Fujitsu siemens amilo A1650G :n näppäimistö pätkii?

Osaisiko joku kertoa mikä on vikana,kun kannettavan tietokoneen näppäimistö lakkaa yhtäkkiä toimimasta? Hiiri toimii aluksi, mutta pian sekin lakkaa toimimasta ja kuuluu vain piippausääni, jos klikkaa hiirtä. Kun sammutan koneen kokonaan, auetessaan se toimii normaalisti. Tosi ärsyttävä vika, kone ollut käytössä 2 päivää, ja tehnyt sen jo monta kertaa! Mikään näppäin ei toimi. Mulla on windows xp.

Kovasti kiitos jos joku osaa kertoa mistä on kyse!
77196
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jos et niin katso. Käynnistä--ohjauspaneeli--hiiret ja muut laitteet-- näppäimistö

Enempää en osaa auttaa...

Äänestä

nyt vaikka näytönohjaimen asetuksista vähentää laitteiston kiihdytystä. Näyttö, Asetukset, Lisäasetukset, Vianmääritys, sieltä sen pitäisi löytyä, ja pykälä kerrallaan vähennät, se on yleensä oletuksena täysillä...

Äänestä
  • Kokeile Kubuntu live CD että onko vika laitteistossa vai käyttöjärjestelmässä. Jos toimii nii lataa Kubuntu asennus Cd tai asenna windows uudestaa. Tai molemmat.

    Äänestä

Kannattaa ottaa yhteys Fujitsu-Siemensin tukeen, koska touchpad ajuri täytyy poistaa ja asentaa uusiksi ja Bios ajuri korjata, itsellä oli sama juttu ja tein tuon muutoksen, kone toimii kuin unelma nykyään. Yleensäkin kun ongelmia tulee kannatta ottaa tukeen ensin yhteys, niin selviää nopeasti.

Äänestä
  • Itselläkin ollut sama ongelma jo jonkin aikaa. Onnistuuko noitten drivereitten päivitys DeskUpdated kautta vai olisiko turvallisempi ottaa tekniseen tukeen yhteyttä.

    Äänestä

  • AgainstTheWind kirjoitti:

    Itselläkin ollut sama ongelma jo jonkin aikaa. Onnistuuko noitten drivereitten päivitys DeskUpdated kautta vai olisiko turvallisempi ottaa tekniseen tukeen yhteyttä.

    Näyttäisi olevan tunnettu ongelma:

    http://www.fujitsu-siemens.fi/support/faq/amilo/FS000503.html

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Annette kirjoitti:

Osaisiko joku kertoa mikä on vikana,kun kannettavan tietokoneen näppäimistö lakkaa yhtäkkiä toimimasta? Hiiri toimii aluksi, mutta pian sekin lakkaa toimimasta ja kuuluu vain piippausääni, jos klikkaa hiirtä. Kun sammutan koneen kokonaan, auetessaan se toimii normaalisti. Tosi ärsyttävä vika, kone ollut käytössä 2 päivää, ja tehnyt sen jo monta kertaa! Mikään näppäin ei toimi. Mulla on windows xp.

Kovasti kiitos jos joku osaa kertoa mistä on kyse!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu