Juoni?

Välttämätön?

Mitä mieltä olette tarinoista, joissa ei ole mitään suurempaa juonta tai murskaavaa loppuratkaisua. Esimerkkinä vaikka Ellisin Alta Nollan ja Amerikan Psyko. Onko puhdas ja selkeäselitteinen juoni välttämätön tarinaan kuin tarinaan? Olen tuossa väsännyt käsistä aikani kuluksi. Tarinaa on tullut ihan kiitettävästi, mutta en ole vieläkään keksinyt mitään elämää suurempaa juonta siihen vaikka olen jo mielestäni päässyt yli puolenvälin.

Eli onko sen suuren punaisen langan puuttuminen miinusta vai plussaa?

7

1184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eihän se,

      että siinnä tarinassa ei ole janamaista juonta sitä tarkoita ettei siinä ole punaista lankaa. Vai mitä tarkoitit?

    • Välttämätönkö?

      Okei unohdetaan se punainen lanka -kommentti. Eihän se tosiaankaan liity kysymykseeni. Mutta siis se juoni?

    • Hope4u

      Luulen, että juoni on yleensä tärkeä, mutta joskus harvoin ei. Tällöin kirjailija luo ikäänkuin vain tunnelmaa, johon lukija sitten tarttuu ja kiinnostuu siitä. Eikös se Pussikaljaromaani ole esimerkki sellaisesta. En tosin ole itse lukenut.

    • S1masuu

      ...versus avoin loppu on ikuinen kiista, jota on käyty siitä lähtien, kun avoin loppu keksittiin. Joissakin tapauksissa tuntuu turhauttavalta, "kun ei saa tietää miten noille lopulta käy", mutta se on usein ollut kirjailijan tarkoituskin. Itse pidän monesti siitä, että saa tehdä vähän aivotöitä ja pohdiskella, mitä henkilöille tapahtuu.
      Kirjoissa on aina tarina, olipa se kuinka tylsä ja tapahtumaköyhä tahansa, mutta ei välttämättä juonta. Tai opetusta.

    • Hessu-kissa

      Toinen voi nähdä hienon ja syväluotaavan juonen siinä, missä toinen näkee vain tylsiä tapahtumia ja turhaa sanahelinää. Mikä on juoni? Minusta se on vähän vaikeasti selitettävä käsite. Minulle juoni tarkoittaa selkeää alkua, josta tapahtumat etenevät jonnekin ja pysähtyvät enemmän tai vähemmän selkeään loppuratkaisuun/ratkaisuttomuuteen. Mielestäni selkeä juoni voi puuttua tunnelmakuvauksista ja ehkä jopa lyhyistä novelleista, joiden tarkoitus on ainoastaan luodat tunnelma. Ajatus pitää aina olla. Täytyy olla jotain sanottavaa. Juoni voi kaiketi koostua pienistä paloista ja näennäisesti juoneton, laajempi kertomus voi olla monen juonenpätkän lumipallo, pieniä tarinoita toistensa sisällä.

      Hyvä juoni on kuitenkin ehdoton plussa kirjalle. En muista koskaan lukeneeni juonetonta kirjaa, joka olisi jäänyt mielensopukoitani askarruttamaan tai liikuttanut minua erityisesti. Juoni voi olla epämääräisempi silloin, kun sen ympärille on rakenneltu todella oivaltavia asetelmia, pohdittu asioita ja nostettu esiin puhuttelevia teemoja. Joka tapauksessa jonkinlainen juoni olisi kiva. En tiedä, miten kukaan onnistuu ylipäätään kirjoittamaan kirjan ilman juonen häivääkään! Täytyykö juoni olla vai ei, määräytyy varmaankin sen perusteella, jaksaako tekstiä lukea mielenkiinnolla. Itse en ihan ennakkoluulottomasti lähtisi lukemaan kirjaa evästyksellä: "Tässä ei muuten ole lainkaan juonta". Hmm. Haluaisin tutustua tähän kirjaasi sitten, kun olet saanut sen valmiiksi. Tahtoisin tietää, mitä todellinen juonettomuus on. =)

      • Välttämätönkö?

        Selvityksesi juonesta oli melko kattava, kiitos siitä.

        Käsitin itse juonettomuuden siten, että ei ole tapahtumaa A, joka johtaa ennen pitkää lopputulokseen B. Tarinani koostuu irrallisista tapahtumista, jotka ovat kytköksissä toisiinsa, mutta eivät edesauta tarinan loppuratkaisua. Siihen vain "päädytään".


    • Anonyymi

      Katson, kun lähdet, enkä hae sinua, en voi, en vain pysty siihen. Minun on pakko jatkaa matkaa... Teollasi olet murskannut sydämeni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      189
      5109
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      18
      1812
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1636
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1527
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      10
      1507
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      51
      1185
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1084
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      307
      980
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      196
      945
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      840
    Aihe