Kertokaa mulle kaikki oleellinen marsuista ja niiden hoidosta.. haluan laittaa marsuja koska ne on niin ihania
Marsut Marsut Marsut...
hardbreak
161811
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Marsut ovat laumaeläimiä.Niitä siis pitää aina ottaa vähintään kaksi.
Kuinka voi olla täydellinen hoitaja...?Tuskin kukaan on täydellinen missään ei edes marsujen hoitamisessa.Varmasti aina on jotain parannettavaa,mutta parhaaseen mahdolliseen hoitoon aina tietenkin hyvä pyrkiä.
Toinen marsuistani (risteytys) maksoi 45 euroa ja toinen maksoi 60 euroa (puhdasrotuinen).Molemmat marsut ostin eläinkaupasta.Kasvattajilta varmasti saa marsuja edullisempaan hintaan.Tosin hinnan ei kyllä pitäisi olla este marsun ostamisessa jos eläimen oikeasti haluaa.Koko marsun elinajan pitää nimittäin varautua yllättäviin ja isoihinkin menoihin kuten eläinlääkärimenot.
En muista nyt niitä häkin minimikokoja mutta taikakuutioista tehdystä häkistä saa tehdä niin ison kuin haluaa.Ja niinhän se on että mitä isompi sen parempi.Vaikka ei kai sillä niin väliä vaikka häkki vähän pienempikin on kunhan päästää marsut joka päivä riittävästi jaloittelemaan mikä tarkoittaa vähintään tuntia.
Marsun hoitoon siis kuuluu ruokkiminen,juoksuttaminen päivittäin,riittävän c-vitamiini määrän takaaminen,tassujen rasvaus,korvien puhdistus,harjaus (varsinkin jos marsu on pitkäkarvainen),rasvarauhasen puhdistus yms.
On olemassa hyviä marsuaiheisia sivuja joissa on paljon oleellista ja hyvää tietoa marsuista ja niiden hoidosta.Kannattaa tutustua!Tässä muutama sivu:
http://www.nicehouse.fi/lemmikit/jyrsijat/marsu.htm
http://www.osjh.net/
http://koti.mbnet.fi/kuikut/
Toivottavasti saat tästä mun viestisä jotain tolkkua ja toivottavasti näistä mun jutuista on apua.
Onnea marsujen hankintaan? :D
Kaikki marsuista: www.marsut.net
Äläkä ikimaailmassa täältä lukemaasi usko!
miksi ylipäätänsä käyt täällä jos et mitään täällä lukemaasi usko?Muuten vaan hengailemassa....?
Mielestäni tuossa omassa viestissäni ei nyt mitään väärää tietoa ollut.Nuo jutut jotka kirjoitin olen kyllä joka paikasta lukenut.Enkä mitään hirveän tarkkaa tietoa antanut juuri sen takia että kuitenkin joltain tulee jotain negatiivista palautetta kohta.....
Tästä keskustelupalstasta on kyllä tullu aika ihme paikka.Tännehän ei kohta edes uskalla kirjottaa ku kaikki aina hyökkii päälle.
En nyt tarkota sua mutta yleensäkki.
Täällä on joukossa muutama todellinen asiantuntija mutta heitä (ja heidän neuvojaan) on aloittelijan vaikea tunnistaa. www.marsut.netissä on tiukka valvonta ja asiattomaan/väärään tietoon puututaan todella nopeasti. Siihen tietoon voi luottaa.
lisäys edelliseen ettei tule sanomista.ehkä itsekin joskus olen antanut täällä vähä negatiivisempää palautetta mutta en kuitenkaan valita aivan täysillä....
Tuol marsut netin foorumissa poistetaan ja uhkaillaan bannaamisilla heti jos et oo samaa mieltä ku ne valvojat, tosi aikuismaista!!
Arvoisa Tytsy, perustelematta syyttäminen ei ole kyllä aikuismaista käytöstä nähnytkään. Ole siis hyvä ja selitä väitteesi tai korjaa se totuudenmukaiseksi.
"miksi ylipäätänsä käyt täällä jos et mitään täällä lukemaasi usko?Muuten vaan hengailemassa....?"
Ei kaikki käy täällä oppimassa (tai "uskomassa", ihan miten vaan), osa käy oikaisemassa. Ja joo, muuten vain hengailen. Huvitan itseäni.
Tämän palstan moderointi on suolesta ja syvältä, eikä täällä vastaile kuin pikkutytöt toisilleen ihkutellen. Siinä siis syy siihen, miksi näitä "jauhomato-kissanraksu"-neuvoja kehotan välttämään = älkää uskoko täällä lukemaanne.
Jos kirjoitustyylisi on tuo niin enpä ihmettele. Se on kuitenkin _aikuisten_ ihmisten paikka ;)
Mielenkiintoista, olen aina kaikessa eri mieltä kaikkien kanssa, joskus jopa itseni kanssa, enkä ole vielä saanut bannia. Riippuisikohan se hiukan asenteestakin tai siitä, miten monen huutomerkin kanssa asiansa esittää?
Mä en kylö ylipäätään edes tajua miksi tällaisia palstoja tehdään,koska näihin ei kerta ole uskomista.Kyllä kai kaikilla sen verran pitäisi olla maalaisjärkeä päässä,että iteki vähä tajuaa,että mitä uskoo ja mitä ei.
Siinä olen samaa mieltä,että tätä palstaa ei pitäisi käyttää ainoana marsun hoito-ohjeiden lähteenä.Pitäisi tutustua moniin marsusivuihin.Näin myös oppii helposti tunnistamaan mikä on paskapuhetta ja mihin kannattaa uskoa.
Sitä en vain vieläkään ymmärrä,että mikä tuossa mun viestissä oli niin väärää,että joku oli heti tyyliin sillä asenteella,että älkää uskoko tätä?!
Ja mitä niissä sivuissa oli vikana?Kyllä niitä muitakin marsuaiheisia sivuja on kuin tämä marsunet.Mielestäni Oulun seudun jyrsijäharrastajien sivut ovat aivan hyvät.
Ja siitä,että vain asiantuntijoiden tietoja pitäisi uskoa.Näinhän se on,mutta ei kuitenkaan kokonaan.Kyllä ne omat kokemuksetkin marsujen parissa tuovat luotettavaa tietoa.Ja minusta tätä tietoa voivat antaa myös muutkin kuin asiantuntijat.
Onko teidän mielestänne 30 vuotias,marsun vuoden omistanut ihminen asiantuntevampi kuin esimerkiksi 13 vuotias ikänsä marsujen kanssa tekemisessä ollut ihminen?
Itselläni ei vielä ole ollut kovin kauaa marsuja,mutta mielestäni tiedän niistä kaikki perusasiat.Tietysti aina on oppimista (KAIKILLA!) niin kuin missä tahansa muussakin asiassa.
Ja minua on turha sitten tulla haukkumaan miksikään teiniksi tai muuksi vastaavaksi.
Ilmaisen vain oman mielipiteeni.
...sitä vaan mietin, että minkälainen uskottavuusarvo tuolle kommentille jää kun kerron, että marsut.netin foorumille ei ole tällä hetkellä asetettu yhtään henkilökohtaista bannia :D
Riita poikki ja raitaorava litistykseen :PP
~No juu, ehkäpä sieltä marsut.netistä sais sitä hyvää tietoo :>> ;) Suosittelisin, että marsu ois hyvä ottaa kasvattajalta? Sais ainaki vissii paperit mukkaa ja saa vähä tietoo niiden suvusta yms.. :PP
sivuilta saat paljon tietoa marsun hoidosta yms.:
http://koti.mbnet.fi/kuikut/
http://www.marsut.net/
http://www.marsunetti.com/news.php
Marsun hoitoon kuuluu mm.häkin siivous,ruoka -ja juoma astioiden pesu,seuran pitäminen,vapaana pito,ruokkiminen,kynsien leikkaaminen,rasvarauhasen puhdistus,korvien pesu,tassujen ja korvien rasvaus,(madottaminen),harjaaminen jne..Mutta noilta sivuilta saat paljon enemmän tietoa!
..lukea tietokirjoja, esim. Arja Linnavuori on kirjottanut kaksi ihan hyvää opusta luettavaksi, kysele kirjastoista....
Moi :) Marsut ovat ihania seurallisia eläimiä . Minulla on itselläni yksi marsu ja olen hankkimassa sille kaveria .. Voisit lukea esimerkiksi kotisivuiltani http://www.freewebs.com/jerrynmaja/ Marsuista tietoa .. Olet varmasti hyvä hoitaja, mutta kannattaa kuitenkin parantaa tietoaan marsuista lukemalla esimerkiksi jonkun marsu kirjan :)
Moi! Meillä on 3 marsua, mut en tiiä paljoo niiden hoidosta, kun meillä mun isoveli Joni huolehtii marsuista ja mä oon vasta 9.v! Mä en tiiä paljon marsut maksaa, mut häkki ois 90x60 ainakin se on sopiva 3 marsulle! Me ostettiin Meidän Marsut Lappeenrannan Faunattaresta... Nii, ja piti mainita, et, Jos sulla on 1 marsu nii hanki sille kaveri, ettei sille tuu yksinäinen olo! Muuten auttaisin jos titäsin lisää!
Lämmintä Loppukesää!
T. 9.v Movetron fani!
P.s. www.marsu.net sieltä löytää marsujen hoidosta KAIKEN!