Koulutus Blaa Blaa

Niin niin

Nuorena alalle työllistyneenä voin sanoa että töitä löytyy, niille jotka jotain osaavat. Rupeaa pikkuhiljaa vituttamaan tuo liitonkin taholta kantautuva lakkaamaton koulutusrutina. Kuivettuneet kääkät ne vain tarrautuvat palleihinsa rystyset valkoisina. Kyllä niistä kohta päästään.

Joku tuolla molotti että pitää kaikenmaailman ohjelmat osata, jeskamandeeraa! Ei kai?!

Välillä on suorastaan liikuttavaa kuinka suurella kauhulla ja kunnioituksella vanhempi polvi suhtautuu koneisiin ja softiin. Mutta eivät ne ole vasaroita kummoisempia. Jos ei vasara pysy kädessä, niin ehkäpä varhaiseläke olisi oikea vaihtoehto...

4

1020

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aldus pagemaker

      Kyse ei ammattilaisilla liene kauhusta vaan väsymisestä. Jos kolmattakymentä vuotta koko ajan opiskelee uusia versioita eri softista niin se alkaa kyrsimään.

      Ei työt varsinaisesti ole miksikään muuttuneet mutta softia rukataan kaupallisista syistä koko ajan uusiksi. Viimeisin "ilopilleri" oli kun Adobe osti Macromedian, eli kohta on uudet ja "ehommat versiot Dreamweaveristä ja Flashista. No se hyvä puoli että ilmeisesti viimeinkin päästään eroon kököstä Freehandista.

      Jos joskus on opetellut jokin Directorin vitosen niin eipä sillä tiedolla paljoakaan tekemistä enää ole, no Lingo-kielen perusteet toki aina säilyvät kuten Flashin Action Scriptikin perusteiltaan samoina.

      Ei vasaralla ole väliä, jälki ratkaisee.

    • muuten paska

      olen ollut tällä onnettomaksi muuttuneella alalla jo 25 vuotta.
      Osaan kaikki s-tanan v*tun ohjelmat, vaikkei paljoo kiinnostais.
      Ja uusia v*TUN S-TANAN ohjelmia lykkää kokoajan.
      Graafisetsuunnittelijat saa tehdä kaikkea p-skaa joka kuului ennen kuvankäsittelijälle, asemoijjalle, latojalle, oikolukijalle... ihan vaan siis täyttä p-skaa.
      Mua ei kauhistuta mikään uuus teknologia. On vaan niin että ohjelmistotuottajat panee markkinoille muka kehittyneempiä päivityksiä - tosiasiassa useimmiten p-skaa. Muistaako kukaan esim Pagemaker 6.5 floppia.. freehandin kahdeksikon vammasia oletuksia.. kaikkea sitä p-skaa joka teetti duunia satoja tunteja. Ja vaan p-skan teknologian takia!

      • orientunut

        että miksi jaksat edes vaahdota???Haloo, onko huomista?


    • N40+

      Sinäkin kuule vanhenet ja ikä tuo muutoksia esim. muistin toimintaan ja vanhempana myös arvomaailma muuttuu - ei niin haluta enää olla koneen jatkeena.

      Lisäksi, vanhoista ei päästä eroon, vaan työmarkkinoitamme on pakkokin alkaa muokata ihmisten tarpeille paremmin sopiviksi. Väestömme ikärakenne on sellainen, että on pidettävä iäkkäämpikin väki hommissa. Alapa vain totutella vanhempaan seuraan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      71
      2571
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      89
      2456
    3. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      20
      2181
    4. Purralla luistaa hihna isolla pyörällä

      Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä
      Maailman menoa
      45
      1854
    5. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      94
      1820
    6. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      118
      1735
    7. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      259
      1689
    8. Haluat nainen torjua minut

      Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si
      Ikävä
      11
      1168
    9. Mitä koululla tapahtui?

      Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287
      Imatra
      29
      1120
    10. Persuilla kannatusromahdus - enää 13,5%.

      Ylen tuorein puolueiden kannatusmittaus kertoo, että persujen kannatus on enää 13,5 prosenttiyksikköä. Kepu on mennyt he
      Perussuomalaiset
      325
      1050
    Aihe