Koulutus Blaa Blaa

Niin niin

Nuorena alalle työllistyneenä voin sanoa että töitä löytyy, niille jotka jotain osaavat. Rupeaa pikkuhiljaa vituttamaan tuo liitonkin taholta kantautuva lakkaamaton koulutusrutina. Kuivettuneet kääkät ne vain tarrautuvat palleihinsa rystyset valkoisina. Kyllä niistä kohta päästään.

Joku tuolla molotti että pitää kaikenmaailman ohjelmat osata, jeskamandeeraa! Ei kai?!

Välillä on suorastaan liikuttavaa kuinka suurella kauhulla ja kunnioituksella vanhempi polvi suhtautuu koneisiin ja softiin. Mutta eivät ne ole vasaroita kummoisempia. Jos ei vasara pysy kädessä, niin ehkäpä varhaiseläke olisi oikea vaihtoehto...

4

1069

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aldus pagemaker

      Kyse ei ammattilaisilla liene kauhusta vaan väsymisestä. Jos kolmattakymentä vuotta koko ajan opiskelee uusia versioita eri softista niin se alkaa kyrsimään.

      Ei työt varsinaisesti ole miksikään muuttuneet mutta softia rukataan kaupallisista syistä koko ajan uusiksi. Viimeisin "ilopilleri" oli kun Adobe osti Macromedian, eli kohta on uudet ja "ehommat versiot Dreamweaveristä ja Flashista. No se hyvä puoli että ilmeisesti viimeinkin päästään eroon kököstä Freehandista.

      Jos joskus on opetellut jokin Directorin vitosen niin eipä sillä tiedolla paljoakaan tekemistä enää ole, no Lingo-kielen perusteet toki aina säilyvät kuten Flashin Action Scriptikin perusteiltaan samoina.

      Ei vasaralla ole väliä, jälki ratkaisee.

    • muuten paska

      olen ollut tällä onnettomaksi muuttuneella alalla jo 25 vuotta.
      Osaan kaikki s-tanan v*tun ohjelmat, vaikkei paljoo kiinnostais.
      Ja uusia v*TUN S-TANAN ohjelmia lykkää kokoajan.
      Graafisetsuunnittelijat saa tehdä kaikkea p-skaa joka kuului ennen kuvankäsittelijälle, asemoijjalle, latojalle, oikolukijalle... ihan vaan siis täyttä p-skaa.
      Mua ei kauhistuta mikään uuus teknologia. On vaan niin että ohjelmistotuottajat panee markkinoille muka kehittyneempiä päivityksiä - tosiasiassa useimmiten p-skaa. Muistaako kukaan esim Pagemaker 6.5 floppia.. freehandin kahdeksikon vammasia oletuksia.. kaikkea sitä p-skaa joka teetti duunia satoja tunteja. Ja vaan p-skan teknologian takia!

      • orientunut

        että miksi jaksat edes vaahdota???Haloo, onko huomista?


    • N40+

      Sinäkin kuule vanhenet ja ikä tuo muutoksia esim. muistin toimintaan ja vanhempana myös arvomaailma muuttuu - ei niin haluta enää olla koneen jatkeena.

      Lisäksi, vanhoista ei päästä eroon, vaan työmarkkinoitamme on pakkokin alkaa muokata ihmisten tarpeille paremmin sopiviksi. Väestömme ikärakenne on sellainen, että on pidettävä iäkkäämpikin väki hommissa. Alapa vain totutella vanhempaan seuraan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      86
      1173
    2. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      65
      903
    3. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      58
      892
    4. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      203
      889
    5. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      876
    6. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      228
      750
    7. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      745
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      722
    9. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      716
    10. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      35
      708
    11. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      57
      623
    12. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      588
    13. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      42
      568
    14. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      484
    15. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      478
    16. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      169
      474
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      437
    18. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      414
    19. Makeinen, asiaa sinulle

      Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il
      Ikävä
      28
      403
    20. J-mies!

      Meidän "suhde" (suhde mitä ei oikeastaan edes ole) on kielletty ja vaikea. En tiedä mihin uskot, mutta olet irl itsekin
      Ikävä
      32
      392
    Aihe