Muisti ei

pelaa

Aamutuimaan apteekkiin tulee kiireisen näköinen mies, jolta farmaseutti kohteliaasti kysyy "Mitähän Teille saisi olla?". Mies kertoo, että huomasi aamulla, että ne monivitamiini pillerit, joita nautimalla hän on saanut päivänsä käyntiin, olivat loppuneet.

"Ja minkähän nimisestä lääkkeestä on kyse?", farmaseutti utelee. Mies on hölmistyneen näköinen ja miettii hetken, kunnes ilme kirkastuen sanoo "Tiukpil! Niiden nimi oli Tiukpil!"

Farmaseutti sanoo, ettei koskaan ole kuullutkaan sen nimisistä vitamiinipillereistä, mutta tarkistaa asian varmuuden vuoksi vielä Farmaca Fennica-kirjasta, johon kaikki markkinoilla olevat lääketehtaiden valmisteet on luetteloitu.

"Ei, ei täältä löydy", hän toteaa hetken aikaa kirjaa tutkittuaan. "Kyllä se varmasti oli Tiukpil", sanoo mies. "No minäpä tarkistan tuolta internetistä vielä, jos se tuote on vaikka niin uusi, ettei ole ehtinyt tuohon Farmaca Fennicaan", farmaseutti sanoo ja mennee tietokoneen äärelle.

Hetken aikaa tietokonetta näpyteltyään hän huokaisee ja kohauttaa hartioitaan "Ei, ei täältä kyllä löydy, olen pahoillani". Yhtäkkiä miehen ilme kirkastuu "Ei mutta! Minullahan on autossa se tyhjä purkki, pieni hetki, minä käyn hakemassa sen!"

Hetkisen kuluttua ovesta astuu sama mies, joka nolon näköisenä astelee farmaseutin luo. "Minun täytyy nyt kyllä pyytää anteeksi. Muistin sen nimen väärin. Se ei ollut Tiukpil, vaan KiRiVit!"

2

5876

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jonner

      Hyvä vitsi on lyhyt ja ytimekäs.Näin pitkiä ei jaksa lukea.Tämän kun opettelet ulkoa,ja alat kertoa sitä saunaillassa..hoh hoijaa puolet unohtuu ja puolet nukahtaa kesken vitsin.Hyvä jos joku jaksoi lukea kommenttini.

      • kaljapulla

        Hyvät ja järkevät vitsit on usein pitkät. Huonot vitsit kolisevat nopeasti tyhjinä. Ei anna mitään jälkikäteen.
        Lukutaidoton ei tee asiaa.
        Jos ei jaksa kuunnella niin se johtuu persoonallisuudesta ja epämaltillisesta olotilasta niinkuin on laita koulunkin opetukseessa. Se toisaalta liitty järjen tilavuuteen. Tiukkapiposet ei ymmärrä syvällisempiä asiota.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe