Virkattu päiväpeitto

Päivi

Saimme häälahjaksi virkatun päiväpeiton. Siitä on jo vuosia, ja nyt peitto tekisi mieli pestä. Onko jollain kokemusta, miten sellainen pestään? Hienopesuaineella ammeessa ja kuivamaan vaakatasossa telineen päälle moninkerroin taiteltuna?

6

2050

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pesulaa

      Virkkauksen pitää olla todella tiukkaa, jotta kudos ei alkaisi lipsahdella ja muuttaa muotoaan vedessä. Kuivaaminenkin on ongelmallista, jos peittoa täytyy taitella - moni on kasvattanut hyvät homeet siinä hommassa. Minä veisin peiton suosiolla pesulaan.

    • riippuu tosin langoista

      Kuivaaminen on hankalaa. Tasokuivaustilaa on hankala järjestää noin isolle työlle. Olen kuivannut omani saunanlauteilla, aina välillä käännellen.

    • ohjelmalla ja

      linkous täysillä. Tosin peite on virkattu hyvin kierteisestä kalalangasta ja hyvin tiukkaan. Kuivaan sen yleensä sisätioissa oven päälle huiskaistuna. Pesen aina myös muuta pyykkiä peitteen kera jottei joudu liian kovaan ryöpytykseen. Vahvasti tehty peitto kestää kyllä pesuja. Peite on ollut minulla noin kymmenen vuotta ja pesen sen kolme, neljä kertaa per vuosi, ja se on edelleen uuden veroinen.

      • Päivi

        Kiitos kaikille vastauksista! Pitää miettiä teidän kaikkien kokemusten pohjalta.


    • Anonyymi

      Olen pessy taloyhtiön isossa pesukoneessa muun pyykin seassa, usein pyyhkeiden, ja taloyhtiön kuivatustiloissa levittänyt pyykkinarujen päälle, on onnistunut, en pese usein

    • Anonyymi

      Ihan tavallisella 6kg kotikoneella pessyt ilman ongelmia ja kuivaus taitettuna oven päällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      58
      1666
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      365
      1172
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      137
      950
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      14
      794
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      622
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      608
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      558
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      46
      552
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      498
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      485
    Aihe