Dobberiko meille?

Doobeen ihastunut

Olemme jo jonkin aikaan miettineet hankkia toisen koiran perheeseemme. Dobermanni kiinnostaa ulkonäöllisesti ja luonne myös.

Miten paljon Doobe vaatii toimintaa?viikossa
Mitä kasvattajat yleensä vaativat uudelta kodilta?
Pystyisin kerran viikossa käyttämään koiraa tottelevaisuuskoulutuksessa. Riittääkö tämä Doobelle? Siis tietysti kotona pystyn keksimään tekemistä lisäksi.

2

644

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varmasti

      riittää kerta viikkoon kentällä...ja jos itse osaa kouluttaa, ei se tarvitse kenttä ollenkaan, ja Koulutuskentältähän haetaan vai neuvoa, kuinka toimitaan JOKA PÄIVÄ. Eli koiraa koulutetaan KOKOAJAN. Ei ainoastaan kentillä. Liikuntaa tarvitsee persoonista riippuen, mutta yleensä senverran mihin määrään totutata. Kunto kasvaa ja tarve myös liikkumalla. Norm. Lenkit ja metsässä vapaana juoksut päivittäin riittää. Pentu se tule olemaan kolme vuotta, joten jos ei riitä hermoja. älä ota d...a.

      • Kentällä senkin takia, että siellä tapaa muita koiria ja oppii käyttäytymään laumassa. Tämä ns. sosiaalistamisen eräs puoli on juuri käyttökoirille tärkeä. Rohkeasti vain dobberia ottamaan, jos kerran tunnet itsesi koiraihmiseksi ja olet rodusta kiinnostunut ja riittävän jämäkkä.

        Meillä on myös uusi kasvamassa, tällä hetkellä 7 kk. On ollut paitsi näiden nykyisten eli basenjien kaverina, myös monien muiden rotujen sekä kissojen. Ei ongelmia; käyttökoirat ovat erinomaisen sopeutuvia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1281
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      908
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      824
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      703
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      642
    6. Mikä oli vuosi kun tutustuitte?

      🤗
      Ikävä
      32
      635
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      533
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      486
    Aihe