PAKASTETUSTA

HEI!Kysyisin tuosta pakastetusta äidinmaidosta ...kun laitokselta tullessa pumppailin parikymmentä minigrippi pussia äidinmaitoo kun rinnat suorastaan TULVIVAT ja pumpattuani pistin suoraan pussin pakkaseen eli en ensin jäähdyttänyt jääkaapissa;vasta jälkeenpäin luin jostain oppaasta et niin meneteltäis ...JOTEN onko nuo arvokkaat ternimaidot nyt menneet sitten hukkaan vai voikohan niitä ihan huoletta käyttää ? Ei kai se maito nyt pakkasessakaan ihan salamana pakastu ? Mitä mieltä ??
3745
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Itse olen aina pakastanut suoraan pakkaseen. En ole laittanut maitoa ensiksi jääkaappiin. Eikä siitä kyllä mitään haittaakaan ole ollut. Tietysti ohjeistukset vaihtelevat ja on ihan hyvä noudattaa annettuja ohjeita. Mutta en usko, että suoraan pakkaseen laittamisesta olisi mitään haittaa.




http://www.imetystukilista.net/faq/pumppaus.php

Äänestä
  • Voisko olla kyse ihan normaalista yleisestä ohjeesta pakastukseen, että tuotteet pitäisi jäähdyttää ensin jotta vältetään pakastimen lämpiäminen ja jäätyminen pakastuksen yhteydessä? Maidossa ei takuulla ole mitään vikaa!

    Äänestä

Itse luovutin edellisissä imetyksissä maitoa sairaalaan ja silloin sairaalan ohje oli, että maito jäähdytetään jääkaapissa, JOS samaan rasiaan haluaa lisätä myöhemmin lypsettyä maitoa. Maidot siis ensin jäähdytetään jääkaapissa ja sitten samanlämpöisinä laitetaan samaan pussiin. Jos taas samaan pussiin ei halua lisätä maitoa, niin sen voi panna suoraan pakastimeen.

Itse laiton maidon aina suoraan pakastimeen ja sairaalassahan se testattiinkin ennen vauvoille syöttöä ja oli aina A-luokkaa.

Olisikohan ohjeistuksessa tapahtunut muutos, väärinkäsitys tms, mutta ei varmasti ole mitään hätää, vaan voit aivan hyvin käyttää tuota maitoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ÄIDINMAIDOSTA???? kirjoitti:

HEI!Kysyisin tuosta pakastetusta äidinmaidosta ...kun laitokselta tullessa pumppailin parikymmentä minigrippi pussia äidinmaitoo kun rinnat suorastaan TULVIVAT ja pumpattuani pistin suoraan pussin pakkaseen eli en ensin jäähdyttänyt jääkaapissa;vasta jälkeenpäin luin jostain oppaasta et niin meneteltäis ...JOTEN onko nuo arvokkaat ternimaidot nyt menneet sitten hukkaan vai voikohan niitä ihan huoletta käyttää ? Ei kai se maito nyt pakkasessakaan ihan salamana pakastu ? Mitä mieltä ??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu