Onko mitenkään mahdollista pingata tms. ns. vieraiden palvelimien (eli palvelinten joihin ei ole käyttöoikeuksia) todellisia kellonaikoja esim. sekuntin tarkkuudella.
vieraan palvelimen
kellonajan tsekkaus
2569
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Pingata kelloa?
Mitä vittua ??! lololololololololollolololollol
lollottelua lollo
noob !!!
lollololollloollllolololololollol
LOOOOOOOOOOLL
Pingaa sä vaan kelloja joo, lololololol
Jätä ensimmäisenä vastannen kusipään kommentit omaan arvoonsa.
Kysymystäsi on kuitenkin vaikea ymmärtää. Haluatko saada selville
a) mitä aikaa vieraan serverin kello näyttää?
b) laittaa oman tietokoneesi näyttämään samaa aikaa kuin vieraan serverin?
c) oikeasti pingata vierasta serveriä ja selvittää kuinka suuri viive viestin kulussa koneeltasi serverille on?
Vaihtoehtoihin a) ja b) on ratkaisuna esim. softa nimeltä NisTIME (tai miljuuna muuta samanlaista), löytyy googlaamalla. Ne käyttävät Network Time -protokollaa (NTP), jolla voit kysellä kellonaikaa vierailta palvelimilta. Tämä edellyttää sitä, että serverillä on NTP-palvelu pyörimässä.
Vaihtoehtoon c) on ratkaisuna ihan tavallinen ping-komento. Suositusten mukaan konffatut serverit vastaavat pingeihin.
P.S. Voit myös hakea koneellesi Suomen virallisen ajan Mittatekniikan keskuksen atomikellolta. http://www.mikes.fi/frameset.aspx?url=timepage.aspx?time=true&categoryID=3