Onko muut huomanneet saman ongelman eläintarvikeliikkeissä kuin minä? Nimittäin sen, ettei Dogin kokoisille koirille löydy leluja pahemmin? 95% leluista on tennispallon kokoisia kurkuntukkeuttajia. Vinkuleluja olen onnistunut löytämään peräti 2 kpl sellaisia, jotka ovat tarpeeksi isoja ja mieleisiä pojalle. Harmittaa kun saa aina metsästämällä metsästää sopivia leluja... :( Mistähän mahtaisia löytyä tampereen seudulla liike, jossa lelujen koko-repertuaari olisi parempi? Taikka netistä?
Ison koiran lelut
1
561
Vastaukset
- ~hannah~
On huomattu kyllä. :)En osaa sanoa mistä Tampereelta löytyisi, netissä on joitain koiratarvikekauppoja, minä olen ostanut enimmän osan leluista näyttelyiden kojuista. Tampereellahan on maaliskuussa se KV-näyttely, siellä on varmasti lelujenkin myyjiä. Joitakin leluja ja muuta kampetta olen ihan varta vasten pyytänyt tilaamaan paikalliseen liikkeeseen, josta koirieni muonat yms. ostan, ja ihan mielellään ovat pistäneet tilaukseen mitä olen tarvinnut - sitäkin voi siis kysyä, josko Tampereellakin tilaisivat isoja, doggikaliiperia olevia leluja samalla kun tilaavat muuta.
Täyskumiset Kongit on hyviä, samoin 10 tuuman kovat Boomer-pallot, sitten niitä tennispallojakin on jättikokoisina, eivät tosin kestä pureskelua eli niiden kanssa ei leikitä ilman valvontaa, ja solmuköydet 4-5 solmulla on suosittuja - tosin ilman valvontaa ei voi jättää pentua solmuköyden kanssa, ettei se vaan niele niitä lankoja jos järsii sitä, mutta muuten varsin suosittu ja kestävä lelu.
Lujat aaltopahvilaatikot on meillä ainakin erittäin suosittuja, sotkuahan niistä tulee mutta onpa ainakin hauskaa niitä repiessä (eikä tule revittyä huonekaluja tms. kun luvan kanssa saa pahvilaatikon kimpussa ähertää). Sitten jotain vanhoja riepuja olen antanut, kuten vanhat college-housut, jotka on myös suositut, niitä on mukava riepottaa ympäriinsä ja vetää kaverin kanssa. Pehmoleluja rakastavat yli kaiken, mitä pörröisempi sen parempi, mutta ne hajoavat alta aikayksikön dogin käsittelyssa vaikak kuinka kestäviä olisivat, eli ei ilman valvontaa taaskaan. Tuo Kong on todella kestävä ja turvallinen ja monipuolinen lelu ja niitä on olemassa jättikokosenakin, mustaa umpikumia. Meillä on ollut lähemmäs 10 vuotta ja kestänyt vaikka sitä 5 doggia on yrittänyt tuhota, välillä melkein vihan vimmalla purren, eikä siitä silti ole muruakaan irronnut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä423394- 361994
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?301729- 161527
- 231508
- 91391
- 241377
- 141227
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781125- 221102