ottaako

Minulla on sellainen pulma,kun mietin aina iltaisin ottaako unilääkkeen vai ei.Yleensä otan joka sunnuntai-ilta ,nykyisin tenox-20mg.
Viikolla sitten pähkäilen voiko ottaa ettei tule riippuvaiseksi.Joskus valvon yhteen asti,sitten en enää kestä ja nappaan unilääkkeen.Heräilen sittenkin pari kolme kertaa,mutta pääsen takaisin uneen.
Tiedustelisin nyt,montako tabua voi ottaa viikossa ettei jäisi "koukkuun"?
3353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos ottaa vain 2-3 iltana viikossa, toleranssia/riippuvuutta tuskin syntyy. Vielä parempi, jos ei koskaan ota peräkkäisinä iltoina.

Kun unilääkkeestä ei kuitenkaan jokailtaiseksi avuksi ole, kannattaa kehittää jokin systeemi siihen, milloin ottaa ja milloin ei. Yksi vaihtoehto olisi, että ottaa lääkkeen vain silloin, kun on edellisen yön valvonut (ettei tule valvomisputkia). Sunnuntai-iltana ei ehkä lääkettä tarvitse, jos on viikonloppuna nukkunut hyvin. Mieluummin ottaa suosiolla sitten maanantai-iltana, eikä yritäkään ilman. Tai voisit vaikka harkita säännöllistä viikko-ohjelmaa, minä iltoina otat ja minä iltoina et.

Se, että ensin yrittää nukahtaa ilman lääkettä, ja tarvittaessa ottaa, on vähän huono systeemi. Siinä ehdollistuu unilääkkeeseen: uni ei meinaa tulla ilman, mutta kun lääkkeen ottaa, stressi laukeaa ja uni tulee (jo ennen kuin lääkeaine vaikuttaa).

Äänestä
  • Otan yleensä joka sunnuntai-ilta sen vuoksi tenoxia,kun viikonloppuna yleensä en tee mitään fyysistä joka väsyttäisi,pakollisten kotitöiden lisäksi,joten en oikein väsy mistään,ja sen vuoksi unentulo saattaa kestää.
    Tarkoitin lähinnä sitä että ottaisko viikollakin aina määrättynä iltana ja loput yöt nukkuis huonosti. Tulipas tästä nyt sekava selostus,anteeksai vaan.

    Äänestä

  • uudelleen kirjoitti:

    Otan yleensä joka sunnuntai-ilta sen vuoksi tenoxia,kun viikonloppuna yleensä en tee mitään fyysistä joka väsyttäisi,pakollisten kotitöiden lisäksi,joten en oikein väsy mistään,ja sen vuoksi unentulo saattaa kestää.
    Tarkoitin lähinnä sitä että ottaisko viikollakin aina määrättynä iltana ja loput yöt nukkuis huonosti. Tulipas tästä nyt sekava selostus,anteeksai vaan.

    Ota vaikka sunnuntai-, tiistai- ja torstai-iltoina. Eihän siinä ole kuin kolme iltaa viikossa, eikä kahta peräkkäistä. Viikonloput varmaan menevät ilmankin.

    Tuollainen säännöllinen ohjelma olisi siksi hyvä, että ei tule tätä "kokeillaanpa nukkua ilman... ei tullut uni... otetaan tabu" -kierrettä. Lisäksi lääkkeestä saa paremmin "kaiken irti", kun sen ottaa hyvissä ajoin vähän ennen sänkyyn menoa. Ainakin itselläni on niin, että jos pyörin kolme tuntia sängyssä valveilla, olen jo niin stressaantunut, että lääke ei kunnolla edes vaikuta enää. Parempi valvoa se yö, ja ottaa suosiolla seuraavana iltana.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vai ei kirjoitti:

Minulla on sellainen pulma,kun mietin aina iltaisin ottaako unilääkkeen vai ei.Yleensä otan joka sunnuntai-ilta ,nykyisin tenox-20mg.
Viikolla sitten pähkäilen voiko ottaa ettei tule riippuvaiseksi.Joskus valvon yhteen asti,sitten en enää kestä ja nappaan unilääkkeen.Heräilen sittenkin pari kolme kertaa,mutta pääsen takaisin uneen.
Tiedustelisin nyt,montako tabua voi ottaa viikossa ettei jäisi "koukkuun"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu