Koulutus Blaa Blaa

Niin niin

Nuorena alalle työllistyneenä voin sanoa että töitä löytyy, niille jotka jotain osaavat. Rupeaa pikkuhiljaa vituttamaan tuo liitonkin taholta kantautuva lakkaamaton koulutusrutina. Kuivettuneet kääkät ne vain tarrautuvat palleihinsa rystyset valkoisina. Kyllä niistä kohta päästään.

Joku tuolla molotti että pitää kaikenmaailman ohjelmat osata, jeskamandeeraa! Ei kai?!

Välillä on suorastaan liikuttavaa kuinka suurella kauhulla ja kunnioituksella vanhempi polvi suhtautuu koneisiin ja softiin. Mutta eivät ne ole vasaroita kummoisempia. Jos ei vasara pysy kädessä, niin ehkäpä varhaiseläke olisi oikea vaihtoehto...

4

1069

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aldus pagemaker

      Kyse ei ammattilaisilla liene kauhusta vaan väsymisestä. Jos kolmattakymentä vuotta koko ajan opiskelee uusia versioita eri softista niin se alkaa kyrsimään.

      Ei työt varsinaisesti ole miksikään muuttuneet mutta softia rukataan kaupallisista syistä koko ajan uusiksi. Viimeisin "ilopilleri" oli kun Adobe osti Macromedian, eli kohta on uudet ja "ehommat versiot Dreamweaveristä ja Flashista. No se hyvä puoli että ilmeisesti viimeinkin päästään eroon kököstä Freehandista.

      Jos joskus on opetellut jokin Directorin vitosen niin eipä sillä tiedolla paljoakaan tekemistä enää ole, no Lingo-kielen perusteet toki aina säilyvät kuten Flashin Action Scriptikin perusteiltaan samoina.

      Ei vasaralla ole väliä, jälki ratkaisee.

    • muuten paska

      olen ollut tällä onnettomaksi muuttuneella alalla jo 25 vuotta.
      Osaan kaikki s-tanan v*tun ohjelmat, vaikkei paljoo kiinnostais.
      Ja uusia v*TUN S-TANAN ohjelmia lykkää kokoajan.
      Graafisetsuunnittelijat saa tehdä kaikkea p-skaa joka kuului ennen kuvankäsittelijälle, asemoijjalle, latojalle, oikolukijalle... ihan vaan siis täyttä p-skaa.
      Mua ei kauhistuta mikään uuus teknologia. On vaan niin että ohjelmistotuottajat panee markkinoille muka kehittyneempiä päivityksiä - tosiasiassa useimmiten p-skaa. Muistaako kukaan esim Pagemaker 6.5 floppia.. freehandin kahdeksikon vammasia oletuksia.. kaikkea sitä p-skaa joka teetti duunia satoja tunteja. Ja vaan p-skan teknologian takia!

      • orientunut

        että miksi jaksat edes vaahdota???Haloo, onko huomista?


    • N40+

      Sinäkin kuule vanhenet ja ikä tuo muutoksia esim. muistin toimintaan ja vanhempana myös arvomaailma muuttuu - ei niin haluta enää olla koneen jatkeena.

      Lisäksi, vanhoista ei päästä eroon, vaan työmarkkinoitamme on pakkokin alkaa muokata ihmisten tarpeille paremmin sopiviksi. Väestömme ikärakenne on sellainen, että on pidettävä iäkkäämpikin väki hommissa. Alapa vain totutella vanhempaan seuraan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      66
      754
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      712
    3. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      686
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      127
      641
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      67
      579
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      579
    7. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      483
    8. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      458
    9. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      26
      455
    10. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      449
    11. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      422
    12. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      395
    13. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      28
      379
    14. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      64
      374
    15. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      364
    16. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      57
      362
    17. 32
      351
    18. Jää tyhjää tila

      Kun ärrä loppuu. Toivottavasti ei kyhätä siihenkin kirppari. Hävettää koko keskusta.
      Ähtäri
      24
      349
    19. Miks tämä jatkuu näin pitkään?

      Ootko rakastunut?
      Ikävä
      23
      347
    20. Onko kaivattusi

      Meedio?. .....
      Ikävä
      27
      346
    Aihe