Hatti

laitoin myös tänne tän kysymyksen, kun teillä varmaan on tämän alan tietoo.

Kuinka tehokkaan kolvin vaatii noi kovat tinat joka on esim. siinä liittimessä, joka on kannettavan piirilevyllä ja johon sitten muuntajalta tuleva johto yhdistetään.

Se tuntuu olevan jotain kovajuotos tinaa ainakaan 25 wattinen ei siihen pystynyt.

Siis kuinka tehokas kolvi?
Pystyykö noi säädettävät kolvit moiseen tinaan?
Missä lämpötilassa noi kovat tinat sulaa?
4405
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Juottimesi on liian pieni. Teho ei riitä lämmittämään tinaa nopeammin kuin liitin ja piirilevyn kuparifolio haihduttaa lämpöä pois. Juottimen on syytä olla 50-60 W teholtaan.

Äänestä
   

   

Äänestä
  • Multa löytyykin työkalujen joukosta tollanen Iron 60w ja siinä kauhia lapio päässä :-)
    Sillä kokeilen ensin, jos se vaikka pystyis tuohon.

    Äänestä

Pikajuotin on yleisesti ottaen täysin turha kapistus. Se on kömpelö käyttää. Sen lämpötila ei pysy vakaana. Se on hidas useampaa kuin yhtä juotosta tehdessä, koska sitä ei voi pitää lämpimänä jatkuvasti.
Tilapäiseen käyttöön soveltuu tavallinen n. 50 W:n juotin.
Seuraavaksi parempana voisi pitää kiinteälämpöistä termostaattiohjattua vaihtokärkistä juotinta. Siinä voi kärkeä vaihatamalla valita eri lämpötiloja, samoin kuin kärjen leveyksiä. Tässä myös 50 W toimii hyvin.
Ahkera elektroniikkaharrastelija hankkii ns. juotosaseman. Siinä on pienjännitteinen juotin jonka lämpötila on portaattomasti säädettävissä. Samoin siinä on mahdollista käyttää erikokoisia juotoskärkiä. Sopiva juotosaseman teho elektroniikkatyöskentelyyn on myös tuo 50 W.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Watti kirjoitti:

laitoin myös tänne tän kysymyksen, kun teillä varmaan on tämän alan tietoo.

Kuinka tehokkaan kolvin vaatii noi kovat tinat joka on esim. siinä liittimessä, joka on kannettavan piirilevyllä ja johon sitten muuntajalta tuleva johto yhdistetään.

Se tuntuu olevan jotain kovajuotos tinaa ainakaan 25 wattinen ei siihen pystynyt.

Siis kuinka tehokas kolvi?
Pystyykö noi säädettävät kolvit moiseen tinaan?
Missä lämpötilassa noi kovat tinat sulaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu