Emme ota vihkisormuksia

Maija

Hymyilyttää tämä sormuspohdiskelu kun me ei mun miehen kanssa meinata ottaa sormuksia ollenkaan. Kumpikaan ei tykkää sormuksista. Sen lisäks mua jotenkin ällöttää tollanen "omaisuuden merkkaaminen". Mahdetaanko olla hyvin harvinainen pariskunta? :)

2

1103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kummallista...

      sormus on sormus ja avioliitto on avioliitto. Kukin tekee niinkuin haluaa. Sama juttu kuin nimen kanssa. Avioliitto ei edellytä nimenmuutosta, mutta sen voi tehdä. Sama juttu koko häähässäkän kanssa, valinnanvaraa on vaikka kuinka paljon. Valinta on sekin, että pidättäytyy valitsemasta mitään, mitä ei halua. Oikeasti on aika vähän pakollisia juttuja.

    • annabelle

      se oikea "rengastus" on sydänten sisällä ja se näkyy sanoissa ja teoissa molemmilla.Minä rakastan miestäni ja sormustani.Suutelen sitä ikävissäni kun rakkaani ei ole lähelläni.Hiljaa vain kuiskaan ilmaan että rakastan sinua.Se muistuttaa minua hänen rakkaudestaan..ja se on kaunein sormus mitä olen kuunaan nähnyt.Kultapitsiä ja timantteja.Pidän sormuksista mutta inhoan muita koruja.Kaunis sormus muistuttaa minua mieheni rakkaudesta.Jokaisella on oma tapansa osoittaa rakkauttaan ja olkoon teillä omanne.Pääasia avioliitossa on juuri se; meidän oma liitto ja meidän tapamme elää ja meidän välinen rakkaus joka kantaa juuri meidän elämää.Ja huokuu onnellisuutena ja rauhana ympäristöömme.Kyllä naimisiin meno ja sormuksen pito rauhoittaa ympärillä pyörivää joukkoa.Sillä on oma viesti muille kanssaihmisille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      130
      3026
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      223
      2961
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1896
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      77
      1539
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      238
      1403
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      48
      1138
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1031
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      950
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      48
      880
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      863
    Aihe