hei! meillä tuo kyseinen kamera. minusta kestää liian kauan ennen kun ottaa kuvan saati, kun haluaa ottaa toisen kuvan heti perään (lähes 30s). akuilla ei merkitystä (siis vaikka olisi juuri ladatut). valikossa esim. auto, tälläkään ei merkitystä, kaikilla yhtä hidas. kertokaapa onko normaalia?
canon A520
vikaako?
51047
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
itsellä A620 (on samanl.)
Pane SCN
Selaa vaikka SISÄTILA
Paina MENU
Selaa alas KUVAN NÄYTTÖ
Selaa vasemmalle lyhemmäksi näyttö aikaa
tai kokonaan POIS
Ja Palaa alkuun.
autoi kuvan ottamisen nopeuteen, mutta ei seuraavan kuvan...kestää edelleen. ruutu on tällöin mustana ja oranssi valo vilkuu! takuu voimassa, pitäisiköhän palauttaa tutkittavaksi?
Käyttämäsi akut oikeanlaiset (ohjekirjasta)
(Älä lainaa toisesta kamerasta).
Tavallisten pattereiden kesto ei riitä
yhteen päiväänkään JOS kuvaat esim juhlissa tms.
Asennuksessa AUTO (automaattinen)
hakee kauvemmin.
Vaikuttaa tietenkin valoisuus.
Yleisimmät kuvausvirheet löytyy Canon ja kameran koko.
Älä anna JOS VIKAA OLISI ?
Takuuajan mennä yli,
MUTTA TUSKIN VIKAA JOS UUDEHKO.
TUTUSTUMINEN KÄYTTÖOHJEISIIN KANNATTAA
on yleisin vika.
Etsi Googlesta
Kuvaat ilmeisesti sisällä salama päällä,sen varautuminen itselläni vie n.10 s.(a510)Tuntuu uskomattomalta tuo lähes 30s,paitsi jos olet nostanut salaman tehon suurimmilleen niin silloin saattaa aikaa kulua enemmän.Valoisassa ilman salamaa kuvausviive on n.3s.
jotain vikaa täytyy olla...niinkuin arvelinkin! olen lukenut ohjekirjaa ja tarkastanut kaiken mahdollisen! ja kaikki pitäs olla ok! täytynee lähettää kamera hobbariin takaisin huoltoon. kiitti vastanneille!