Mitenkähän

Olen tässä miettinyt,että pitääkö sijaisvanhempien jotenkin "tilittää" sossulle,että mitä hankintoja on sijaislapsille tehnyt?tai valvooko heidän rahan käyttöä yleensä kukaan.Riittääkö jos 1,5 vuoden aikana on ostanut sijaislapsille muutamat alusvaatekerrat,sukkia ja pyörät.Päällysvaatteet ym on sitten kustantanut bio-äiskä.
2308
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

En tiedä missä korvessa kuvittelette sijaisperheiden asuvan, mutta on aika mahdotonta välttää kanssakäymistä eri tahojen kanssa, esim neuvolat, kerhot, koulut, mahdolliset terapeutit, harrastukset jne.
Luuletko todella ettei yhdessäkään noista kukaan kiinnittäisi huomiota kengättömään lapseen(eräs äiti täällä vouhottaa ettei lapselle edes kenkiä hankittu)
Kaikki em instanssit myös saavat tiedon että lapsi on sijoitettu joten hänen elämäänsä seurataan tarkemmin, sen olen henkilökohtaisesti huomannut.
Joten jos esim meidän sijaislapset kulkisivat ryysyissä, kyllä siihen tasan puututtaisiin.

Äänestä

katsos, jos olet vain ystävätär tai naapuri, niin totuus voi olla ihan toinen kuin sivusta katsoen ja kuullen näyttää.

kulukorvaus on tarkoiettu lapsen elättämiseen ja vaatettamiseen, mutta voi olla, että bioäiti ei sijaisäidin ostoksia hyväksy.

joten bio ostaa kotilomille yhdet vaatteet( ne päällysvaatteet) ja sijaiskodissa on sitten ne toiset , lapsen itsensä valitsemat ja sijaisäidin maksamat vaatteet.

näin ainakin meillä. bio haukkuu kaikki lapsella olevat vaatteet, vaikka ne on lapsi itse kaupasta valinnut. haukkuu koska ei hyväksy minua. ja ostaa itse mieleisensä ja pukee lapsen niihin. niitä sitten pidetään kotilomilla äidin mieliksi. alusvaatteita bioäiti ei osta, nehän eivät näy. joten siitä lienee syntynyt mielikuva, että sijaisperhe ostaa vain muutamat rupuset aluskalsarit vuodessa.

mikä on totuus? ja kenen totuus on oikeampi totuus? vai onko olemassa kaksi, jopa usemapi totuutta?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mahtaa olla kirjoitti:

Olen tässä miettinyt,että pitääkö sijaisvanhempien jotenkin "tilittää" sossulle,että mitä hankintoja on sijaislapsille tehnyt?tai valvooko heidän rahan käyttöä yleensä kukaan.Riittääkö jos 1,5 vuoden aikana on ostanut sijaislapsille muutamat alusvaatekerrat,sukkia ja pyörät.Päällysvaatteet ym on sitten kustantanut bio-äiskä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu