Muuttipa Kauppinen Savon perukoille. Kauppista harmitti, kun naapurit puhuttelivat häntä Kaappiseksi. Niimpä hän päätti muuttaa nimensä Kaappiseksi että ei kukaan väänteleisi nimeä.
Niinpä naapuri totesi että Kaappinen on muuttanna nimensä Kuappiseks.
Niinpä naapuri totesi että Kaappinen on muuttanna nimensä Kuappiseks.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tämä on yksi niistä kolmesta savolaisvitsistä, jotka ei-savolaiset osaavat. Seuraappa vaika tätä palstaa. - No ihan oikeaoppisesti se tässä on kirjoitettu ja just näinhän savonkieli taepuu. - Vitsihän tässä onkin se, että kun kaikki Kauppiset joko asuvat Savossa tai ovat syntyperältään savolaisia, niin oikeesti he eivät olisi moksiskaan vaikka joku Kaappiseks sanoisikin.
Eepä mittää, opettele vielä ne kaksi muutakin savolaisvitsisä, niin sittenhän sinä ootkin jo haaska seoramies!
vitsin aikoinaan isältäni, 60-luvulla, mutta siinä erehdyit, olen kuin olenkin paljasjalkainen savolainen. Sieltä Kuopijon-Siilin suunalta. Savo viäntyy mihinkä suuntaan tahhaansa. (Vaikka olen sitä kyllä yritellyt piilotella).
heettäinnyit, nii kerroppa pari mukavoo savolaesvitsijä, kunen muista niitä kahta muutakaa, että suatas naaroo vähä, kun niin totiseks on tämä mualima käännä. Ee sua ennee pilakuviakkaa piirtee kun kotona salloo peeton alla. - Sen muistan että venevalakama olj puattipoukama. Oottelen tässä iha iäneti...=)
Tietääkö kukaan, mistä tämä juttu on peräisin? Oisko ihan kansanperinnettä vai esim. Esa Pakarisen tuotantoa? Vaikuttaa siltä, että juttu on ollut tunnettu ainakin 50-luvulla. - Juttu lienee ollut osaltaan vaikuttamassa savolaisten "kieroon" maineeseen. Ihan oikeaoppisesti se tosiaan menee, savolaine ei millään ruosto sanomaan yleiskieleen pitkää aa-äännettä (esim. raato, kaato), vaan iliman muuta se on ruato ja kuato. Ja kauppa on kaappa ja auto on aato.