Koti-Kajaanin kuuloluurissa soittaja kysyy, paljonko kaupungille tuli lisälaskua, kun se otti elokuvateatterin velat maksaakseen.
Milloin, mitkä velat?
Mikä juttu tää on, tarttis vähän tarkennusta?
Milloin, mitkä velat?
Mikä juttu tää on, tarttis vähän tarkennusta?
Vastaukset 8
Vanhimmat
jotain juoruja taas vai?
Siis tuoreessa tämän viikonvaihteen 18.-19.2.2006 Koti-Kajaanissa (numero 14) sivulla 13 on tuo Kuuloluuriin soitettu juttu tästä aiheesta.
Pitääkö väite paikkansa, sen haluaisin minäkin tietää. Ja summat, jos niitä on.
T. Viestiketjun aloittaja
Eikö ne elokuvakeskuksen lainat ole kajaanin kaupungin takaamat. Eipä olisi mikään ihme jos kaupunki joutuu taas maksumieheksi. Hyviä liikemiehiä nuo etelän juipit
Melkoisia valopäitä ovat mielestäni, helposti höynäytettävät kaupunkimme eturivin päättäjät.
Missä on tosi asiassa poliittinen vastuu ????
Sitä ei todellakaan ole.
Mikä tekee ihmisistä täydellisen sokeita talous asioissa, kun saadaan toisten rahoilla illusoida.
Vielä tulee osoittamisen aika jolloin kysytään, niiden möhläysten perään.
Esim.. Matkustajakodin tonttikauppa IT-Talon järjettömät ratkaisut ennenkuin oli mitään sitovia sopimuksia tulevista vuokralaisista.
Annetaanhan ajan kulua niin saamme pian oman elokuvan aiheen, jos "Isä amman " kainuun edusta saa filmituottajat kunnolla halatuksi.
Tiedoksesi, että etelän miehet on talossa ihan vaan vuokralla. Elokuvakeskus on kaupungin omistuksessa ja näin nää hommat usein menee.
Kansan Tahto ja Kainuun sanomat kirjoittivat joskus loppukesästä rästiin jääneistä maksamattomsita vuokrista.
Milloinkaan en ole nähnyt uutista, että ne rästit olisi maksettu. Onkohan nyt kyse niistä samoista valoista vai jostain muusta?
Tietääkö kukaan vastausta?
Tarjouskierros on menossa jo toistamiseen elokuvakeskukseen littyvästä ns. it-talon tontista. Kustannuksia tulee siitäkin koko ajan. Että yhtään enempää en välittäisi veronmaksajana maksella näitä utopistisista hankkeita.
Eikös se velkasumma silloin syksyllä ollut jotain 50 kiloeuron luokkaa..
Mahollisesti niin, sanos kuis paljon ny?
ja kuka maksoi jos maksoi? halusin tietää!