Koulutus Blaa Blaa

Niin niin

Nuorena alalle työllistyneenä voin sanoa että töitä löytyy, niille jotka jotain osaavat. Rupeaa pikkuhiljaa vituttamaan tuo liitonkin taholta kantautuva lakkaamaton koulutusrutina. Kuivettuneet kääkät ne vain tarrautuvat palleihinsa rystyset valkoisina. Kyllä niistä kohta päästään.

Joku tuolla molotti että pitää kaikenmaailman ohjelmat osata, jeskamandeeraa! Ei kai?!

Välillä on suorastaan liikuttavaa kuinka suurella kauhulla ja kunnioituksella vanhempi polvi suhtautuu koneisiin ja softiin. Mutta eivät ne ole vasaroita kummoisempia. Jos ei vasara pysy kädessä, niin ehkäpä varhaiseläke olisi oikea vaihtoehto...

4

1037

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aldus pagemaker

      Kyse ei ammattilaisilla liene kauhusta vaan väsymisestä. Jos kolmattakymentä vuotta koko ajan opiskelee uusia versioita eri softista niin se alkaa kyrsimään.

      Ei työt varsinaisesti ole miksikään muuttuneet mutta softia rukataan kaupallisista syistä koko ajan uusiksi. Viimeisin "ilopilleri" oli kun Adobe osti Macromedian, eli kohta on uudet ja "ehommat versiot Dreamweaveristä ja Flashista. No se hyvä puoli että ilmeisesti viimeinkin päästään eroon kököstä Freehandista.

      Jos joskus on opetellut jokin Directorin vitosen niin eipä sillä tiedolla paljoakaan tekemistä enää ole, no Lingo-kielen perusteet toki aina säilyvät kuten Flashin Action Scriptikin perusteiltaan samoina.

      Ei vasaralla ole väliä, jälki ratkaisee.

    • muuten paska

      olen ollut tällä onnettomaksi muuttuneella alalla jo 25 vuotta.
      Osaan kaikki s-tanan v*tun ohjelmat, vaikkei paljoo kiinnostais.
      Ja uusia v*TUN S-TANAN ohjelmia lykkää kokoajan.
      Graafisetsuunnittelijat saa tehdä kaikkea p-skaa joka kuului ennen kuvankäsittelijälle, asemoijjalle, latojalle, oikolukijalle... ihan vaan siis täyttä p-skaa.
      Mua ei kauhistuta mikään uuus teknologia. On vaan niin että ohjelmistotuottajat panee markkinoille muka kehittyneempiä päivityksiä - tosiasiassa useimmiten p-skaa. Muistaako kukaan esim Pagemaker 6.5 floppia.. freehandin kahdeksikon vammasia oletuksia.. kaikkea sitä p-skaa joka teetti duunia satoja tunteja. Ja vaan p-skan teknologian takia!

      • orientunut

        että miksi jaksat edes vaahdota???Haloo, onko huomista?


    • N40+

      Sinäkin kuule vanhenet ja ikä tuo muutoksia esim. muistin toimintaan ja vanhempana myös arvomaailma muuttuu - ei niin haluta enää olla koneen jatkeena.

      Lisäksi, vanhoista ei päästä eroon, vaan työmarkkinoitamme on pakkokin alkaa muokata ihmisten tarpeille paremmin sopiviksi. Väestömme ikärakenne on sellainen, että on pidettävä iäkkäämpikin väki hommissa. Alapa vain totutella vanhempaan seuraan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      79
      3215
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      36
      2040
    3. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      167
      1802
    4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      293
      1330
    5. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      32
      1237
    6. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      91
      1190
    7. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      103
      1139
    8. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1084
    9. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1080
    10. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      28
      1031
    Aihe