Poliisi

Voiko poliisi tulla noinvain ihmisten pihaan?Kyllä hävettää.Olen 55v.Poikani ajoi peltikolarin.Kovalla äänellä puhuttiin meidän asioita.
6827
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

tulla, jos on virkatehtävä päällä, ja tässä tapauksessa ei olisi tullut, jos poikas olis jäänyt hoitamaan kolaria itse paikalle, vai oliko joku syy paeta paikalta!

Äänestä
  • Ei paenut.Kusipääpoliiisit seurasivat pihaan.

    Äänestä

  • äiti kirjoitti:

    Ei paenut.Kusipääpoliiisit seurasivat pihaan.

    poliisit vaan halus todennäköisesti puhalluttaa poikas.....eli työtähän ne tekee......niin kuin sanoin olis hoitanut asian paikan päällä.....ettei kerkiäis äidinmaitoa imemään!!1

    Äänestä

Poliisi voi tulla kotiisi vaikka oven läpi jos et aukaise, vaikka ilkeämielisen naapurisi kutsumana. Näin on lainsäätäjä (lue eduskunta) säätänyt.

Äänestä

Poliisin käytöstä ohjaa poliisilaki. Poliisilain 2 pykälässä olevien yleisten periaatteiden mukaan poliisin toimenpiteet on suoritettava aiheuttamatta suurempaa vahinkoa tai haittaa kuin on välttämätöntä tehtävän suorittamiseksi. Poliisi ei saa puuttua kenenkään oikeuksiin enempää kuin poliisin tehtävän suorittamiseksi on tarpeen.

Peltikolarin selvittely on juridisesti esitutkintaa. Esitutkintaa ohjaa esitutkintalaki. Esitutkintalain 8 pykälän mukaan esitutkinnassa ei kenenkään oikeuksiin saa puuttua enempää kuin on välttämätöntä esitutkinnan tarkoituksen saavuttamiseksi. Esitutkinta on toimitettava siten, ettei ketään aiheettomasti saateta epäluulon alaiseksi ja ettei kenellekään tarpeettomasti aiheuteta vahinkoa tai haittaa.

Poliisille peltikolarin selvittely on jokapäiväistä. Jos asian selvittämiseksi on tarpeen tulla asianosaisen asunnon ovelle, en näe mitään estettä sille, että poliisi ei voisi näin menetellä. Kirjoituksessa kerrotaan poliisin puhuneen kovalla äänellä, mutta ei tarkenneta, oliko kyseessä vain kuuluva ääni vai huutaminen. Huutaminen ei yleensä ole sopivaa käytöstä.

Asian "julkisen" selvittämisen voi välttää kutsumalla poliisin sisälle asuntoon, jolloin naapurit eivät kuule keskustelun sisältöä. Poliisi ei välttämättä omasta aloitteestaan hakeudu sisälle, jotta he eivät häiritsisi kotirauhaa.

Poliisin vierailua ei mielestäni ole syytä hävetä. Esimerkiksi minun asunnolla poliisi on käynyt tuomassa suruviestin isoäitini kuolemasta. Naapurit tietävät poliisin käyneen, mutta syytä en ole heille selitellyt.

Mikäli poliisin menettely omasta mielestäsi on ollut paheksuttavaa, lähetä heille palautetta. Itse en tosin näe moitittavaa siinä, että poliisi selvittelee peltikolaria. Sen selvittäminenhän on poliisin virkavelvollisuus.

Äänestä
  • Poliisille pitäisi opettaa käyttäytymistapoja, heidän pitäisi olla asiallisia. Eikä toimia niin kuin yleensä, agressiivisesti ja nolaamalla vastapuolen, olettaisin että kumminkin monet liikenne rikkeet on normaali kansalaisten vahinkoja. On saattanut unohtua valot, turvavyöt, ym. pientä. Asiallinen huomautus varmasti riittäisi tämäntyyppisissä tilanteissa, eikä tulla kovistelemaan käsi pyssyn perällä autoilijaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kitta kirjoitti:

Voiko poliisi tulla noinvain ihmisten pihaan?Kyllä hävettää.Olen 55v.Poikani ajoi peltikolarin.Kovalla äänellä puhuttiin meidän asioita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu