Muuttipa Kauppinen Savon perukoille. Kauppista harmitti, kun naapurit puhuttelivat häntä Kaappiseksi. Niimpä hän päätti muuttaa nimensä Kaappiseksi että ei kukaan väänteleisi nimeä.
Niinpä naapuri totesi että Kaappinen on muuttanna nimensä Kuappiseks.
Kauppisesta
4
2132
Vastaukset
- vitsin!
Tämä on yksi niistä kolmesta savolaisvitsistä, jotka ei-savolaiset osaavat. Seuraappa vaika tätä palstaa. - No ihan oikeaoppisesti se tässä on kirjoitettu ja just näinhän savonkieli taepuu. - Vitsihän tässä onkin se, että kun kaikki Kauppiset joko asuvat Savossa tai ovat syntyperältään savolaisia, niin oikeesti he eivät olisi moksiskaan vaikka joku Kaappiseks sanoisikin.
Eepä mittää, opettele vielä ne kaksi muutakin savolaisvitsisä, niin sittenhän sinä ootkin jo haaska seoramies!- Kuulin tämän
vitsin aikoinaan isältäni, 60-luvulla, mutta siinä erehdyit, olen kuin olenkin paljasjalkainen savolainen. Sieltä Kuopijon-Siilin suunalta. Savo viäntyy mihinkä suuntaan tahhaansa. (Vaikka olen sitä kyllä yritellyt piilotella).
- nuin haaskaks
heettäinnyit, nii kerroppa pari mukavoo savolaesvitsijä, kunen muista niitä kahta muutakaa, että suatas naaroo vähä, kun niin totiseks on tämä mualima käännä. Ee sua ennee pilakuviakkaa piirtee kun kotona salloo peeton alla. - Sen muistan että venevalakama olj puattipoukama. Oottelen tässä iha iäneti...=)
- Kaappinen
Kuulin tämän kirjoitti:
vitsin aikoinaan isältäni, 60-luvulla, mutta siinä erehdyit, olen kuin olenkin paljasjalkainen savolainen. Sieltä Kuopijon-Siilin suunalta. Savo viäntyy mihinkä suuntaan tahhaansa. (Vaikka olen sitä kyllä yritellyt piilotella).
Tietääkö kukaan, mistä tämä juttu on peräisin? Oisko ihan kansanperinnettä vai esim. Esa Pakarisen tuotantoa? Vaikuttaa siltä, että juttu on ollut tunnettu ainakin 50-luvulla. - Juttu lienee ollut osaltaan vaikuttamassa savolaisten "kieroon" maineeseen. Ihan oikeaoppisesti se tosiaan menee, savolaine ei millään ruosto sanomaan yleiskieleen pitkää aa-äännettä (esim. raato, kaato), vaan iliman muuta se on ruato ja kuato. Ja kauppa on kaappa ja auto on aato.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552523Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462362Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202668Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648