lapseni vietiin kun anoppi vaati... mutta tämä ei ollut asiani vaan tahdoin sanoa että äidit kyllä yrittävät kaikkensa saadakseen lapset kotiin ja hyvään hoitoon, keinoja vaan ei ole. Sossut ovat niin isoja "herroja " että heidän kanssa voi keskustella vain lakimiehen välityksellä, ja lastenkodeille on annettu ohjeet että mahdollisimman negatiiviset lausunnot ettei vaan lasta laiteta takaisin kotiin, siitähän voisi vielä tulla normaali! kaúhistus sentään, sosialistin valta raukenisi!
monet kyselevät
miksi huostaanotettu
5491
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
mikähän siinä on, että kertaakaan en ole nähnyt näissä "lapseni varastettiin ilman syytä" viesteissä phdiskelua oletetuista syistä jotka johtivat huostaanottoon.
en sitten kertaakaan ole lukenut muuta kuin hirveitä herjauksia ja jopa virka-aseman tietoista väärinkättö syyttelyä.
voiko lakimies todella valehdella oikeudessa tietoisesti ja harkitusti niin vähäpätöisessä asiassa kuinhuostaanoton purkaminen. joka purku on yhteiskunnalle kuitenkin edullisempi vaihtoehto kuin huostaanoton jatkaminen. kuntahan säästää jokaisen kotiutetun lapsenkohdalla sosiaali ja terveysbudjetin menoissa. siis kunnan etu on palauttaa lapset mahdollisimmanpian. väitä mitä väität.
valitettavasti lapsen palautukselle ei vain edellytyksiä löydy. kun sinäkään et kerro mistä syystä lapsesi "varastettiin"
tasingot ja rahat huostaanoton kustannuksiin.
Ja mitä enemmän huostaanottoja kunnassa
sitä enemmän kassavirtaa valtiolta kunnalle!
Ja mitä enemmän kunnan alueella huostaanotettujen lasten sijaishuoltopaikkoja
sitä enemmän verotuloja kunnalle!
Piiri pieni pyörii.......
Kunta ei aivan varmasti saa valtiolta huostaanotoista sellaista korvausta, että huostaanotto "kannattaisi". Kunta siinä maksajaksi jää. Jos vanhemmat pystyvät lapsensa edun ajamaan, lapsestaan huolehtimaan ja tämän kaikki tarpeet täyttämään riittävän hyvin, huostaanottoa ei tarvita.
Huostaanotossa tarvitaan pitkä historia yleensä ennen kuin lapsi on lopullisesti ns. viety vanhemmiltaan. Yllätyksenä se tulee harvoin. Ihmellistä kyllä isoin osa huostaanotoista on jopa vanhempien kanssa yhteistyössä sovittuja, ei mitään pakkotoimia.
Ikävä vaan on se, että vielä siinäkään vaiheessa, kun lapsi on otetu huostaan, vanhemmat harvoin lähtevät tekemään itselleen ja omalle elämälleen mitään. Sittenhän se vasta ryyppääminen alkaakin (usin huostaanotoissa on kyse juuri päihdeongelmista). Selitetään, että kun te veitte mun lapsen, niin mä ryyppään... Ei muisteta, että ei sen lapsen kotona olo ollut ryyppäämistä estänyt siihenkään saakka!
kuinka kunnissa nykyään sosiaalihuollon lastensuojelu toimii.
Ja jatkossa toimii vieläkin paremmiin,
kun valtiolta tulee rahaa kunnille
nimenomaan tehtyjen huostaanottojen mukaan
eikä kustannusten mukaan.
Auran kunnan (kodinhoitajaa tarvinneelle)
lapsiperheelle tarjoama "lastenhoitoapu"
= LASTEN HUOSTAANOTTO,
taitaa olla tällä hetkellä törkeimmästä päästä
sosiaalivirkailjoiden toimista,
joka on ylittänyt valtakunnan uutiskynnyksen. Taitaa tämä tapaus ja toiminta malli
olla jäävuoren huippu tässä lasten huostaanottojen nyky meininigisssä.
Lue Maria Guzeninan juttu Iltalehdestä eikä tarvitse jatkossakaan ihmetellä tätä lapsitulvaa ja huostaanottojen kasvavaa määrää.
Tässä jutusta pätkä.
....
Tämä johtuu joulun alla vahvistetusta lakimuutoksesta, jonka perusteella homma hoituu nyt "laskentaperusteisen lastensuojelukertoimen" mukaan. Suomeksi: Jos halutaan saada valtiolta rahaa, on pakko löytää lapsia huostaan otettaviksi.
.....
Älytön väite, että lapsi vietiin, kun anoppi vaati. Yksinkertaisesti turhaa puhetta. Syyt ovat ihan varmasti toiset, jos lapsesi on otettu huostaan.
Toivottavasti sinä alat tehdä elämällesi jotakin - sen sijaan, että vain syyttelet anoppia. Mutta niinhän se on, että vanhemmille on kovin tuskallista katsoa itseään peiliin ja myöntää, että minulla itselläni on osuutta tähän, että lapsi ei voinut olla hoidossani. Jos oikeasti katsoisit peiliin ja näkisit siellä jonkin muunkin syyn kuin anopin ja hakisit apua itsellesi, niin sossujen kanssa voi oikein hyvin keskustella asioista - myös lapsen kotiuttamisesta. ja aivan varmasti lapsias tai lastasi voit tavata nytkin. Pidä häneen hyvä kontakti, tapaa niin usein kuin voit ja koeta hoitaa itseäsi, niin toivoa on siitä, että lapsi palaa kotiin...