallinnon ketjussa maaseudulla olisikin joku vastuunsa tunteva Sossu virkamies välissä, ja hän sattuisi vihjeen vastaanottajaksi, asia hoituisi, ilman että naapurisopua tarvitsisi vaarantaa henkilötietojen julkituonnilla.

    On itsestään selvää ettei nimettömiin ilmiantoihin pidäkään reakoida.
    Mitä pelkäät jos tunnet olevasi oikeassa, olen itse kehottanut viranomaisia puuttumaan epäkohtiin ja ilmoittanut oman nimeni juuri sen vuoksi, että asiaa ryhdytään hoitamaan.
    Siinä on vaan se pointti, että täytyy olla varma asiastaan ennekuin ryhtyy toimiin, sillä perättömät ilmiannot on rangaistavia tekoja.
    Olen kanssasi samaa mieltä, ettei kukaan saa rikkoa lakeja ja oli kyseessä viljelijä tai kuka tahansa, niin tekemisistään täytyy kantaa vastuu.
    Kehoitankin sinua jos näet törkeän piittaamattomuuden, niin soita nimelläsi ensin paikkakunnan ympäristösihteerille ja vaadi selvitystä.
    Jos homma ei hoidu, niin ympäristökeskuksen vastaaville, jos ittenkään ei hoidu niin valitus hallinto-oikeuteen, tämän jälkeen on aivan varma että asia tulee hoidetuksi.

    Äänestä

  • hoidetuksi kirjoitti:

    On itsestään selvää ettei nimettömiin ilmiantoihin pidäkään reakoida.
    Mitä pelkäät jos tunnet olevasi oikeassa, olen itse kehottanut viranomaisia puuttumaan epäkohtiin ja ilmoittanut oman nimeni juuri sen vuoksi, että asiaa ryhdytään hoitamaan.
    Siinä on vaan se pointti, että täytyy olla varma asiastaan ennekuin ryhtyy toimiin, sillä perättömät ilmiannot on rangaistavia tekoja.
    Olen kanssasi samaa mieltä, ettei kukaan saa rikkoa lakeja ja oli kyseessä viljelijä tai kuka tahansa, niin tekemisistään täytyy kantaa vastuu.
    Kehoitankin sinua jos näet törkeän piittaamattomuuden, niin soita nimelläsi ensin paikkakunnan ympäristösihteerille ja vaadi selvitystä.
    Jos homma ei hoidu, niin ympäristökeskuksen vastaaville, jos ittenkään ei hoidu niin valitus hallinto-oikeuteen, tämän jälkeen on aivan varma että asia tulee hoidetuksi.

    Kyllä varmaan tuleekin hoidetuksi tuollaisen työpanoksen jälkeen, mutta pointtihan onkin siinä, että kuuluuko se minun tehdä koko paikallisen ketjun työ, ja he nostavat siitä vain palkan!!

    Heidän tehtävä se nimenomaan on, käydä paikan päällä toteamassa ja arvioimassa antaako vihje aihetta jatkotoimenpiteille, eikä suinkaan sitä pääseekö vihjeen antajan pistämään kuseen väärästä ilmiannosta!!!

    Siinä olet oikeassa, ettei pidäkään tehdä mitään ympäristörikos ilmoitusta suoraan, vaan nimen omaan ympäristörikoksen epäilyn johdosta tutkintapyyntö.

    Vaikka tapaus olisi kuinka selvä tahansa, niin sillä tunkiolla saattaakin olla juuri ympäristöpiiriltä hankittu erikoislupa, taikka se sille yksinkertaisesti hankitaan nopeasti.

    Väärästä ilmiannosta voi saada syytteen esim tässä tapauksessa, jos niitä tunkioita ei yksinkertaisesti ole koskaan siinä jokirannassa ollutkaan, vaan kun ovat...niin kuin se ylivuotoputkikin sen toisen isännän lietekaivossa.

    Äänestä

  • suoraa valhetta esitetty kirjoitti:

    Jos tilanne olisi tuollainen kuten kirjoitit, niin viljelijä istuisi jo kalterien takana.
    Siis täyttä potaskaa, sillä demarit ovat sen sorttisia ympäristövahteja, ettei yhtäkään kiveä jätetä kääntämättä jos viljelijä saadaa käpälälautaan.
    Etkä sinä tee siinä mitään poikkeusta.
    Mikäli viranomaiset ei ole asiaa moittineet, niin siinä ei ole ollut sitten perusteita.
    Pelkkä musta tuntuu ajattelu on muuta kuin todellisuutta, joten paina tämä mieleen.

    Nivala-Lehti 09.02.2006 Nettilehti

    Äänestä

  • Faktaa seuraava. kirjoitti:

    Kyllä varmaan tuleekin hoidetuksi tuollaisen työpanoksen jälkeen, mutta pointtihan onkin siinä, että kuuluuko se minun tehdä koko paikallisen ketjun työ, ja he nostavat siitä vain palkan!!

    Heidän tehtävä se nimenomaan on, käydä paikan päällä toteamassa ja arvioimassa antaako vihje aihetta jatkotoimenpiteille, eikä suinkaan sitä pääseekö vihjeen antajan pistämään kuseen väärästä ilmiannosta!!!

    Siinä olet oikeassa, ettei pidäkään tehdä mitään ympäristörikos ilmoitusta suoraan, vaan nimen omaan ympäristörikoksen epäilyn johdosta tutkintapyyntö.

    Vaikka tapaus olisi kuinka selvä tahansa, niin sillä tunkiolla saattaakin olla juuri ympäristöpiiriltä hankittu erikoislupa, taikka se sille yksinkertaisesti hankitaan nopeasti.

    Väärästä ilmiannosta voi saada syytteen esim tässä tapauksessa, jos niitä tunkioita ei yksinkertaisesti ole koskaan siinä jokirannassa ollutkaan, vaan kun ovat...niin kuin se ylivuotoputkikin sen toisen isännän lietekaivossa.

    Annan sinulle neuvon!
    Jos haluat saada selvyyden eittämistäsi epäkohdista, niin se on helppoa.
    Soitat tai menet käymään oman kuntasi maatalous- tai ympäristöasioista vastaavan sihteerin luona.
    Esittelet nimesi ja kerrot haluavasi tietää kyseisen asian laillisuuden.
    Heillä on mahdollisuus kertoa se sinulle ja vastuu siirtyy tämän jälkeen viranomaisille ja vältyt ilmiannon mahdollisilta seuraksilta sillä perusteella ettet ole ketään syyttänyt laittomuuksista vaan halunnut saada selvyyden tilanteeseen.

    Äänestä

  • Kepu Kepu Kepulilla konstilla kirjoitti:

    Nivala-Lehti 09.02.2006 Nettilehti

    Ja oikein kirkon tiloissa, että näyttäisi vakuuttavalta! Voi luonto parkaa!!!

    Äänestä

likaamisesta lähinnä viljelijöitä. Siinä ei kuitenkaan huomioitu:
- rantamökkiasutuksen osuutta vesistöjen rehevöitymiseen
- tuulten mukanaan tuomien sateiden muualta tullutta typpikuormitusta
- luonnon oma "saastutus". Järvissä elävät kalat yms ulostavat samalla tavalla typpeä (N) ja fosforia (P), myös maalla asustelevat luonnoneläimet tekevät tarpeitaan ja sieltähän se valuu vesitöön mitä kasvillisuus ei käytä hyväkseen
- taajamat voivat vieläkin rehevöittää vesistöä. Vantaan jokeen valui 9000 m3 sitä ihteesä, mutta ei siitä oikein kukaan uutista nostanut. Lehdissä on silloin tällöin samanlaisia valumauutisia.
- vesistöjä sekoittavien tuulten ja vesien lämpimien ja kylmien vesivirtauksien sekoitavaa vaikutusta. Tämä nostaa pohjasta (mudasta) sekoittaessaan ravinteet kiertoon. Näkyy parhaiten runsaine sinilevinä. Nämä ravinteet vesistöjen pohjamutiin ovat joutuneet pitkiäkinaikoja sitten. Esim silloin kun taajamien vedet laskettiin suoraan järveen.

On turha odotella vesistöjen tilan parantumista nopeasti, jos virheitä on tehty kymmeniä vuosia sitten. Vesitöjen rantapelloille voisi ajatella perustettavaksi metsäistutuksilla todelliset suojakaistat, esim 50 metriä. Tietysti vapaaehtoisesti ja Ympäristöministerin on korvattava tästä aiheutunut mesnetys maanomistajalle reilusti ja sitten sielä vähän päälle.

Äänestä

  • Jaa meinaatko että kaikille muillekkin rikollisille täytyy ruveta valtion maksamaan luopumiseläkettä, että lopettavat rikoksien teon!!!

    Äänestä

  • Voi hyvät Hyssälät sentään! kirjoitti:

    Jaa meinaatko että kaikille muillekkin rikollisille täytyy ruveta valtion maksamaan luopumiseläkettä, että lopettavat rikoksien teon!!!

    Oletko todella niin urpo ettet huomaa itseäsi.
    Ei sinunkaan jätökset mihinkään häviä, siellä ne tekee luonnossa tuhojaan muiden urpojen kanssa.
    Ja silti odottelet eläkettä!!

    Äänestä

Kalat saastuttavat eniten. Oletko lainkaan tietoinen
että kalat paskantavat, kusevat ja mätänevät vesistöihin. Näistä tulee moninkertaisesti se kuormitus mitä tekee maatallous- ja yhdyskuntajätökset yhteensä.
Esimerkiksi iso tai eräissä tapauksissa jopa ärhäkäs keskipainoinen hauki paskantaa helposti kilon päivässä (kuivapaino).
Tämän kokoisia vonkaleita lymyää pielisessä ( 870 km2) 14 200 kpl( TE-keskuksen syyslaskenta 2004).
Suomenlahti 30 000 km2 ja vonkaleita jo vallan helvetisti.
Muut vesialueet:->kyllä vonkaleita piisaa.
Ja olihan kyseessä vain hauki.
Kun otetaan vielä lisäksi isot lohikalat sekä karppi, lahna, syyssärki tai vimpa yms. joista voi tulla vonkaleita, niin kyllähän jätettä kertyy.
Silakka tai muikku ei ole suuren suuri, mutta niitä on kuules niin helveeetin paljon, että kyllä paskaröörit taas törisee uusia tonnilukuja.
Kalat eivät juurikaan eritä myrkkyjä vesistöihin. Niin, että joitan hyvääkin.
Jos masennuit tuosta niin katso loppukevennykseksi karppiaiheinen blogi.
http://tanjakarpela.blogspot.com/

Äänestä
  • Ennen tehomaatalouden keksimistä olivat KAIKKI vesistöt täynnä kalaa, toisin kuin nyt, ja kristallin kirkkaita ja jopa juomakelpoisia kuten lapissa vielä nuykyäänkin, kaloista huolimatta!!!

    Äänestä

  • Vielä viisaampi kirjoitti:

    Ennen tehomaatalouden keksimistä olivat KAIKKI vesistöt täynnä kalaa, toisin kuin nyt, ja kristallin kirkkaita ja jopa juomakelpoisia kuten lapissa vielä nuykyäänkin, kaloista huolimatta!!!

    On siellä vielä sinullekin vettä juoda ja paskantaa.

    Äänestä

Viljely on suurta, ehkä suurinta, pohjanmaan jokien rannoilla mutta kuitenkaan merenkurkussa ja perämerellä ei ole mitään saasteongelmia. Kummallista, sinilevääkin on lähinnä hesan liepeilä siitä lähinnä länteen päin minne virtaus rannikkoa pitkin menee. Outoa totta tosiaan, Vantaa joen rannoilla ei paljoa ole viljelyksiä mutta muutaman kämpän putket taitaa laskea jokeen niiden ns puhdistamojen kautta.

Selitä nyt tällaiselle tyhmälle miksei Vaasan tienoilla, jonne laskee iso Kyrönjoki ole mitään saasteongelmia.

Äänestä

Onko väitämä laskennallinen vai mitattu?

Äänestä

valtavalle viikonloppurallille kaupunkien ja loma-asuntojen välillä.Aivan uskomatonta luonnonvarojen ja energian tuhlausta kaikki viikonloput.Energiaa pitäisi säästää,mutta mitä tekevät nämä kaupunkilaiset: ajavat joka perjantai ja sunnuntai hitaasti jonoissa kuluttaen uusiutumattomia luonnonvaroja ja pistekuormittaen valtateiden varsien asutusta.Turha ajelu on jo joissakin kaupunkien keskustassa kielletty,koska kielletään maaseudun pilaaminen? Autoihin tulee turhia kilometrejä ja autoja pitää vaihtaa vähintään joka toinen vuosi ja uhataan lakoilla,jotta saadaan palkankorotukset uutta autoa varten.Lopputulos on ,että kuluttajat maksavat tuotteiden hinnoissa palkankorotusten nostamat hinnat.

Äänestä

Meri on kyllä saastutettu noiden merenrantakaupunkilaisten toimesta jo ajat sitten.Katso järvien tila,niin näet että ne ovat aika hyvässä kunnossa.Harva maatila sijaitsee meren rannalla,joten eikö meren saastuttaja löydy peilistäsi?Tuo propaganda on jatkunut ja jatkunut,ja saa jatkua,ei noin tyhmään juttuun enää kukaan usko.

Äänestä
  • Tornionjoki, Kemijoki, Oulujoki, Siikajoki, Pyhäjoki, Kalajoki, Lestijoki, , Perhonjoki, Ähtävänjoki, Lapuamjoki, Kyrönjoki, Kokemäenjoki, Aurajoki, Porvoonjoki, Kymijoki, Saimaan kanava, ja kaikki pienimmät joet ja purot keräävät koko Suomen aluueelta tulevan lietellannan mereen...Se virta ikäänkuin vie sen isännän sinne merenrantaan asumaan...On järki kortilla..on..on.

    Äänestä

Maatalous ei todellakaan ole ainoa vesien saastuttaja! Lisäksi mökkiläiset, pieneläimet ja luonnonvaraiset eläimet ja mikrobit saastuttavat vesistöjä. Itselläni olisi kyllä vanhan ajan sekaviljely valmiiksi suunniteltu sekä maatalouteen että puutarhatalouteen, mutta valvontaviranomaiset eivät anna toteuttaa sitä. Näin ollen syy on heissä eikä viljelijöissä.

Viime aikoina on noussut myös esiin, että rehevöitymisen vähenemisvaikutukset näkyvät vasta pitkän ajan kuluttua. Vaikka viljelijät käyttävät lannoitteita ja kasvinsuojelua täsmällisesti eivätkä liikaa, niin vesistön laadussa kestää ainakin 10 vuotta ennen kuin vaikutus näkyy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maatalous kirjoitti:

Eikö näistä viljelijöiksi itseään nimittävistä tuholaisista saada kunnon niskalenkkiä vieläkään? Eilen julkistettiin tuore tutkimus joka osoittaa maanviljelyn olevan ylivoimaisesti suurin vesistöjen saastuttaja.

Lannoitteet valuvat viljelyksiltä jokiin, järviin ja mereen. Suomalainen viljelijä käyttää erilaisia kasvinsuojeluaineita (myrkkyjä) erityisen runsaasti kuten myös kemiallisia lannoitteita. Koska nämä myrkyttäjät saadaan kuriin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu