Korviketta,korviketta...

Vauvani on parin viikon ikäinen eikä minulla ole edelleenkään noussut maito rintoihin. Olen lypsänyt ja vauvalle rintaa tarjonnut...Mutta maitoa ei vain tule. Asia harmittaa aivan kamalasti, luulin todella että imettäminen olisi aivan simppeli juttu, niin paljon kun asiasta hössötetään. Aluksi sairaalassa vauva sai äidinmaitoa (muiden) mutta kotona on ollut pakko turvautua korvikkeisiin. Sairaalassa suositeltiin tuttelin 0-6kk tarkoitettua johon on lisätty prebiootteja. Onkohan paras mahdollinen, mitä te muut käytätte?
71691
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Moi
Sama juttu täällä,maitoa ei vain tule tarpeeksi.
Vauva meillä nyt reilut 3 viikkoa ja korviketta olen antanut lisäksi kokajan.

Esikoiselle maitoa tuli,ja hän olikin täysimetyksellä.
Pieni murhe tämä kumminkin,kun kaikki muuten ok,vai mitä?

Olen antanut 0-12kk tuttelia,koska meidän käpykylässä ei ole muuta tarjolla kaupassa.

Äänestä

Meilläkin annetaan korviketta hyvillä mielin, mutta Tutteli ja Tutteli Plus (se probioottivalmiste) vaihtuivat masukipujen takia Naniin (vauva sietää sitä paremmin). Kannattaa kokeilla, jokaiselle käy vähän eri merkki. Meille suositeltiin neuvolasta Nania.

Äänestä

Sairaalassa annettiin korviketta lisäksi, vaikka oli paljon myös rinnalla. Kotiinn tultuamme annoin korviketta, ensin kuitenkin imetettyäni. Meillä huomasin huonon maidonnousun johtuvan huonosta imuotteesta jota rupesin korjaamaan. Ei ole muuten mitään ihan helppoa, eli imetin ja imetin illat melkein kokoa ajan , ja annoin korviketta jos vaavi vielä oli nälkäinen. Lypsämällä en saanut paljon maitoa herumaan niin kuin en vieläkään.

Osittaisimetystä jatkoin 6 viikkoiseksi, jonka jälkeen maito rupesi riittämään. Sen jälkeen ei ole tarvinnut turvautua korvikkeisiin. Nyt vaavi on reilu 3 kk.

Imetyksen onnistumiseen omalta osaltani ainakin vaadittiin paljon kärsivällisyyttä ja sinnikkyyttä. Ja imetyksiä oli tosi usein, vaikka olisi ollut paljon helpompaa jatkaa vain korvikkeilla siinä ihan alussa.

Nyt kuitenkin huomaan, että kannatti nähdä vaivaa siinä alussa, kun nyt vauva kasvaa ja on tyytyväinen äidinmaidolla.

Luulen, että maidontuotantosi lähtee käyntiin kohta, kunhan jaksat vain imetellä. Ja kannattaisi seurata, että imuote on varmasti oikea.
Kyllä se siitä lähtee

Äänestä
  • Mainitsen tässä nyt sellaisenkin maidontuotantoon vaikuttavan syyn imuotteen lisäksi kuin oma juominen. Itse en ilmeisesti juonut tarpeeksi, joten piti turvautua NANniin. Toisaalta myös oma usko maidon riittävyyteen oli niin koetuksella, että tuostakin syystä pikkuneitimme joutui jatkuvasti syömään myös NANnia. Vasta kun luotin siihen, että neiti kyllä ilmoittaa nälkänsä, jos sellainen tissin jälkeen jää, ollaaan täysimetetty.

    Äänestä

  • syitä. kirjoitti:

    Mainitsen tässä nyt sellaisenkin maidontuotantoon vaikuttavan syyn imuotteen lisäksi kuin oma juominen. Itse en ilmeisesti juonut tarpeeksi, joten piti turvautua NANniin. Toisaalta myös oma usko maidon riittävyyteen oli niin koetuksella, että tuostakin syystä pikkuneitimme joutui jatkuvasti syömään myös NANnia. Vasta kun luotin siihen, että neiti kyllä ilmoittaa nälkänsä, jos sellainen tissin jälkeen jää, ollaaan täysimetetty.

    kans olla, että aivot ei tuota tarpeeks oksitoniinia. Kuulemma yleistä ensimmäisen lapsen kohdalla. Kroppa ei vaan ihan ymmärrä... Lääkäri määräs sitte pahoinvointilääkettä, jossa sivuvaikutuksena maidon tuotanto. Jos todella haluat imettää, käy juttelemassa lääkärisi kanssa jo ennen jälkitarkastusta. Mutta, muuten jos teiän vauvalle sopii se tutteli, mitä sairaalasta suositeltiin, ni anna sitä. Kaikille vauvoille tuo ei sovi. Nan on useimmiten siedetty. Korvatulehduksia myös vähentää ja lisää vastustuskykyä imettämättömillä vauvoilla maitohappobakteeri lisä, esim Rela tipat tai Gefilus kapselit, jotka saa auki ja jauhe liukenee nesteeseen.

    Äänestä

imetettiin vajaat 3 kuukautta. Ja ainut korvike mikä meille sopi oli juuri tuo tutteli plus.Luin muuten jostakin,että siinä oleva prebiootti vähentäisi korvatulehduksia joten kannattaa jatkaa vain sen syöttämistä jos se on hyvä lapselle. Ite olen vähän sitä mieltä,että onko imettäminen nykyään niin terveellistä kun sen väitetään olevan??Monet tuttavani jotka ovat imettäneet jopa 1 vuotiaaksi asti niin melkein kaikilla heidän lapsillaan on silti korvatulehduksia imetyksestä huolimatta. Eräs lapsi sai jopa sen rs-viruksen vaikka vauvaa imetettiin. Ite kysyin lääkäriltä,että miten on meidän lapsen vastustuskyky kun en imetä enää (vaavi nyt 5kk) niin lääkäri sanoi,että lapsella on puol vuotiaaksi asti äidiltä saatua vastustuskykyä ja sitten 6 kuukauden ikäisenä alkaa lapsen oma vastustuskyky toimimaan. Olishan se ollut kiva kun olisi voinut imettää kauemminkin,mutta en kuitenkaan koe olevani huono äiti tai mitään sellaista vaikka moni on juuri tuosta maininnu,että pitäisi vain jaksaa yrittää imettämistä..mutta jos ei onnistu niin sitten ei onnistu. Tsemppiä vaan teille!Nautitaan äitinä olosta eikä murehdita niin pienestä asiasta kuin imetys!!

Äänestä
  • TUtulta kuulostaa. Minun toinen lapseni nyt kolmisen viikkoa eikä maito ole tahtonut riittää joten olen antanut nania aina tarvittaessa ja nyt sit poika oppinut, että pullosta tulee helposti ja rinnalla meinaa raivostua.
    Eka lapsi nyt 8v ja hänen vauva aikana riitti kyllä maitoa joten nyt harmissaan kun imetys alkuun takkaillut.
    Olen kyllä kans sitä mieltä ettei kannata syyllisyyttä tuntea vaikkei imetys onnistu. Nämä nykyajan myytit hyvästä äitinä olemisesta ja vuoteen asti imetyksestä kyllä meinaa siepata. MInusta kun äitiyteen liittyy paljon muutakin kun imetyksen onnistuminen!
    Koitetaan jaksaa ja muistakaa että takuulla ei sen huonompia äitejä olla vaikka korviketta lapsille tarjotaankin:).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Näin kävi kirjoitti:

Vauvani on parin viikon ikäinen eikä minulla ole edelleenkään noussut maito rintoihin. Olen lypsänyt ja vauvalle rintaa tarjonnut...Mutta maitoa ei vain tule. Asia harmittaa aivan kamalasti, luulin todella että imettäminen olisi aivan simppeli juttu, niin paljon kun asiasta hössötetään. Aluksi sairaalassa vauva sai äidinmaitoa (muiden) mutta kotona on ollut pakko turvautua korvikkeisiin. Sairaalassa suositeltiin tuttelin 0-6kk tarkoitettua johon on lisätty prebiootteja. Onkohan paras mahdollinen, mitä te muut käytätte?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu