Nuorena alalle työllistyneenä voin sanoa että töitä löytyy, niille jotka jotain osaavat. Rupeaa pikkuhiljaa vituttamaan tuo liitonkin taholta kantautuva lakkaamaton koulutusrutina. Kuivettuneet kääkät ne vain tarrautuvat palleihinsa rystyset valkoisina. Kyllä niistä kohta päästään.
Joku tuolla molotti että pitää kaikenmaailman ohjelmat osata, jeskamandeeraa! Ei kai?!
Välillä on suorastaan liikuttavaa kuinka suurella kauhulla ja kunnioituksella vanhempi polvi suhtautuu koneisiin ja softiin. Mutta eivät ne ole vasaroita kummoisempia. Jos ei vasara pysy kädessä, niin ehkäpä varhaiseläke olisi oikea vaihtoehto...
Koulutus Blaa Blaa
4
1013
Vastaukset
- aldus pagemaker
Kyse ei ammattilaisilla liene kauhusta vaan väsymisestä. Jos kolmattakymentä vuotta koko ajan opiskelee uusia versioita eri softista niin se alkaa kyrsimään.
Ei työt varsinaisesti ole miksikään muuttuneet mutta softia rukataan kaupallisista syistä koko ajan uusiksi. Viimeisin "ilopilleri" oli kun Adobe osti Macromedian, eli kohta on uudet ja "ehommat versiot Dreamweaveristä ja Flashista. No se hyvä puoli että ilmeisesti viimeinkin päästään eroon kököstä Freehandista.
Jos joskus on opetellut jokin Directorin vitosen niin eipä sillä tiedolla paljoakaan tekemistä enää ole, no Lingo-kielen perusteet toki aina säilyvät kuten Flashin Action Scriptikin perusteiltaan samoina.
Ei vasaralla ole väliä, jälki ratkaisee. - muuten paska
olen ollut tällä onnettomaksi muuttuneella alalla jo 25 vuotta.
Osaan kaikki s-tanan v*tun ohjelmat, vaikkei paljoo kiinnostais.
Ja uusia v*TUN S-TANAN ohjelmia lykkää kokoajan.
Graafisetsuunnittelijat saa tehdä kaikkea p-skaa joka kuului ennen kuvankäsittelijälle, asemoijjalle, latojalle, oikolukijalle... ihan vaan siis täyttä p-skaa.
Mua ei kauhistuta mikään uuus teknologia. On vaan niin että ohjelmistotuottajat panee markkinoille muka kehittyneempiä päivityksiä - tosiasiassa useimmiten p-skaa. Muistaako kukaan esim Pagemaker 6.5 floppia.. freehandin kahdeksikon vammasia oletuksia.. kaikkea sitä p-skaa joka teetti duunia satoja tunteja. Ja vaan p-skan teknologian takia!- orientunut
että miksi jaksat edes vaahdota???Haloo, onko huomista?
- N40+
Sinäkin kuule vanhenet ja ikä tuo muutoksia esim. muistin toimintaan ja vanhempana myös arvomaailma muuttuu - ei niin haluta enää olla koneen jatkeena.
Lisäksi, vanhoista ei päästä eroon, vaan työmarkkinoitamme on pakkokin alkaa muokata ihmisten tarpeille paremmin sopiviksi. Väestömme ikärakenne on sellainen, että on pidettävä iäkkäämpikin väki hommissa. Alapa vain totutella vanhempaan seuraan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1514549Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1983969Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi342689Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs102472100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es342209Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks111809Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?
Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut1191597Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa491454- 341325
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä241321