Aamutuimaan apteekkiin tulee kiireisen näköinen mies, jolta farmaseutti kohteliaasti kysyy "Mitähän Teille saisi olla?". Mies kertoo, että huomasi aamulla, että ne monivitamiini pillerit, joita nautimalla hän on saanut päivänsä käyntiin, olivat loppuneet.
"Ja minkähän nimisestä lääkkeestä on kyse?", farmaseutti utelee. Mies on hölmistyneen näköinen ja miettii hetken, kunnes ilme kirkastuen sanoo "Tiukpil! Niiden nimi oli Tiukpil!"
Farmaseutti sanoo, ettei koskaan ole kuullutkaan sen nimisistä vitamiinipillereistä, mutta tarkistaa asian varmuuden vuoksi vielä Farmaca Fennica-kirjasta, johon kaikki markkinoilla olevat lääketehtaiden valmisteet on luetteloitu.
"Ei, ei täältä löydy", hän toteaa hetken aikaa kirjaa tutkittuaan. "Kyllä se varmasti oli Tiukpil", sanoo mies. "No minäpä tarkistan tuolta internetistä vielä, jos se tuote on vaikka niin uusi, ettei ole ehtinyt tuohon Farmaca Fennicaan", farmaseutti sanoo ja mennee tietokoneen äärelle.
Hetken aikaa tietokonetta näpyteltyään hän huokaisee ja kohauttaa hartioitaan "Ei, ei täältä kyllä löydy, olen pahoillani". Yhtäkkiä miehen ilme kirkastuu "Ei mutta! Minullahan on autossa se tyhjä purkki, pieni hetki, minä käyn hakemassa sen!"
Hetkisen kuluttua ovesta astuu sama mies, joka nolon näköisenä astelee farmaseutin luo. "Minun täytyy nyt kyllä pyytää anteeksi. Muistin sen nimen väärin. Se ei ollut Tiukpil, vaan KiRiVit!"
Muisti ei
2
5895
Vastaukset
- jonner
Hyvä vitsi on lyhyt ja ytimekäs.Näin pitkiä ei jaksa lukea.Tämän kun opettelet ulkoa,ja alat kertoa sitä saunaillassa..hoh hoijaa puolet unohtuu ja puolet nukahtaa kesken vitsin.Hyvä jos joku jaksoi lukea kommenttini.
- kaljapulla
Hyvät ja järkevät vitsit on usein pitkät. Huonot vitsit kolisevat nopeasti tyhjinä. Ei anna mitään jälkikäteen.
Lukutaidoton ei tee asiaa.
Jos ei jaksa kuunnella niin se johtuu persoonallisuudesta ja epämaltillisesta olotilasta niinkuin on laita koulunkin opetukseessa. Se toisaalta liitty järjen tilavuuteen. Tiukkapiposet ei ymmärrä syvällisempiä asiota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie913403Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta23322Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää502343Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten732289Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut832237Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1392078Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt271832HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364101824Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1161762Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin401595