Kyllä se Äkäslompolossa on senthään vielä jotaki oikeasta luonnosta jäljelä ko vertaa esimerkiksi Levhiin. Sehän oon rakennettu niile, jotka ei ossaa Helsingin karusellimaisesta ilmapiiristä hetkeksikhään irtaantua. Äkäslompolhoon met aina menemä, emmä ees Ylläsjärvele.
Ylläs ja Äkäslompolo
3
743
Vastaukset
- sukulaisuussiteitä
tai muita paikkaan on, niin varmasti onkin. Minulla ei ole minkäänlaisia. Levi kuuluu kategoriaan biletys ja näyttäytyminen. Jos niistä joku tykkää, niin sinne vaan.
Minä jatkan yleensä matkaa Äkäslompoloa ja Leviä pohjoisemmaksi. Vaikkapa hiihtäen Pallas-hotellilta Nammalakuruun kahville, siitä hotel Montellille katsomaan nimiä vieraskirjasta ja eteenpäin Hettaan tai vauhdilla alas Vuontispirtille. Se on mukavan pitkä lasku. Avotunturissa sitä osaa laittaa itsensä oikeisiin mittasuhteisiin. Ja sielu lepää. Eikä siellä ole turhan paljon porukkaakaan.
Kesällä taas aivan ehdoton paikka pohjoisimman Lapin lisäksi on Saimaa. Kun on kanootti alla ja aurinko paistaa, niin mikäpä sen mukavampaa. Eikä ole sääskiäkään riesaksi asti.- sääskiä
Ei tunturissakhaan ole sääskiä jos ei ole Saimaalakhaan. Kanoottiakhaan ei tartte jos patikoipi mutta hyä son käyä muualaki joskus haukkaamassa happea.
- juuri
sääskiä kirjoitti:
Ei tunturissakhaan ole sääskiä jos ei ole Saimaalakhaan. Kanoottiakhaan ei tartte jos patikoipi mutta hyä son käyä muualaki joskus haukkaamassa happea.
jos pysyttelee puurajan yläpuolella, jossa tuulet puhaltelee vapaasti. Mutta varjele, jos sieltä joutuu alemmas. Monet etelän ihmiset eivät suostu räkän aikaan edes ajattelemaan Lappiin matkustamista. Minulle se ei ole ollut este koskaan, kun viihdyn myös tammukkapuroilla. Mutta kieltämättä on kiusallista läträtä jatkuvasti offien kanssa. Niitä hattuja ja huppuja en ole suostunut päähäni laittamaan. Taitavatko ne edes auttaa mäkäräisiltä ja polttiaisilta suojautuessa.
Vuodet eivät ole onneksi veljiä keskenään. Pitkien helteitten aikaan ötökät on vähissä. Mutta eipä silloin kyllä syö kalakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.932168Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n452122Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501855Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861271
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311100Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men571043- 68959
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285910