Muutos (HP-ficci, kelmit)

Nalle Pih

Tässä aluksi, että suurin osa kuuluu itse Potterin "äidille".
Nyt se alkaa:
Prologi

Oli vuosi 1980 ja elokuun toinen päivä. Nuori nainen juoksi musta hupullinen viitta päällään myrskyisessä illassa kaatosateessa, huppu tiukasi peittämässä kasvot ja pieni nyytti sylisään. Sade piiskasi pahasti naisen kasvoihin ja peitti tämän kyyneleet. Hän juoksi tummalle ovelle ja kolkutti sitä rajusti pidellen toisella kädellä pientä tyttö vauvaa. Oven avasi vanha pieni nainen.
”Äiti.” , nainen älähti. ”Ota Tuuli. En voi suojella häntä enää, olen liian sairas.”
Nuo sanat sanottuaan nainen lähti kävellen pois ja vanhus hyssytteli itkevää lasta.

Vuodet vierivät ja Tuuli kasvoi isovanhempiensa kovassa kurinpidollisessa, mutta rakastavassa kasvatuksessa. Tuulesta ei kasvanut nöyrää, eikä sellainen millaiseksi hänen isoäitinsä hänestä olisi halunnut. Melkeinpä yksitoista vuotta hänen mummonsa häntä yritti saada seurapiiri neidon, muttei tuottanut tulosta.

Tuulin isoisä kuoli, pitkään sairastettua pahaan keuhkosyöpään. Hänen isoäitinsä murtui täysin ja lopetti syömisen. Tuuli huutien ja itkien yritti saada isoäitinsä syömään, muttei auttanut.
Illalla, kun Tuuli oli juuri lähdössä nukkumaan, joki tarrasi hänen käsistään kiinni.
”Tule katsomaan, kun isoäitisi kuolee.”, sanoi matala ja rahiseva mies ääni saaden Tuulen kiljumaan. Mies vain painoi kätensä, tukahduttaen kiljunnan ja raahasi Tuulta toiseen huoneeseen.
Huoneen ovesta tulvi hyytävää huutoa ja mies heitti Tuulen lattialle. Huone oli verinen ja vanha nainen makasi maassa kurkku auki.
”Se siitä isoäidistäsi ja nyt, sinun vuorosi. NOITA!”
Mies asteli toverinsa luokse ja otti tältä aseen. Laukaus ja korvia huumaava, kiljaisu. Tuuli oli polvillaan, käden rintansa päällä ja pää alhaalla. Luoti oli pysähtynyt juuri ennen kuin osui kohteeseen…


Sanokaa kannattaisiko minun edes jatkaa?

1

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • volatus de morte

      ...........

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      3122
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1841
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1724
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1239
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      125
      1019
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      97
      965
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      944
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      926
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      855
    10. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      849
    Aihe