Onko kukaan ollut AHOLANSAARESSA?

sinne menossa

niin. Millaista oli, millainen paikka ym. miten sujui

6

4531

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mä..

      Mä en oo ollu siellä, mut pari kaveria on ollu ja ne on vaan kehunu yli paljon...

    • -89

      Aholansaari on ihana riparipaikka! Olen iloinen puolestasi, etää olet menossa sinne, sillä saat leiristä takuulla paljon irti!

      Aholansaaressa leirit kestävät 2 viikkoa, eivätkä vain viikkoa niin kuin useimmat rippileirit. Tämä ainakin kauhistutti minua vähän aluksi.. Miten siellä jaksaa olla kaksi viikkoa. Mutta aika kuiluikin tosi nopeasti ja sitä toivoi leirin lopussa ettei se vielä loppuisikaan. Myös ryhmähenki pääsee kehittymään aivan erilaiseksi kahdessa viikossa ja ihmiset oppii tuntemaan hyvin. Aika todella siis kuluu nopeasti!

      Aholansaari paikkana on todella ihana. Siellä voi tehdä kaikkea kivaa, kuten vaikkapa pelailla jalkapalloa, pingistä tai tehdä ihan mitä vain keksii. Saaressa on kaksi rantasaunaa eri puolilla sitä, joissa saunottiin muistaakseni joka toinen päivä. Aholansaaressa on runsaasti eri rakennuksia, joissa opetus tapahtuu vaihtelevasti. Siellä nukutaan joko pienemmissä mökeissä tai sitten yhdessä isommassa rakennuksessa, jossa on huoneita. Ei kannata säikähtää sitä, että rakennukset saattavat aluksi vaikuttaa vähän rähjäisiltä ja vanhoilta (siis nukkumistilat). Niissä on kuitenkin hyvä nukkua :)

      Leirin hyviin puoliin kuuluu sekin, että sinne tulee ihmisiä eri puolilta Suomea. Melkein kukaan ei tunne toisiaan ja uusia ystävyyksiä pääsee syntymään helposti. Minun leirilläni oli muutenkin todella mukavia nuoria, eikä sellaisia "kovanaamoja". Aholansaaressa onkin todella mukava ryhmähenki. Siellä isosten koulutus kestää kaksi vuotta eikä vain vuotta kuten yleensä ripareilla. Eli sinne tulevat isoset ovat siis jo kahta vuotta vanhempia kuin leiriläiset. Se on hyvä, sillä he ovat jo sillä tapaa paljon kypsempiä ja heillä on ehkä sitä kautta enemmän annettavaa leiriläisille.

      Konfirmointi tapahtuu nykyään Aholansaaressa, jossa on ihana ulkoilmakirkko. Se on hieno ja erilainen kokemus! Muutenkin Aholansaari on nätti ja tunnelmallinen paikka, ja sinne on hauska saapua pikku lautalla. Olen oikeasti tosi iloinen puolestasi, että menet Aholansaareen, sillä se antaa varmasti enemmän kuin riparit yleensä. Voin samalla suositella kaikille riparipaikkaa miettiville Aholansaarta. Kannattaa ehdottomasti mennä!

      No, viestini on tosi sekava, toivottavasti siitä oli jotain apua.. :) Jos haluat jotain tarkempaa tietoa jostakin, niin kysy vaan niin yritän vastata.

      • Saaressa 99

        Hei!

        Jos haluat tietää enemmän Aholansaaresta, ja kysellä ihmisiltä jotka ovat siellä käyneet niin käy reippaasti körttifoorumilla! Siellä ihmiset mielellään vastaavat kysymyksiisi.

        www.h-y.fi/foorumi

        Itse kävin rippikouluni Aholansaaressa 1999, ja olin kerran isonakin siellä. Hauskaa oli, ja voin suositella sitä.
        Mielestäni suurin ero on siinä, että ne jotka menevät Aholansaareen tai muihin "erilaisiin" paikkoihin (ts. ei oman seurakunnan leirille) ovat jo valmiiksi positiivisesti asiaan suhtautuvia, eikä mukana ole niitä yläasteen ärsyttävimpiä teinejä, jotka ovat leirillä vain siksi että "kun on pakko".
        Aholansaaressa saa vapaasti ihmetellä ja kysyä, eikä tarvitse sopia muottiin. Tai näin oli ainakin minun aikanani :)


      • lilja
        Saaressa 99 kirjoitti:

        Hei!

        Jos haluat tietää enemmän Aholansaaresta, ja kysellä ihmisiltä jotka ovat siellä käyneet niin käy reippaasti körttifoorumilla! Siellä ihmiset mielellään vastaavat kysymyksiisi.

        www.h-y.fi/foorumi

        Itse kävin rippikouluni Aholansaaressa 1999, ja olin kerran isonakin siellä. Hauskaa oli, ja voin suositella sitä.
        Mielestäni suurin ero on siinä, että ne jotka menevät Aholansaareen tai muihin "erilaisiin" paikkoihin (ts. ei oman seurakunnan leirille) ovat jo valmiiksi positiivisesti asiaan suhtautuvia, eikä mukana ole niitä yläasteen ärsyttävimpiä teinejä, jotka ovat leirillä vain siksi että "kun on pakko".
        Aholansaaressa saa vapaasti ihmetellä ja kysyä, eikä tarvitse sopia muottiin. Tai näin oli ainakin minun aikanani :)

        Hei!

        Aholansaareen kannattaa mennä. Kolme lastani ovat käyneet siellä ja ovat olleet myös isoisena itse. Vakavaa, hauskaa, lämmintä, totuuden etsimistä ja löytämistä, Elämää!


    • :))))

      KYllä kannattaa mennä kävin itse viimevuonna ja harmitti lähtä sieltä=)Ihana paikka ja ihanat isoset plus papit ei jääny mittään negativiista mieleen:)

    • Anonyymi

      Onko Aholansaaressa Kyitä. Kuvissa maasto vaikuttaa sellaiselta että ihme ellei ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      630
      2408
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      29
      1187
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      109
      1138
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      10
      1036
    5. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      93
      935
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      885
    7. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      93
      795
    8. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      759
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      64
      741
    10. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      29
      673
    Aihe