Häiriköinti on mennyt Suomessa pitkälle, väittäisin jopa, että liian pitkälle. Samoin typeryys - jopa täydelliseen hulluuteen saakka. Maamme perinteisiä perusarvoja yritetään vetää lokaan. Alko, VR, Finnair, Irwin ja muut valtion laitokset hyökkäilevät jatkuvasti ja täysin perusteettomasti häirikköjä ja häiriköintiä vastaan. Ne esittävät tämän kauniin ja viattoman kansanhuvin täysin väärässä valossa ja jopa antavat täysin perättömiä tietoja. Mutta miksi ? Ei häirikköjä pidä ujostella, niistä on otettava selvää. Häiriköinti on erottamaton ja oleellinen osa kansallista identiteettiämme: Suomi ilman katuviertä astelevaa häirikköä olisi kuin pilvinen päivä.
Häiriköt ovat maamme hyväntahdon lähettiläitä maailmalla. Paavo Njurmi juoksi Suomen maailmankartalle, Sibelius tunnetaan hupaisista slaagereistaan, Halmeen Pekka kävi serkkupojan häissä Göteborgissa, mutta häiriköt ovat tehneet meistä kuuluisia ulkomailla. He ovat vaivojaan, rahojaan tai sorbustaan säästelemättä levittäneet maailmalla tietoutta maastamme ja sen kymmenistätuhansista häiriköistä. Sanoisin että häiriköistään Suomi tunnetaan.
Mutta miten näitä kunnon poikia kohdellaankaan kotimaassa. Tilanne on todella surkea: maan mieskuntoisinta väestönosaa vainotaan, panetellaan ja ahdistetaan häpeämättömästi. Tämäkö on maamme kiitos häirikköjen pyyteettömästä työstä Suomen hyväksi. Meidän on pantava päättäväinen sulku näille epäilyttäville pyrkimyksille. Suomalaisten erästä perusominaisuutta eli häiriköintiä ei saa kitkeä pois.
Häirikkökilpailulla iloa ja onnea ympäristöön
Jokainen kunnon kansalainen voi kohdallaan vaalia häiriköintiä, tätä arvokasta ja kaunista kansanperinteen kukkasta esimerkiksi panemalla pystyyn toveripiirissään pienen häirikkökisan. Kisailu on helppoa ja hauskaa, eikä se vaadi kalliita varusteita ja erikoistaitoja. Kisaa voi käydä joko joukkue- tai soolokilpailuna. Kisassa on tarkoitus kerätä kilpailuajan kuluessa mahdollisimman paljon häirispisteitä. Se jolla on eniten pisteitä, tietenkin voittaa. Kuulostaa upealta, vai mitä.
Häirispisteitä saa ns. häiriöaktin perusteella. Tämä tarkoittaa sitä, että kilpaveikko tuottaessaan ympäristöönsä häiriötä saa merkitä tililleen tietyn pistemäärän, joka määräytyy siitä, miten mittava häiriö on ollut. Häiriköinnin pistearvo riippuu erinomaisen paljon tilanteesta, jossa häiriö tuotetaan. Esimerkiksi kotona oksentaminen tuottaa huomattavasti vähemmän pisteitä kuin yrjöäminen presidentin juhlavastaanotolla Smolnassa.
Kisailijat voivat keskenään sopia oman kilpailunsa pisteytyksestä ja ottaa huomioon omat erityisolosuhteensa. Esimerkin vuoksi julkaisen Suomen Häirisyhdistyksen - Finland Störisförbundin käyttämän häirispistetaulukon pääkohtia. Taulukkoa käytetään jokavuotisessa häiriköinnin SM-kilpailussa.
Laulaminen julkisella paikalla ____________________2
Sammuminen ravintolassa _______________________1
Kilpailija tippuu kolera-altaaseen __________________8
Kilpailija herättää aamuyöllä nukkuvia ihmisiä ______10
Porttikielto ravintolaan __________________________1
Porttikielto Korkeasaareen _______________________6
Porttikielto putkaan ____________________________12
Ryyppääminen julkisella paikalla
olut __________________________________________1
viini __________________________________________3
viina __________________________________________5
piimä _________________________________________10
Rähjää ruotsinlaivalla ja väittää olevansa ruotsalainen ____0
Poliisi pidättää kilpailijan _________________________1
Kilpailija pidättää poliisin_________________________15
Häiriköinti turvattava
Proxy_Error
2
2325
Vastaukset
- Anonyymi
Onko laillista pidättää poliisi vastoin tämän aiheuttamaa väkivaltaa?
Toki poliisi voi vedota yleiseen häirintään tori- tai kirkkoalueella.- Anonyymi
Poliisi häiriköi ennenvanhaan monella tori- ja kirkkoalueella, nykyään häiriköinti on merkittävästi vähentynyt, ilmeisesti resurssipulasta johtuen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site645961Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers734817Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto504398SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564161SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953771SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502483Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352389Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi522144Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat452119Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost21617