Juoni?

Välttämätön?

Mitä mieltä olette tarinoista, joissa ei ole mitään suurempaa juonta tai murskaavaa loppuratkaisua. Esimerkkinä vaikka Ellisin Alta Nollan ja Amerikan Psyko. Onko puhdas ja selkeäselitteinen juoni välttämätön tarinaan kuin tarinaan? Olen tuossa väsännyt käsistä aikani kuluksi. Tarinaa on tullut ihan kiitettävästi, mutta en ole vieläkään keksinyt mitään elämää suurempaa juonta siihen vaikka olen jo mielestäni päässyt yli puolenvälin.

Eli onko sen suuren punaisen langan puuttuminen miinusta vai plussaa?

7

1142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eihän se,

      että siinnä tarinassa ei ole janamaista juonta sitä tarkoita ettei siinä ole punaista lankaa. Vai mitä tarkoitit?

    • Välttämätönkö?

      Okei unohdetaan se punainen lanka -kommentti. Eihän se tosiaankaan liity kysymykseeni. Mutta siis se juoni?

    • Hope4u

      Luulen, että juoni on yleensä tärkeä, mutta joskus harvoin ei. Tällöin kirjailija luo ikäänkuin vain tunnelmaa, johon lukija sitten tarttuu ja kiinnostuu siitä. Eikös se Pussikaljaromaani ole esimerkki sellaisesta. En tosin ole itse lukenut.

    • S1masuu

      ...versus avoin loppu on ikuinen kiista, jota on käyty siitä lähtien, kun avoin loppu keksittiin. Joissakin tapauksissa tuntuu turhauttavalta, "kun ei saa tietää miten noille lopulta käy", mutta se on usein ollut kirjailijan tarkoituskin. Itse pidän monesti siitä, että saa tehdä vähän aivotöitä ja pohdiskella, mitä henkilöille tapahtuu.
      Kirjoissa on aina tarina, olipa se kuinka tylsä ja tapahtumaköyhä tahansa, mutta ei välttämättä juonta. Tai opetusta.

    • Hessu-kissa

      Toinen voi nähdä hienon ja syväluotaavan juonen siinä, missä toinen näkee vain tylsiä tapahtumia ja turhaa sanahelinää. Mikä on juoni? Minusta se on vähän vaikeasti selitettävä käsite. Minulle juoni tarkoittaa selkeää alkua, josta tapahtumat etenevät jonnekin ja pysähtyvät enemmän tai vähemmän selkeään loppuratkaisuun/ratkaisuttomuuteen. Mielestäni selkeä juoni voi puuttua tunnelmakuvauksista ja ehkä jopa lyhyistä novelleista, joiden tarkoitus on ainoastaan luodat tunnelma. Ajatus pitää aina olla. Täytyy olla jotain sanottavaa. Juoni voi kaiketi koostua pienistä paloista ja näennäisesti juoneton, laajempi kertomus voi olla monen juonenpätkän lumipallo, pieniä tarinoita toistensa sisällä.

      Hyvä juoni on kuitenkin ehdoton plussa kirjalle. En muista koskaan lukeneeni juonetonta kirjaa, joka olisi jäänyt mielensopukoitani askarruttamaan tai liikuttanut minua erityisesti. Juoni voi olla epämääräisempi silloin, kun sen ympärille on rakenneltu todella oivaltavia asetelmia, pohdittu asioita ja nostettu esiin puhuttelevia teemoja. Joka tapauksessa jonkinlainen juoni olisi kiva. En tiedä, miten kukaan onnistuu ylipäätään kirjoittamaan kirjan ilman juonen häivääkään! Täytyykö juoni olla vai ei, määräytyy varmaankin sen perusteella, jaksaako tekstiä lukea mielenkiinnolla. Itse en ihan ennakkoluulottomasti lähtisi lukemaan kirjaa evästyksellä: "Tässä ei muuten ole lainkaan juonta". Hmm. Haluaisin tutustua tähän kirjaasi sitten, kun olet saanut sen valmiiksi. Tahtoisin tietää, mitä todellinen juonettomuus on. =)

      • Välttämätönkö?

        Selvityksesi juonesta oli melko kattava, kiitos siitä.

        Käsitin itse juonettomuuden siten, että ei ole tapahtumaa A, joka johtaa ennen pitkää lopputulokseen B. Tarinani koostuu irrallisista tapahtumista, jotka ovat kytköksissä toisiinsa, mutta eivät edesauta tarinan loppuratkaisua. Siihen vain "päädytään".


    • Anonyymi

      Katson, kun lähdet, enkä hae sinua, en voi, en vain pysty siihen. Minun on pakko jatkaa matkaa... Teollasi olet murskannut sydämeni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      195
      6798
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      1996
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1658
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1208
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      48
      1074
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1035
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      957
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      899
    Aihe