Kun olette lueskelleet tyttökirjoja, niin uusia tai vanhoja, mitkä on jääneet mieleen parhaiten? Kirja, tapahtuma, tunne, hahmo ym.?
Tyttökirjat klassikot/"modernit"
Shar Pei
101306
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
mutta toki Uudenkuun Emiliakin on aivan ihana. Ja Pieni talo preerialla. Mutta Tiina on niin... mutkaton! :)
ja miljööt, tapahtumat vain antavat lisämaustetta. lotta, danatytöt, anastasia...
mirkka..? oiskohan ollut tuija lehtisen hahmoja, ainakin 80-luvulla oli jo painoksia.
Eli Anni Polvan Tiina ja L. M. Montgomeryn Vihervaaran Anna. Tietysti nämä Lotat ja Mary Marckin tyttökirjat on tullut luettua myös, mutta ei ole näiden kahden tuittupään voittanutta.
Vihervaaran Annasta on oikeastaan parhaiten jäänyt mieleen se lukuisia kertoja telkkarista nähty sarjakin, ja erityisesti tietenkin ah-niin-ihana Gilbert. :) Tiina hämmästytti siksi, että sillä oli veli nimeltä Veli ja kotona kaikkea muutakin kummallista.
Runotyttö-Emiliasta en ikinä innostunut, mutta hän ei ollutkaan samanlainen reipas säheltäjä kuin Anna ja Tiina. Ehkä samastuin sitten näihin huimapäihin...?
Jotenkin liian tasapaksu. Emiliassa oli herkkyyttä ja kiihkeyttä, Tiina taas... nii.
ja sieltä Virva.
jäivät lukematta, veljien kirjavalikoimat olivat mielenkiintoisempia.
Merja Otavan Priska oli kuitenkin ikimuistoinen lukukokemus, useimmat teini-ikäiset tytöt pystyivät varmaan laillani samaistumaan Priskan kasvukipuihin.
Minullakin Selja-kirjat kuuluivat mielilukemisiin , mutta Runotyttökirjat kolahtivat kunnolla . Emilia oli lempihahmoni . Sitten sellainen kirja kuin Elina Aron Villien tyttöjen koulu ja sen sankari Nakula .
Rauha S. Virtanen kirjoitti myöhemmin kirjan Lintu pulpetissa, joka oli kovasti kantaa ottava ja muodikkaasti poliittinen.
Annasta tai Tiinasta en koskaan itse ole suuremmin välittänyt...Mutta Uudenkuun Emilia ja Seljan tyttöjen Virva ja Dodo jäivät mieleen... Yksi suosikki oli myös Pikku Prinsessa samoin kuin Tytöistä parhain ^^